fot. Kevin Mazur/Getty Images

Beyoncé zmieni słowa piosenki z powodu oskarżeń o niewrażliwość wobec niepełnosprawnych


02 sierpnia 2022

Podziel się newsem:

Beyoncé została oskarżona o niewrażliwość wobec osób niepełnosprawnych. Wszystko przez niewłaściwe słowa użyte w tekście piosenki.

Beyoncé i Lizzo z rysą na wizerunku

Przy okazji niedawnej publikacji albumu Lizzo w jednym z jej utworów padło słowo sp*z, które pochodzi od przymiotnika spastyczny. Wyraz ten używany jest w języku angielskim do obraźliwego określania osób cierpiących na spazmy, na przykład w wyniku porażenia mózgowego. Artystka spotkała się z falą krytyki zaraz po wydaniu utworu. Część z fanów wokalistki domagała się usunięcia tracku i jego ponownej publikacji, co Lizzo i jej wytwórnia wykonali natychmiastowo.

Przeczytaj także: Lizzo powraca w pełnej krasie. Odsłuch albumu Special

Lizzo
fot. NME

Zwrócono moją uwagę na fakt, że w kawałku GRRRLS pada krzywdzące określenie. Chciałabym wyjaśnić jedną rzecz: nie chcę promować poniżającego słownictwa. Jako gruba i czarna kobieta w Ameryce słyszałam wiele obraźliwych słów kierowanych w moją stronę, więc rozumiem, że język ma ogromne znaczenie, nieważne, czy używany celowo, czy niecelowo (jak w moim przypadku). Jestem dumna, mogąc ogłosić, że opublikowałam nową wersję GRRRLS ze zmienionym tekstem. Jest to rezultat wysłuchania głosu moich fanów i tego, że zdecydowałam się zareagować. Jako wpływowa artystka jestem oddana byciu częścią zmiany, którą chcę widzieć w świecie. Xoxo, Lizzo

– napisała raperka.

To samo spotkało również Beyoncé, która usunie obraźliwy tekst z jej nowego albumu Renaissance. Gwiazda spotkała się z falą krytyki przez użycie obraźliwego określenia w swoim nowym utworze Heated, gdzie śpiewa: Sp***in’ on that ass, sp** on that ass. Wokalistka przyznała, że tekst nie był „używany celowo w szkodliwy sposób”, jednak to nie sprawiło, że wybieliła się ona w social mediach.

Więc @Beyonce użyła słowa „sp**” w swojej nowej piosence Heated. To dla mnie, niepełnosprawnej przedstawicielki tej społeczności, jest jak uderzenie w twarz

– powiedziała Hannah Diviney.

Beyoncé – Heated, posłuchaj!

Beyoncé została oskarżona o niewrażliwość wobec osób niepełnosprawnych. Wszystko przez niewłaściwe słowa użyte w tekście piosenki. Zobacz także Beefy między raperami są przereklamowane. KęKę dissuje producenta samochodów „Wiedźmin: Rodowód krwi” jak na razie zapowiada się tragicznie Czy KęKę nagrywałby disco-polo? Pewnie, że by nagrał Beyoncé i Lizzo z rysą na wizerunku Przy okazji niedawnej publikacji […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →