fot. Katarzyna Mieszawska

Artur RojekOFF Festival nie wystarcza. Great September to nowy showcase na mapie Polski


22 lutego 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Artur Rojek i Łukasz Minta, twórca oraz pomysłodawca poznańskiego Spring Break połączyli siły w nowej inicjatywie. Mocny showcase na mapie Polski jest potrzebny, dlatego w przyszłym roku w Łodzi po raz pierwszy odbędzie się festiwal Great September.

Artur Rojek bierze pod swoje skrzydła kolejny festiwal

Artysta, który stoi za sukcesem OFF Festivalu, nabrał apetytu na więcej. Tym sposobem, oprócz jego autorskiego wydarzenia, które ma za sobą kilkanaście edycji, a od 2010 roku rokrocznie organizowany jest w Katowicach, swoim nazwiskiem będzie sygnować również Great September Showcase Festival & Conference – nowy festiwal showcase’owy na mapie Polski. Wydarzenie zadebiutuje w tym roku w Łodzi, wspierane przez miasto oraz przez Łukasza Mintę – pomysłodawcę i twórcę poznańskiego Spring Breaka.

Nie ukrywam, że brakowało mi takiej imprezy, urządzonej z pompą i na dużą skalę. Letnie miejskie festiwale nie zapełniły luki w eksplorowaniu miasta, odwiedzaniu najróżniejszych klubów i artystycznych przestrzeni oraz odkrywania nowych muzyków – codziennie kilku, z najlepszą możliwością sprawdzenia ich twórczości na żywo.

Artur Rojek wraz z Łukaszem Mintą śpieszą, by naprawić to niedopatrzenie, a dzięki nim już we wrześniu 2022 roku powróci kilkudniowy showcase z prawdziwego zdarzenia. Lepiej zaklepujcie terminy. Great September Showcase Festival & Conference odbędzie się w dniach 15-17 września w Łodzi.

Bądź na bieżąco: Sprawdź najnowsze newsy o Arturze Rojku

„Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic. To razem właśnie mamy tyle, w sam raz tyle, żeby założyć wielki zespół“ –to mógłby być cytat z „Ziemi obiecanej“, gdyby Władysław Reymont pisał ją 120 lat później. Oczywiście akcja działaby się, zupełnie jak w oryginale, w Łodzi. Marzyciele z instrumentami w rękach i ogniem w sercach graliby w najlepszych klubach miasta, przed publicznością wśród której znaleźć mógłby się i organizator dużego festiwalu, i potencjalny menedżer, i ktoś z wytwórni płytowej. Kolejne strony tej powieści wypełniałyby oczywiście oszałamiające przygody chwytających swoją szansę artystów, zmierzające do happy endu…

Dynamiczny rozwój polskiej sceny muzycznej został zakłócony przez pandemięi związane z nią obostrzenia. To jednak nie zabiło talentu, nie powstrzymało kreatywności, ale utrudniło dotarcie nowym artystom do ich potencjalnych odbiorców. (…) W Łodzi powstanie stacja przesiadkowa pomiędzy garażem czy piwnicą, w których rodzi się muzyka, a scenami takich festiwali jak katowicki OFF.

– czytamy w informacji prasowej
Artur Rojek Great September
fot. Katarzyna Mieszawska

Do you remember…? Great September najważniejszym łódzkim eventem muzycznym

Showcase’owe festiwale są najprostszym i najlepszym sposobem na doświadczanie muzyki takiej, jaką jest – żywej, czujnej, bardzo dynamicznej. Krótkie koncerty rozlokowane w obrębie łódzkiej infrastruktury, kilkadziesiąt występów dziennie, trudne wybory. Rosnący artyści, którzy w rok po 30-minutowym jam session w najciaśniejszym klubie, wyprzedają największe hale w całej Polsce.

Obok wschodzących gwiazd – duże nazwiska na main stage’u. Oprócz koncertów – rozwijająca część konferencyjna z panelami dyskusyjnymi oraz warsztatami prowadzonymi przez tych, którzy branżę muzyczną znają od podszewki.

Komu, jak komu, ale tak Arturowi Rojkowi, jak i Łukaszowi Mincie zaufać można. Za Great September stoi jakość.

Kilka lat temu miasto Łódź zaprosiło mnie do wymyślenia koncepcji festiwalu, ja po tej pierwszej, drugiej wizycie pomyślałem sobie, że takiego festiwalu, jak festiwale otwarte raczej w Łodzi nie widzę. Widzę festiwal o charakterze silnie miejskim ze względu na architekturę i jakość klubów. Po kilku latach spotkaliśmy się w Łodzi z Łukaszem, który ma za sobą ponad dwudziestoletnie doświadczenie w pracy promotorskiej w Polsce (…) i moja wizja i jego doświadczenie spotkały się w jednym punkcie, stąd projekt, który nazywa się Great September.

– powiedział Artur Rojek.
Artur Rojek Great September
fot. materiały prasowe

Great September – kto wystąpi na festiwalu? Odpowiadają Artur Rojek i Łukasz Minta

W dużej części będą to zespoły startujące, debiutujące, młode, z potencjałem na przyszłość, natomiast to nie będzie festiwal oparty wyłącznie o debiutantów. To będzie największy procent tego zestawu, ale pojawią się też artyści znani, artyści, którzy mają status gwiazdy, którzy też zaczynali w podobny sposób. Częścią charakterystyczną tego festiwalu będzie to, że będzie pozbawiony podziału gatunkowego. Żeby ktoś nie myślał, że ja to OFF i alternatywa. Nie, ten festiwal będzie miał charakter w pełni otwarty, jeśli chodzi o gatunkowość, pojawią się na nim artyści reprezentujący różne gatunki, naszym zdaniem warci pokazania.

– dodał Artur Rojek.

To będzie bardzo duża ilość artystów. Szacujemy, że impreza będzie się odbywać na głównej scenie plus dziesięć, może nawet kilkanaście klubów. Siłą rzeczy będzie to trzydziestu wykonawców dziennie przez trzy dni spodziewamy się, że będzie blisko setka wykonawców. W pierwszym roku nastawiamy się, że będą to artyści tylko i wyłącznie z Polski, co nie znaczy, że w kolejnych edycjach nie chcielibyśmy zapraszać ciekawych wykonawców z całej Europy.

– dodał Łukasz Minta.
Artur Rojek Great September
fot. Igor Wiśniewski

Great September Showcase Festival & Conference odbędzie się w dniach 15-17 września 2022 w klubach i miejscach kulturalnych w Łodzi. Bilety trafią do sprzedaży już wkrótce.

Artur Rojek i Łukasz Minta, twórca oraz pomysłodawca poznańskiego Spring Break połączyli siły w nowej inicjatywie. Mocny showcase na mapie Polski jest potrzebny, dlatego w przyszłym roku w Łodzi po raz pierwszy odbędzie się festiwal Great September. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w […]


ZOBACZ: OFF Country Club – fotorelacja z festiwalu

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →