Paszporty Polityki 2020 rozdane – poznaj zwycięzców
Obserwuj nas na instagramie:
Paszporty Polityki za rok 2020 rozdane! Poznajcie laureatów i sprawdźcie, jak wyglądała ta najdziwniejsza gala od lat.
2020 – rok kulturalnego bezbrawia
Tegoroczna gala tygodnika Polityka, przyznająca nagrody artystyczne za rok 2020 za nami! Organizatorzy tej prestiżowej nagrody nie kryli pogardy dla minionego roku i tego, jak surowo potraktował on naszych artystów. Rok bezbrawia, czyli rok bez braw. Mimo to jednogłośnie przyznali, że jury miało w czym wybierać i wyjątkowych inicjatyw artystycznych, nawet w 2020 roku, nie brakowało, co napawa dumą i nadzieją.
Gala Paszportów Polityki 2020 nie obyła się jednak bez mocnych słów. Już na wstępie został odtworzony wideo-felieton, w którym Polityka wymieniła to co działo się w 2020 i to, czego w nim zabrakło. Przedstawiciele tygodnika nie pozostawili przy tym suchej nitki na polskim rządzie i jego decyzjach (albo ich braku), a szczególnie tych, które sprawiły, że przedstawiciele kultury w obliczu pandemii pozostali bez jakiejkolwiek pomocy od państwa. Swojego rozczarowania tą kwestią nie kryli również zabierający głos artyści. Nie brakowało także głosów w sprawie sytuacji kobiet i osób LGBT+ w Polsce.
Oprawa artystyczna Paszportów Polityki 2020
Wobec pandemicznych warunków tegoroczna gala Paszportów Polityki, co na samym początku zaznaczyli prowadzący – Grażyna Torbicka oraz redaktor naczelny Polityki Jerzy Baczyński – jest najdziwniejszą w historii plebiscytu. Głównie dlatego, że zabrakło na niej realnej publiczności. Nie brakowało jednak wirtualnych widzów oraz artystów, którzy uświetnili galę występami muzycznymi.
Wieczór otworzył i pożegnał zeszłoroczny laureat nagrody Paszportów Polityki – król ze swoim zespołem, który wykonał utwory Te smaki i zapachy oraz Do domu. Dodatkowo, nad oprawą muzyczną gali czuwał Steve Nash – uznany DJ, producent i kompozytor.
Jeśli chodzi o te pozytywne zmiany, które objęły tegoroczną galę, to tak zwane diety. W tym roku otrzymali je nie tylko laureaci w każdej nagradzanej kategorii (25 tysięcy złotych), ale również wszyscy nominowani (po 15 tysięcy złotych). Pojawiła się również zupełnie nowa kategoria, którą wymusiła na organizatorach pandemiczna sytuacja – Kultura Zdalna.
Odprawa paszportowa – poznaj zwycięzców Paszportów Polityki za rok 2020
A teraz to, co najważniejsze. Poznajcie tegorocznych laureatów Paszportów Polityki za 2020 rok!
Paszporty Polityki 2020 – Film
Maciej Cuske
Piotr Domalewski za film Jak najdalej stąd
Jan Holoubek
Uzasadnienie: Za konsekwencję w egzorcyzmowaniu polskich kompleksów, odwagę mierzenia się z problemami podzielonych rodzin i wsłuchiwanie się w głos Polaków na emigracji.
Paszporty Polityki 2020 – Teatr
Maciej Pesta
Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima
Teatr 21 i Justyna Sobczyk
Uzasadnienie: Za przedstawienia uczące wrażliwości na to, co nieoczywiste. I dawanie każdym z nich wspaniałego przykładu praktykowania różnorodności, włączania i współpracy – na poziomie ludzkim, społecznym, artystycznym i instytucjonalnym.
Paszporty Polityki 2020 – Literatura
Igor Jarek
Mira Marcinów za książkę Bezmatek
Patrycja Sikora
Uzasadnienie: Za intensywną opowieść o relacji córki i matki, o życiu i umieraniu. Wybitność „Bezmatka” wykracza daleko poza temat żałoby, dotyczy też literackiego języka, zarazem wywrotowego i precyzyjnego.
Paszporty Polityki 2020 – Sztuki Wizualne
Małgorzata Mirga-Tas
Karol Palczak
Joanna Piotrowska
Uzasadnienie: Za sztukę, która efektownie, niebanalnie i mądrze opowiada o tożsamości i dziedzictwie. Za szukanie w tradycji Romów ciągle aktualnych wartości i uniwersaliów.
Paszporty Polityki 2020 – Muzyka Poważna
Ania Karpowicz
Krystian Lada
Martyna Pastuszka
Uzasadnienie: Za konsekwencję i skuteczność w promowaniu zapomnianej muzyki XX wieku oraz muzyki współczesnej, w tym twórczości młodych kompozytorek. Za stworzenie Hashtag Ensemble i festiwalu WarszeMuzik, które wrosły już w nasz pejzaż muzyczny.
Paszporty Polityki 2020 – Muzyka Popularna
1988
Marek Pędziwiatr
Siksa
Uzasadnienie: Za muzyczne działania, które prowokowały, drażniły, ale wyprzedziły swój czas. Za punkowy krzyk, który stał się artystycznym paliwem dla ulicznych wydarzeń i manifestacji, ale nie przestał być oryginalnym, własnym głosem.
Paszporty Polityki 2020 – Kultura Cyfrowa
Marta Malinowska, Jacek Brzeziński, Artur Ganszyniec – Different Tales
One More Level
Ovid Works
Uzasadnienie: Za tworzenie wciągających opowieści opartych na słowie, oszczędnie korzystających z obrazu i dźwięku, ale po mistrzowsku wykorzystujących medium gry wideo.
Paszporty Polityki 2020 – Kultura Zdalna
Millennium Docs Against Gravity
Uzasadnienie: Za błyskawiczne dostosowanie do nowych warunków festiwalu filmowego w trudnym sezonie. Za sukces potwierdzony nie tylko utrzymaniem, ale wręcz powiększeniem zasięgu imprezy, za stworzenie platformy cyfrowej dystrybucji filmów i świetnego przykładu dla innych.
Paszporty Polityki 2020 – Kreator Kultury
Bożena i Lech Janerkowie
Uzasadnienie: Za najwspanialszą w polskiej muzyce rozrywkowej opowieść o niezależności, snutą przez dekady w zespole Klaus Mitffoch, a później na autorskich płytach. Opowieść, której nie dogonił „lukratywny wieprz” i w której „wszystko było dobrze i wszystko w sam raz” – także dzięki temu, że snuta była przez dwoje muzyków będących dla siebie oparciem.
Paszporty Polityki za rok 2020 rozdane! Poznajcie laureatów i sprawdźcie, jak wyglądała ta najdziwniejsza gala od lat. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins 2020 – rok kulturalnego bezbrawia Tegoroczna gala […]
Obserwuj nas na instagramie: