Akademia ogłosiła nowe zasady przyznawania Oscara za najlepszy film


12 września 2020

Obserwuj nas na instagramie:

Od 2024 roku, aby móc ubiegać się o nagrodę Akademii Filmowej za najlepszy film, twórcy będą musieli spełniać przynajmniej dwa z czterech nowych kryteriów. Dotyczą one udziału m.in. kobiet i mniejszości w branży filmowej.

Amerykańska Akademia Filmowa zaprezentowała nowe zasady dotyczące filmów, które będą ubiegać się o nagrodę w głównej kategorii. Zmiany te mają zwrócić uwagę na nierówności w branży filmowej.

Szczelina musi się poszerzyć, aby odzwierciedlić naszą zróżnicowaną globalną populację zarówno w tworzeniu filmów, jak i na łączących się z nimi odbiorcach. Akademia jest zobowiązana do odegrania istotnej roli w urzeczywistnianiu tego planu. Wierzymy, że te standardy włączenia będą katalizatorem długotrwałych, istotnych zmian w naszej branży

Prezes Akademii David Rubin i Dyrektor Generalny Akademii, Dawn Hudson
nowe zasady przyznawania Oscarów za najlepszy film

Wyznaczono 4 standardy: A,B,C i D. Sprawdźcie, czego dokładnie dotyczą.

Standard A – reprezentacja na ekranie, motywy i narracje

Spośród tych trzech kryteriów musi zostać spełnione przynajmniej jedno. Pierwsze dotyczy ról pierwszo- i drugoplanowych. Wymagane będzie, aby przynajmniej jeden z aktorów wcielających w się w głównych bohaterów reprezentował mniejszość etniczną bądź rasową. Drugie kryterium dotyczy ogólnej obsady filmu – przynajmniej 30% aktorów drugoplanowych i epizodycznych będzie musiało reprezentował co najmniej dwie spośród tych grup: kobiety, mniejszości rasowe, osoby LGBTQ+, osoby z niepełnosprawnością fizyczną, intelektualną czy niedosłyszące. Trzecie kryterium dotyczy fabuły, która również musi mieć związek z jedną z powyższych grup.

Standard B – kreatywne przywództwo i zespół pracujący nad projektem

Standard B wyznacza podobne kryteria, ale w stosunku do osób pracujących nad produkcją filmu. Chodzi tu o osoby odpowiedzialne m.in. za montaż, scenariusz, muzykę, charakteryzację, scenografię, efekty specjalne czy kostiumy.

Standard C – dostęp do przemysłu filmowego i równe szanse

W ramach standardu C, studia filmowe i dystrybutorzy będą musieli przedstawiać program płatnych staży skierowany do kobiet, mniejszości rasowych, etnicznych, seksualnych oraz osób niepełnosprawnych. Drugie kryterium dotyczy z kolei programów szkoleń dla ekip filmowych. Studia, których filmy będą zgłaszane do kategorii Najlepszy film, powinny umożliwiać naukę osobom z wyżej wymienionych grup.

Standard D – komunikacja z widownią

W wytwórniach filmowych osoby z grup mniejszościowych powinny się także znaleźć na czele działów związanych z reklamą, PR-em oraz dystrybucją.

nowe zasady przyznawania Oscarów za najlepszy film

Zmiany będą wprowadzane stopniowo od 2022 roku. Początkowo twórcy filmów ubiegających się o nagrodę będą musieli wypełnić specjalny formularz dotyczący powyższych kwestii, a od 2024 roku wymagane już będzie spełnienie przynajmniej dwóch standardów.

Sprawdźcie także nowe zasady przyznawania Oscarów, w związku z pandemią koronawirusa

Od 2024 roku, aby móc ubiegać się o nagrodę Akademii Filmowej za najlepszy film, twórcy będą musieli spełniać przynajmniej dwa z czterech nowych kryteriów. Dotyczą one udziału m.in. kobiet i mniejszości w branży filmowej. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →