Koncert inauguracyjny – 15. FMP

5 lipca 2019, Piątek

Kościół Św. Katarzyny - Kraków

Augustiańska 7, Kraków

Start: godz. 19:00

Podziel się:

Muzyka religijna XIX wieku na inaugurację 15. Festiwalu Muzyki Polskiej

W roku 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki jego utwory będą silnie reprezentowane na festiwalu. Co najważniejsze jednak, usłyszymy dzieła mniej znanej i rzadziej wykonywane, tak jak „Msza łacińska Des-dur”, która zabrzmi na koncercie inauguracyjnym 5 lipca w kościele św. Katarzyny. Pochodzące z 1870 roku dzieło należy do wciąż niedocenionego nurtu religijnego w twórczości Moniuszki. To jedna z siedmiu mszy, przeznaczona na cztery głosy, chór i organy, napisana zgodnie z tytułem do tekstu łacińskiego.
W 1829 roku Józef Elsner, Karol Soliva i Karol Kurpiński otrzymali rozkaz skomponowania trzech dzieł dla uświetnienia koronacji cara Mikołaja I na króla Polski (24 maja 1829). Wybór utworu odbył się w drodze losowania. Słynący z twórczości religijnej i operowej Józef Elsner, założyciel pierwszej uczelni muzycznej na ziemiach polskich i nauczyciel Chopina, jest autorem „Solemnis Coronationis Missa in C major” op. 51 – uroczystej mszy koronacyjnej napisanej dla Kapeli Częstochowskiej na Jasnej Górze. Z kolei Karol Kurpiński, uważany obok Elsnera za ojca opery narodowej, skomponował monumentalne „Te Deum” przeznaczone na głosy solowe, chór i orkiestrę.

Religijne dzieła XIX wieku usłyszymy w wykonaniu znakomitego czeskiego zespołu wokalno-instrumentalnego Musica Florea. Formacja założona w 1992 roku w Pradze przez dyrygenta i wiolonczelistę Marka Štryncla specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej. W partiach solowych usłyszymy wspaniałych solistów: sopranistki Jolantę Kowalską-Pawlikowską i Karolinę Filus, mezzosopranistkę Aleksandrę Opałę, tenora Jędrzeja Tomczyka, południowoafrykańskiego tenora July’a Zumę oraz basa Pawła Czekałę.


Zobacz także