Cenzura w polskich mediach? Artyści i dziennikarze bojkotują radiową Trójkę

Obserwuj nas na instagramie:

Piosenka Kazika wycofana z notowania Listy Przebojów Trójki. Marek Niedźwiecki, a za nim szereg innych dziennikarzy, opuszczają stację. Co się dzieje z Polskim Radiem?

W Programie Trzecim Polskiego Radia od dawna nie dzieje się za dobrze. Regularne zwolnienia profesjonalnych dziennikarzy, ściąganie programów z anteny to ostatnio częsta praktyka stacji i choć wydawało się, że wydarzyło się już naprawdę wiele, dziś seria złych decyzji podejmowanych przez zarząd radia osiągnęła swój Mount Everest.

#ZAKAZIK, czyli Kazik wygrywa Listę Przebojów Trójki – notowanie anulowane

Zapalnikiem okazał się być najnowszy utwór KazikaTwój ból jest lepszy niż mój, w którym artysta w dość bezpośredni sposób wyraża swoje zdanie na temat jednego z posłów partii rządzącej – Jarosława Kaczyńskiego.

Piosenka wygrała ostatnie, 1998 notowanie Listy Przebojów Trójki – dotychczas najbardziej prestiżowej muzycznej listy w naszym kraju. Wygrała, ale jednocześnie boleśnie je przegrała. Chwilę po zakończeniu piątkowej listy, jej wyniki nagle zniknęły z oficjalnej strony stacji.

W oficjalnym oświadczeniu Dyrektora Redaktora Naczelnego Programu Trzeciego Polskiego Radia czytamy:

Podczas głosowania nad Listą Przebojów Trójki 15 maja 2020 roku został złamany regulamin, a do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Dokonano również manipulacji przy liczeniu oddawanych głosów, co sfałszowało ostateczny wynik. Głosowanie to zostało w związku z tym unieważnione.

Trójka Polskie Radio

Dawid Podsiadło: “Moje utwory nie powinny być grane na tej antenie dopóki twórcza wolność słowa nie wróci na fale Trójki”

Nie da się ukryć, że taki ruch to jawne wprowadzenie cenzury i powrót do politycznych praktyk sprzed lat. Odebranie artystom wolności i prawa do wyrażania przez sztukę swoich poglądów. Wydarzenia te rozpętały burzę w środowisku branży muzycznej.

Większość jest zgodna – NIE dla takiej Trójki. Najpierw swój bunt wyrazili artyści. Jako pierwszy chociażby Organek czy Dawid Podsiadło, którzy oświadczyli, że zawieszają swoją współpracę z Programem Trzecim Polskiego Radia. Potem dołączyli do nich również Artur Rojek, Daria Zawiałow, Mela Koteluk, Sorry Boys, Muniek Staszczyk z T.Love i wielu innych.

Swoją działalność z Trójką zrywają również wytwórnie muzyczne. Bardzo jasno wyraził się w tej sprawie label Mystic Production, który oświadczył, że nie wyraża zgody, aby na antenie radia były grane utwory takich artystów jak Lao Che, Deep Purple, Nick Cave, Skunk Anansie, Marillion i wielu innych.

Marek Niedźwiecki po 35 latach odchodzi z Trójki. Za nim inni dziennikarze.

To jednak nie koniec. Swój bojkot wobec radiowej Trójki i działań jej zarządu wyrazili także pracujący w stacji dziennikarze. Tuż po wydarzeniach z piątkowego wieczoru, Marek Niedźwiedzki, którego głos od lat kojarzy się słuchaczom właśnie z Listą Przebojów Trójki, poinformował, że odchodzi ze stacji.

W ślad za nim poszli inni: Hirek Wrona, Marcin Kydryński, czy Agnieszka Szydłowska i zdaje się, że również wszyscy inni, gdyż dziś do sieci trafił film, stworzony przez kilkudziesięciu dziennikarzy i pracowników Trójki, wyrażający ich milczący protest.

Miarka się przebrała – NIE dla takiej Trójki

Co się dzieje z Radiową Trójką? Polskim symbolem profesjonalizmu i wolności artystycznej muzyków? Reżim, totalitaryzm, komunizm, cenzura – takie określenia padają coraz częściej w komentarzach dotyczących obecnej sytuacji.

Trudno się nie zgodzić, że to kolejny w ostatnim czasie cios w polską branżę muzyczną. Koniec pewnej ważnej i pięknej epoki dla Polskiego Radia i nie tylko oraz kolejne potwierdzenie tego, że w Polsce media publiczne przestały spełniać swoją rolę i stały się bolesnym narzędziem w rękach władzy.

Czy stara, dobra Trójka jeszcze kiedyś powróci? Trudno powiedzieć, jednak wielu jej fanów liczy na wspólną, nową alternatywę dla radia, które od lat tak bardzo kochali. Taką alternatywę mieliby stworzyć byli dziennikarze Programu Trzeciego. Jedno jest pewne – wszystkim nam będzie brakowało takiego miejsca dla muzyki, jakim była niegdyś Trójka.

Trójka Polskie Radio

Piosenka Kazika wycofana z notowania Listy Przebojów Trójki. Marek Niedźwiecki, a za nim szereg innych dziennikarzy, opuszczają stację. Co się dzieje z Polskim Radiem? Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka Macklemore zabrał ważny głos. „Hind’s Hall” pochwalił sam Tom Morello […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →