10 utworów o polityce przed wyborami 2019


11 października 2019

Obserwuj nas na instagramie:

Przed nami wybory parlamentarne. W związku z tym przygotowaliśmy dla Was zestawienie utworów nawiązujących do obecnej sytuacji politycznej. Posłuchajcie!

Muzyka a polityka

W ostatnim czasie coraz więcej artystów odważnie zabiera głos w sprawach związanych z polityką. W swojej twórczości nawiązują do obecnej sytuacji społecznej i śmiało komentują rządy władz naszego państwa.

W związku ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi wielu z nich również udziela się w social mediach, zachęcając do udziału w wyborach. Wśród najbardziej aktywnych można wyróżnić Dawida Podsiadło, Katarzynę Nosowską, Krzysztofa Zalewskiego, Melę Koteluk, Organka, Grabaża i wielu innych.

Podsiadło wybory

Kampania Zabierz głos, bo go stracisz

Kilka dni temu powstała nawet specjalna kampania Fundacji Batorego Zabierz głos, bo go stracisz. Wzięli w niej udział najpopularniejsi polscy artyści, którzy wystąpili przed obiektywami najlepszych fotografów, po czym udostępnili na swoich profilach portrety z czerwoną ramką, symbolizującą okienko na karcie wyborczej i tytułowym hasłem kampanii.

Zabierz głos, bo go stracisz

My skupimy się dzisiaj na muzyce. Każdy z nas zna takie klasyki jak Biała Flaga Republiki, Chcemy być sobą Perfectu, Józek, nie daruje Ci tej nocy Bajmu, Arahja, czy Polska Kultu i wiele innych jakże ważnych i przełomowych przebojów. Skupiliśmy się jednak na nieco młodszych utworach i prezentujemy Wam selekcję 10 najbardziej aktualnych, a jednocześnie równie kultowych utworów, w których muzycy odnoszą się do sytuacji politycznej w Polsce. Oto one!

1. Krzysztof Zalewski – Polsko

Krzysztof Zalewski to obecnie jeden z najbardziej zaangażowanych politycznie artystów na polskiej scenie. Bez skrupułów rozlicza się w utworach z decyzjami rządzących, a podczas koncertów otwarcie dzieli się z fanami swoimi poglądami. Polsko to jego najbardziej szczery i bezpośredni manifest polityczny, w którym intensywne, gniewnie brzmiące gitary podkreślają przekaz oburzonego artysty. Do utworu powstał równie mocny teledysk, w którym wystąpił Daniel Olbrychski.

Mija rok, pięć lat i nagle mi mówisz co mogę i kim
Wciskasz mi miłość, bo w Twojej sypialni od dawna nie był nikt

2. Organek – Niemiłość

Tomasz Organek również nie ucieka od tematów związanych z polityką. Utwór Niemiłość został zainspirowany tragicznymi wydarzeniami z finałowego koncertu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku. Artysta w piosence wyraża swój sprzeciw wobec widocznych w społeczeństwie podziałów i nienawiści, często podsycanych przez środowiska polityczne. W trakcie nagrywania teledysku do Niemiłości Organek spotkał się z przedstawicielami różnorodnych grup społecznych, czym podkreśla istotę takich wartości jak równość, tolerancja i tytułowa miłość.

I idę ulicą, i słyszę jak krzyczą, że racja jest jedna, ponad wszystko, nie dwie.
Jesteś z nimi czy przeciw, mamy gaz i kastety i Bóg jest z nami, nie wiem czy wiesz.

3. Muniek Staszczyk – Pola

Muniek Staszczyk od początku swojej kariery nie stronił od tematów politycznych. Pamiętamy przecież tak kultowe utwory grupy T.Love jak King, czy Nie nie nie. Choć Muniek zawiesił działalność swojej grupy i aktualnie poświęca się karierze solowej, nie przestał być artystą zaangażowanym społecznie. Jeden z jego najnowszych utworów to wyraz troski o Polskę, w której muzyk zwraca uwagę na słabą kondycję naszego kraju. Tytułowa Pola to oczywiście Polska.

Pola, ty musisz z kolan wstać, bo tu już nie ma z czego brać
W pociągach czujesz swąd domowej wojny

4. Karaś/Rogucki – 1996

Duet Karaś/Rogucki rozpoczął swoją karierę od prawdziwie mocnego akcentu. 1996 to dość odważny utwór, który zapowiada wspólny projekt producenta Kuby Karasia i wokalisty Piotra Roguckiego. Artyści postanowili przypomnieć młodszej publiczności utwór ze wczesnego repertuaru grupy T.Love, który przedstawiony w nowej, odświeżonej aranżacji okazuje się posiadać wciąż bardzo aktualny przekaz.

To jest ten kraj popatrz, popatrz sam
Dobrze go znam, kochanie, dobrze go znam
Nietolerancji i znieczulenia raj
To jest ten kraj

5. Łona i Webber – Co tak wyje?

Podobno hip-hop i stand-up to dwa pola wyrazu artystycznego, w których nie ma tematów tabu. Teorię tę potwierdza z pewnością działalność Łony i Webbera, którzy błyskotliwą i chwytliwą nawijką są w stanie opowiedzieć każdą historię. Z pozoru zabawna relacja z podróży pociągiem w utworze Co tak wyje? kryje w sobie opis Polski zróżnicowanej społecznie i podzielanej. Uważany za mistrza storrytellingu Łona punktuje w utworze między innymi kwestię zamiatania problemów pod dywan i ignorowania głosu tłumu.

A wycie? Cóż wycie? W gruncie rzeczy nic
W końcu ucichnie, tutaj jest długa tradycja przeczekiwania wyć

6. Bitamina – Prezydent

Skoro już jesteśmy przy storytellingu to nie sposób nie wspomnieć o Bitaminie, która może nie dotyka zbyt często tematów związanych z polityką, jednak utwór Prezydent z najnowszego albumu grupy zdecydowanie się w tym aspekcie wyróżnia. Vito nie byłby sobą gdyby tak niezbyt wygodnego i łatwego tematu nie ubrał w zabawną opowieść o wodzie z ogórkiem, browarze, balkonie i przyznawaniu ochroniarzy pszczołom. Po głębszej analizie można jednak zauważyć w tym tekście liczne nawiązania do obecnej sytuacji w naszym państwie, które są opowiadane z perspektywy nowo wybranego i niekoniecznie odnajdującego się w swojej roli prezydenta.

Rozjebali hajs na głupoty
Zamiast słów ploty, zamiast dróg płoty
Nóg z dupy powyrywanych za mało mi
Kto i gdzie rządzi ha?

7. Lao Che – Kapitan Polska

Lao Che to kolejny zespół, który bardzo często aktywnie uczestniczy w dyskusji politycznej, a jako narzędzia do niej używa swoich piosenek. W swojej dyskografii mają nawet cały album poświęcony Powstaniu Warszawskiemu, czy chociażby Wojenkę, która z pewnością zapisze się w historii polskiej muzyki na długie lata. Ich najnowszy album Wiedza o społeczeństwie, jak sama nazwa wskazuje, jest także obszernym komentarzem do aktualnej sytuacji polityczno-społecznej w Polsce. I choć zespół lubi skrywać swoje poglądy za lirycznymi metaforami to dość bezpośrednim przekazem wyróżnia się tutaj utwór Kapitan Polska.

Bo dom dwupokojowy, wczoraj ludowy, dziś kartonowo-gipsowy.
I noc idzie i pytanie o śniadanie z grzybem atomowym w śmietanie.

8. Maria Peszek – Sorry Polsko

Maria Peszek to jedna z największych aktywistek na polskiej scenie muzycznej. Kontrowersyjna i wzbudzająca skrajne emocje, jednocześnie jest do bólu szczera, a z jej przekazem utożsamiają się tysiące Polaków. Jak mało kto potrafi przelać w utwory to, co czuje tak wielu z nas. Na swoim koncie ma całą masę muzycznych manifestów, w których wytyka Polsce nietolerancję, podziały, zezwolenie na nienawiść, bierność władz i wiele innych przywar.

Tylko nie każ mi wybierać, tylko nie każ, nie każ mi
Nie każ walczyć, nie każ ginąć, nie chciej Polsko mojej krwi

9. Voo Voo – Się poruszam

Grupa Voo Voo postanowiła polityczne zawirowania zwalczyć… tańcem! Co ciekawe, ich utwór i towarzyszący mu teledysk przerodził się nawet w akcję społeczną, do której kolejni ludzie dołączali tańcząc w najdziwniejszych miejscach i na tle najbardziej skomplikowanych i nie zawsze przyjemnych wydarzeń politycznych. Voo Voo wyrazili swoje poglądy z klasą, jak przystało na grupę z tak ogromnym stażem – nie atakując, a dobrze się bawiąc i wypinając się na to co wokół.

Ja tańczę na tę nienawiść kompletnie chorą
Na rozdwajanie włosa na czworo

10. KęKę – Myślę o tym

Głos w kwestii kraju i zarządzanej nim polityki zabrał również raper KęKę, który przedstawił swoją osobistą definicję patriotyzmu w utworze Myślę o tym, choć to nie pierwszy raz gdy jego tekst jest zaangażowany historycznie i namaszczony “polskością”. Artysta znany jest z oddania swojej ojczyźnie, bliskie są mu również takie wartości jak rodzina, czy uczciwa praca. To właśnie o niej w kontekście kraju nawija w utworze pochodzącym ze swojej najnowszej płyty Mr. KęKę.

Taki będzie naród, jaki każdy z nas z osobna
Tyle ile z siebie oddasz, tyle będzie miała Polska

Powyższe utwory mogą być inspiracją, a nawet powinny być bodźcem do przemyśleń. Pamiętajmy jednak, że nasza osobista refleksja jest dziś najcenniejsza. Zachęcamy wszystkich czytelników Rytmy.pl do świadomego udziału w wyborach, już 13 października!

Przed nami wybory parlamentarne. W związku z tym przygotowaliśmy dla Was zestawienie utworów nawiązujących do obecnej sytuacji politycznej. Posłuchajcie! Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni w remiksie Muzyka a […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →