fot. materiały prasowe

Doda żąda odwołania Eurowizji: “Wiadomo, że wygra Ukraina”


15 marca 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Doda na swoim Instagramie napisała, że skoro wyniki są znane przed finałowymi występami, to Konkurs Piosenki Eurowizji nie ma sensu.

Doda krytycznie o eurowizyjnych prognozach

Eurowizyjne ciśnienie stopniowo rośnie – do tej pory poznaliśmy reprezentantów prawie wszystkich państw. Jako ostatnia, swego kandydata wyłoniła Szwecja, której twarzą została Cornelia Jakobs z utworem Hold Me Closer. Już wkrótce będziemy znać również przedstawicieli Armenii i Afganistanu, którzy zamkną stawkę w rywalizacji o wygraną w Konkursie Piosenki Eurowizji.

Bukmacherzy już mają pełne ręce roboty i jak na razie obstawiają wygraną Ukrainy reprezentowanej przez Kalush Orchestra. Specjaliści dają zespołowi prawie 30% szans na wygraną. Drugą lokatę w typowaniu zajmują Włochy i utwór Brividi Mahmooda i Blanco z 18% prognozą na pierwsze miejsce.

Nie da się ukryć, że wojna w Ukrainie pokierowała nieco owymi kalkulacjami, aczkolwiek warto też zauważyć, że Eurowizja, chcąc nie chcąc, była poniekąd konkursem upolitycznionym. W sytuacji rosyjskiej agresji na Ukrainę wszystkie przejawy solidarności z atakowanym państwem są ważne i istotne. Plus, co istotne – w zeszłym roku reprezentacja z Kijowa, zespół Go_A spisał się fantastycznie (bez ustawek), po drugie – klamka nie zapadła, a typowania bukmacherów nie przesądzają o wyniku.

Mimo tego głos odnośnie tych prognoz postanowiła zabrać… Doda, która nie przebierała w słowach i dosadnie skomentowała, co sądzi o przewidywanych wynikach Konkursu Piosenki Eurowizji.

Wszystkie rządy państw solidarnie łkają nad losem Ukrainy i nagle te same państwa zapraszają do świętowania i udawania, że wszystko jest zajebiście. Po pierwsze jest to szczyt hipokryzji, ale do tego już jestem w show-biznesie przyzwyczajona. Po drugie, tak jak widzicie u bukmacherów, jest to niesprawiedliwe w stosunku do innych artystów. Wiadomo, że wygra Ukraina i to niekoniecznie dlatego, że ma fajną piosenkę czy utalentowanego reprezentanta. Tylko dlatego, że głupio nie dać dziesiątki. Tutaj się bawimy, tutaj świętujemy, ale jednak pamiętajmy o tym, co się dzieje w Ukrainie, więc damy dziesiątkę. Jak mają się czuć inni artyści, inni uczestnicy? 

– napisała na swoim Instagramie

Przeczytaj: Ukraińscy artyści mówią jednym głosem: trzeba to powstrzymać

Doda studniówka fake love walentynkowa randka
kadr z teledysku Fake Love Dody/ fot. YouTube

Sprawiedliwość sprawiedliwością, ale nie takim tonem

Obiekcje Dody można zrozumieć. Tak, to prawda, że to konkurs. Że specjalne traktowanie ze względu na społeczno-polityczną sytuację nie jest fair w stosunku ani do pozostałych państw biorących udział w Eurowizji, ani wobec samej Ukrainy. Wypowiedź Dody jest jednak niezbyt empatyczna, a prócz argumentacji o kwestiach sprawiedliwości, jej dalsze teorie są co najmniej nie na miejscu.

Sondaże bukmacherów, serio? Naprawdę któryś z nich myślał, że Ukraina odbuduje się w rok tylko po to, żeby zorganizować konkurs? To nie będzie na liście priorytetów. Powiem wam, co zrobią organizatorzy. Postanowią święto muzyki zamienić w święto wojenne, zbierania pieniędzy i jednoczenia się całej Europy i Australii do tego, by zebrać jak najwięcej pieniędzy z głosów i dać je na Ukrainę. Dlaczego ze wspaniałego święta muzyki, z którego powinniśmy się cieszyć, mamy zamieniać w coś, co ma być poprawne politycznie, kosztem innych artystów? Uważam, że organizatorzy powinni przenieść konkurs tak, żeby było sprawiedliwie dla wszystkich i odbył się on w duchu muzyki, która łączy i daje radość, ale za rok. To nie jest chyba nic trudnego? 

– stwierdziła wokalistka.

I tak – w pewnych kwestiach nie można odmówić Dodzie logicznego spojrzenia na sprawę. Z drugiej strony: najpierw człowiek, później artysta. Jeśli wygrana Ukrainy w Eurowizji miałaby zostać gestem solidarnościowym, to niech nim zostanie. Wytykanie niemożności przeprowadzania konkursu w Ukrainie w przypadku jej triumfu wydaje mi się zaś niemożliwie wręcz nieempatyczne i pozbawione taktu. A przypomnijmy, że jeszcze tydzień temu artystka na swoim Instagramie pisała tak:

Równo Tydzień temu zaczęła się wojna na Ukrainie. Polska przyjęła ponad 0,6 mln uchodźców w tydzień. Drugi co do ilości imigrantów kraj sąsiadujący z Ukrainą -10 razy mniej. What about Poland? 🇵🇱 ❤️
Time will Tell update : liczba osób które przekroczyły granice to 1 mln.

Co sądzicie o stanowisku Dody?

Doda – Fake Love (Official video)

Doda na swoim Instagramie napisała, że skoro wyniki są znane przed finałowymi występami, to Konkurs Piosenki Eurowizji nie ma sensu. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni w remiksie Doda […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →