„Formation” Beyoncé wybrane najlepszym klipem wszechczasów


02 sierpnia 2021

Podziel się newsem:

Z okazji 40. rocznicy MTV, Rolling Stone stworzył ranking 100 najlepszych teledysków wszechczasów. Na szczycie listy znalazł się klip do Formation Beyoncé.

MTV, amerykańska stacja muzyczna zadebiutowała 1 sierpnia 1981 roku, czyli 40 lat temu. Z okazji tej okrągłej rocznicy, magazyn Rolling Stone stworzył zestawienie 100 najlepszych teledysków w historii. Na pierwszym miejscu znalazł się klip do utworu Formation Beyoncé.

Formation Beyoncé z najlepszym teledyskiem w historii

Magazyn nazywa obraz wyreżyserowany przez Melinę Matsoukas „uderzającym komentarzem do ważnych momentów w historii czarnoskórych Amerykanów”, ponieważ zadebiutował podczas Miesiąca Historii Czarnych w 2016 roku.

Jeśli album wizualny Beyoncé ustanowił Beyoncé jedną z największych artystek wszechczasów, jej niespodziewanie wydany teledysk do Formation (i następnie album Lemonade) uczynił ją jedną z najważniejszych. Współpracowała z reżyserką Meliną Matsoukas, która czerpała inspirację z takich artystów jak Maya Angelou, Octavia Butler i Toni Morrison w uderzającym komentarzu do ważnych momentów w historii czarnej Ameryki. W niecałe pięć minut Beyoncé przenosi się z domu w stylu plantacji, w którym czarni mieszkańcy są panami, a nie niewolnikami, na dach tonącego samochodu policyjnego. Warto zauważyć, że opublikowała wideo w pierwszym tygodniu Miesiąca Historii Czarnych 2016, w dniu pomiędzy urodzinami Trayvona Martina i Sandry Bland. Kilka dni później zaśpiewała piosenkę na Super Bowl w otoczeniu tancerzy w strojach inspirowanych Czarnymi Panterami.

czytamy w uzasadnieniu

Beyoncé – Formation

Sprawdź także: Uniwersytet otwiera studia z czarnego feminizmu Beyoncé

Tak prezentuje się pierwsza 10 najlepszych teledysków wszechczasów wg magazynu Rolling Stone. Z pełnym zestawieniem, wraz z komentarzami, możecie zapoznać się pod tym linkiem.

10. Michael Jackson – Billie Jean
9. Guns N’Roses – November Rain
8. Peter Gabriel – Sledgehammer
7. D’Angelo – Untitled (How Does It Feel?)
6. Bestie Boys – Sabotage
5.New Order – The Perfect Kiss
4. Childich Gambino – This Is America
3. Madonna – Vogue
2. Johnny Cash – Hurt
1. Beyoncé – Formation

Z okazji 40. rocznicy MTV, Rolling Stone stworzył ranking 100 najlepszych teledysków wszechczasów. Na szczycie listy znalazł się klip do Formation Beyoncé. MTV, amerykańska stacja muzyczna zadebiutowała 1 sierpnia 1981 roku, czyli 40 lat temu. Z okazji tej okrągłej rocznicy, magazyn Rolling Stone stworzył zestawienie 100 najlepszych teledysków w historii. Na pierwszym miejscu znalazł się […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Bilety na koncerty z cyklu Lato w Plenerze

Biletomat.pl
35 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →