Ukraińscy artyści mówią jednym głosem: trzeba to powstrzymać


01 marca 2022

Podziel się newsem:

Ukraińscy artyści głośno komentują agresję Rosji na ich ojczyznę. Prócz indywidualnych oświadczeń, tamtejsza branża kreatywna podjęła wspólne działanie, które ma przyciągnąć międzynarodową uwagę a także być przekaźnikiem informacyjnym.

Ukraina nigdy nie będzie sama

W zeszłym tygodniu w nocy ze środy na czwartek Rosja najechała Ukrainę i bezprawnie wkroczyła na jej terytorium, wywołując zbrojny konflikt. Wojna we Wschodniej Europie dotknęła nie tylko mieszkańców zaatakowanych terenów – międzynarodowa arena zmobilizowała się prędko, organizując wszelkie wsparcie dla Ukrainy. Pomoc jest różnoraka: finansowa, rzeczowa, a także społeczna i moralna. W obecnej sytuacji liczy się każdy gest. Nawet ustawienie ukraińskiej flagi na zdjęciu profilowym jest drobnym znakiem, że uchodźcy, żołnierze, obywatele Ukrainy nie zostali sami. W Polsce podjęto ogrom działań – uruchomiono zbiórki, także ludzie organizują się oddolnie, udostępniając mieszkania oraz załatwiając transport. Operatorzy sieci komórkowych oferują darmowe połączenia do Ukrainy oraz pakiety internetu, KOLEO i Flixbus udostępnili bezpłatne przejazdy dla uchodźców na trasach z granicy w głąb kraju, natomiast Uber zorganizował między innymi darmowe kursy (o wartości 100 PLN) do i z przejść granicznych w Dolhobryczu, Dobrohusku i Zosinie oraz Hrebennem, Budomierzu, Korczowej i Medyce.

Międzynarodowe instytucje, takie jak EBA, FIVB czy FIFA oraz UEFA wykluczyły Rosję z uczestnictwa w organizowanych przez siebie wydarzeniach. Agresja na Ukrainę nie pozostała niezauważona i słusznie spotkała się z potępieniem.

Również osoby publiczne nie stronią od opowiadania się po stronie Ukrainy. Branża artystyczna od samego początku zaangażowała się w nagłaśnianie wiadomości o konflikcie, wykorzystując swoje zasięgowe możliwości do udostępniania i szerzenia informacji o tym, w jaki sposób można pomóc wszystkim cierpiącym z powodu wojny. Wczoraj wieczorem ogrom osób związanych z polską sceną muzyczną przekazało na rzecz naszych wschodnich sąsiadów prawie milion złotych – a to tylko jedna z wielu inicjatyw, jakimi wykazali się artyści.

Ukraina Rosja wojna ukraińscy artyści

Za wspólną sprawę

Zaangażowanie społeczno-polityczne w Ukrainie naturalnie również przybrało na sile. Tamtejsi artyści głośno i wyraźnie protestują przeciwko rosyjskiej agresji, poczynając od oświadczeń wygłoszonych za pośrednictwem mediów społecznościowych, kończąc na wspólnej, zorganizowanej akcji oporowo-informacyjnej.

Wielu przedstawicieli ukraińskiej branży kreatywnej zmieniło swoje zdjęcie profilowe lub zdjęcie w tle na flagę Ukrainy, natomiast okładki utworów na YouTubie (Spotify jeszcze nie zezwoliło na ten proceder) podmieniło na prostą grafikę z wymownym napisem.

Kiedy oglądasz to wideo, ukraińska ludność ginie atakowana przez Rosję

The Unsleeping – DEDVED

Artyści nie milczą, gdy Ukraina się broni

Verka Serduchka, ukraińska drag queen, gwiazda 52. Konkursu Piosenki Eurowizji zabrała głos na Instagramie, gdzie w jasny i dosadny sposób dała do zrozumienia, co myśli o inwazji Putina. Do zdjęcia na którym wystawia środkowy palec dodała następujący opis:

Won! Won! Won!
Stoimy i nie tracimy serca!

Ukraińscy artyści mówią jednym głosem
via Instagram @v_serduchka

Oprócz osobistego, choć krótkiego oświadczenia, artysta publikuje na swoim profilu oraz na story różnego rodzaje treści związane z odwagą Ukrainy oraz ogromem wsparcia, jakie otrzymuje jego kraj.

Dużym zaangażowaniem wykazała się Alyona Alyona, ukraińska raperka, która przecięła się kilka razy z polskim rynkiem wydawniczym, zaliczając gościnkę między innymi w projekcie Biały Tunel.

Dzisiaj Rosja zaatakowała moją ojczyznę, Ukrainę. Błagam was wszystkich o rozprzestrzenianie tej informacji i wsparcie Ukrainy w waszych miastach. Wasza uwaga zmotywuje wasze rządy do pomocy. Rosja może jutro przyjść po wasz kraj

– napisała artystka na Instagramie.

Artystka zachęcała swoich obserwatorów do wpłacania pieniędzy na zbiórki mówiąc, że Ukraina potrzebuje obecnie wszelkiej pomocy – wojskowej, jak i humanitarnej.

24 lutego Rosja napadła na Ukrainę. Rosja morduje kobiety i dzieci i niszczy nasze historyczne dziedzictwo

– powiedziała w swoim apelu.

Raperka udostępniła również grafiki rodzimych artystów, które także są istotną częścią wojny, ponieważ prócz działań militarnych, konflikt rozszerzył się też na wojnę informacyjną.

Od początku wojny Rosji z Ukrainą artyści ukraińscy tworzą ilustracje, plakaty i kolaże.

Niektóre dzieła sztuki stają się viralowe w mediach społecznościowych i są wykorzystywane przez ludzi z różnych krajów do protestu przeciwko agresji i kłamstwom okupantów.

Zespół Go_A, znany szerzej przez udział w ostatniej edycji Eurowizji także ustosunkował się – szeroko – do zbrojnego konfliktu w Ukrainie. Oświadczenie zostało napisane po ukraińsku, zatem pozwolę sobie zacytować jedynie jego fragment w języku angielskim.

Kiedy czytacie te słowa, Rosja unicestwia Ukrainę. Zatrzymać Putina. Wyjdźcie na ulicę i sprawcie, by rząd was wysłuchał. Świat musi poznać prawdę.

Chwała Ukrainie! Chwała naszym siłom zbrojnym! Wygramy

Go_A – ШУМ (Official Video)

Oczywiście nie tylko ci artyści okazali wsparcie i solidarność swojemu państwu. Tych jest znacznie więcej. Każda pomoc jest ważna, każda jest istotna. I każdy może się w nią zaangażować.

Jak pomóc Ukrainie?

Parlament Europejski przyjął aplikację Ukrainy dotyczącą przystąpienia do Unii Europejskiej, a organizacje humanitarne nie ustają w pomaganiu naszym sąsiadom.

Polski Czerwony Krzyż uruchomił zbiórkę pieniędzy na rzecz poszkodowanych w Ukrainie. Środki będą przeznaczone w pierwszej kolejności na m.in. zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.

Redakcje Rytmy.pl i Muno.pl razem dla Ukrainy!

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej stworzyła zbiórkę, która jest dostępna pod linkiem Pomoc dla Ukrainy.

Przedstawiciele strony Support Ukraine opublikowali w mediach społecznościowych post instruktażowy dotyczący pomocy dla Ukraińców.

Ukraińscy artyści głośno komentują agresję Rosji na ich ojczyznę. Prócz indywidualnych oświadczeń, tamtejsza branża kreatywna podjęła wspólne działanie, które ma przyciągnąć międzynarodową uwagę a także być przekaźnikiem informacyjnym. Zobacz także Eminem po przedawkowaniu narkotyków musiał od nowa nauczyć się rapować Spotify po raz kolejny zdominowane przez Matę Kali w nietypowej odsłonie. Raper z premierą kolejnego […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →