W świecie dużych rap-ryb. Współprace polskich producentów ze światowymi gwiazdami rapu
Obserwuj nas na instagramie:
Polscy producenci mogą pochwalić się licznymi współpracami z prawdziwymi gwiazdami światowego rapu. Oto kilka z nich.
Polska scena na świecie
Wielu osobom może się wydawać, że polska scena rapowa jest bardzo niszowa w skali świata, a nawet Europy. I choć owszem, daleko nam pod względem wyświetleń i budżetów do sceny niemieckiej czy brytyjskiej (nie mówiąc już o amerykańskiej), to jeśli chodzi o współprace z największymi postaciami świata rapu, nie mamy się czego wstydzić. Wystarczy wspomnieć gości na ostatniej płycie Malika Montany. Jednak nawet bardziej imponujące (a dużo mniej nagłośnione) współprace z amerykańskimi gwiazdami mają na swoim koncie polscy producenci.
Polscy producenci i pierwsza liga mainstreamu:
Pop Smoke feat. Fivio Foreign – Showin Off Pt. 2 prod. Szamz, AXL
Pojawienie się Szamza na wersji deluxe albumu Shoot For The Stars Aim For The Moon Pop Smoke’a było dużym wydarzeniem, komentowanym szeroko w polskim środowisku hip-hopowym. Młody raper z USA był wówczas na ustach całego świata, choć niestety z powodu tragedii. Został zastrzelony we własnym domu w lutym 2020 roku, a album, na którym pojawił się utwór na bicie Szamza, był pierwszą pośmiertną produkcją. I choć Pop Smoke wciąż jest dużą postacią (pomimo 3 lat od śmierci miesięcznie na Spotify słucha go blisko 25 milionów osób), to współpraca z Fivio prawdopodobnie otworzyła Polakowi drzwi do jeszcze większej współpracy. Ale o tym opowiemy dalej.
Nicki Minaj ft. Fivio Foreign – We Go Up prod. Szamz, Swizzy, Papi Yerr
Nawet jeśli ktoś nie uważa Nicki Minaj za królową rapu musi przyznać, że jest ona jego ikoną i jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci w historii. Wyróżnienie, jakie spotkało Szamza i Swizzy’ego, jest tym większe, że utwór We Go Up na ich bicie stworzonym we współpracy z Papim Yerrem trafił na Queen Radio: Volume 1. To pierwszy kompilacyjny album w karierze zawodniczki Young Money, zawierający jej największe hity. Sam utwór wykręcił ponad 30 milionów odsłuchów na platformie Spotify. Nie ma wątpliwości, że Szamzowi i Swizzy’emu udało się tym samym dotrzeć do prawdziwej, rapowej pierwszej ligi na świecie.
Polscy producenci i ikony undergroundu:
Bones – WhiteLinenSheets prod. ka-meal
Można by zażartować, że u faceta, który wypuścił w swoim życiu pod różnymi pseudonimami ponad 80 projektów, musiał w końcu pojawić się jakiś polski producent. Nie ma co jednak umniejszać w tym wypadku ka-mealowi. Bones to prawdziwa ikona rapowego undergroundu w Stanach Zjednoczonych, otoczona przez wielu słuchaczy niemal kultem. Jego cloud rapowa stylówka idealnie pasuje do polskiego producenta, znanego głównie słuchaczom uważnie śledzącym scenę w okolicach 2015 roku. Choć młodsi mogą go kojarzyć ze współprac z Kukonem. I choć singiel ka-meala z Bonesem nie stał się hitem, to jest to duża rzecz dla polskiego rapu.
Chief Keef – Citgo prod. Young Ravisu
Choć nazwania Chief Keefa undergroundowym raperem jest obecnie dość kontrowersyjnym stwierdzeniem, o tyle w okolicznościach powstania utworu Citgo się broni. Numer na bicie Young Ravisu trafił bowiem na wydanie deluxe legendarnego Finally Rich. Był to pierwszy legalny projekt, którym 16-letni Keef pokazał swój wielki talent światu i zgarnął przy okazji platynową płytę. Co ciekawe sam Ravisu (który wówczas miał zaledwie 18 lat) nie odznaczył się niczym szczególnym na polskiej scenie, wręcz nie współpracując z polskimi artystami. Natomiast jeśli chodzi o amerykańską, można powiedzieć, że był częścią tworzącej się wówczas historii rapu.
Polscy producenci i legendy amerykańskiej sceny
Sky Balla feat. The Game – California Soul prod. Matheo
Przykład, który z dzisiejszej perspektywy może wydawać się dość śmieszny. The Game dograł się bowiem już Pei, Zbukowi oraz Popkowi. Jest jednak niekwestionowaną legendą amerykańskiego rapu, a w 2009 jego ówczesny status na scenie był dużo wyższy niż w 2023 roku. Unosił się za nim jeszcze splendor wydanego w 2005 roku The Documentary. Dodając jeszcze do tego stan polskiego rapu w tamtym czasie, współpraca Matheo z Game’em była czymś naprawdę dużym, nawet jeśli raper z Compton dograł się na California Soul jedynie gościnnie.
KRS-One – BLACK BLACK BLACK prod. Młody
Przykład wyjątkowy, bo choć wskazuje tu jeden konkretny album, współpraca Młodego z KRS-Onem jest o wiele bardziej rozległa. Obaj panowie mają na koncie kilkanaście wspólnych utworów, co zaowocowało współpracami nowojorskiej legendy m.in. z asthmą i Quebonafide. I choć od największych sukcesów i popularności KRS-a mija już 30 lat, to wciąż mówimy o raperze, których wiele osób wymienia w szerokim gronie najlepszych raperów w historii tej muzyki (24. miejsce w głośnym zestawieniu Billboardu), a motyw przewodni utworu Sound of da Police zna każdy fan rapu na świecie.
Bonus: Polski producent i legendarny amerykański producent
V/A – Najsilniejsi przetrwają prod. DJ Premier & Luxon
Założenie tekstu obejmowało przedstawienie współprac z największymi gwiazdami amerykańskiego rapu, którymi z oczywistych względów są najczęściej raperzy. DJ-owi Premierowi udało się jednak wypracować pozycje legendy większej niż większość raperów na świecie, a jeden z polskich producentów miał okazję z nim współpracować. Luxon i DJ Premier odpowiadają za bit do Najsilniejsi przetrwają – posse cuta, na którym udzieliło się aż 18 polskich raperów, na czele z Quebonafide, Tym Typem Mesem, Dwoma Sławami czy Chadą.
Polscy producenci mogą pochwalić się licznymi współpracami z prawdziwymi gwiazdami światowego rapu. Oto kilka z nich. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Polska scena na świecie Wielu osobom może się […]
Obserwuj nas na instagramie: