Zespół Archive nie chce, żeby radiowa Trójka grała ich piosenki


23 września 2020

Obserwuj nas na instagramie:

Zespół Archive dołącza do grona artystów, którzy nie chcą, aby ich muzyka była grana na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia.

Jak Archive stali się idolami Polaków dzięki radiowej Trójce

Archive to brytyjski zespół założony w 1994 roku przez Dariusa Keelera i Danny’ego Griffithsa. Trudno jednoznacznie sklasyfikować ich brzmienie, bowiem grupa łączy w swojej twórczości wpływy trip-hopu, muzyki elektronicznej, post-rocka, czy rocka progresywnego.

W Polsce zespół zyskał sławę właśnie dzięki radiowej Trójce. To tam po raz pierwszy pokazywano szerszemu grono słuchaczy ich utwory. Fenomenem okazał się być kawałek Again, z wydanego w 2002 roku albumu You All Look The Same To Me. Otwierający ten krążek utwór w oryginale trwa ponad 16 minut.

Archive – Again, posłuchaj

Zdecydowanie nie są to standardy radiowe, jednak redaktor Marek Niedźwiecki, były prowadzący między innymi kultową Listę Przebojów Trójki, upierał się przy tym, aby grać oryginalną wersję tego kawałka na antenie radia. I grał! Co ostatecznie przyniosło zaskakujący efekt, bo utwór dwukrotnie uplasował się na trzecim miejscu stworzonej właśnie przez Niedźwieckiego listy Top Wszech Czasów – w 2013 i 2014 roku. Mimo to słuchacze Trójki mogą już nie usłyszeć piosenek Archive na antenie radia.

Zespół Archive zażądał, aby przestano grać ich muzykę w Trójce – wywiad z Dariusem Keelerem

Niedawno lider grupy, Darius Keeler, udzielił wywiadu gazecie Teraz Rock, w którym odniósł się do obecnej sytuacji w Programie Trzecim Polskiego Radia.

Wiem, że macie dziś wiele politycznych problemów, a cierpi na tym między innymi radio Trójka. To stacja, dzięki której Polacy odkryli Archive, bardzo nam bliska. A teraz zażądaliśmy, aby przestano tam grać naszą muzykę. To potworne.

Wiesz, wszystkie demokracje są bardzo delikatne i kruche. Musimy bardzo na nie uważać i walczyć o nie z całych sił. Nie wolno odpuszczać populistom ani ekstremalnej prawicy. A przecież, jeśli jakiś kraj wie, czym był faszyzm, to jest to Polska. Jesteśmy z wami, trzymamy kciuki, żebyście nie dali się zalać ekstremizmowi.

Przeczytaj: “Cenzura w polskich mediach? Artyści i dziennikarze bojkotują radiową Trójkę”

archive

Nowy album Archive, posłuchaj

Zespół Archive wydał w tym roku album Versions z nowymi wersjami swoich starych utworów, w tym takich przebojów jak właśnie Again, Lights, czy Fuck U. Sprawdźcie!

Zespół Archive dołącza do grona artystów, którzy nie chcą, aby ich muzyka była grana na antenie Programu Trzeciego Polskiego Radia. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Jak Archive stali się […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →