fot. flickr

TikTok ukarany grzywną za naruszenia praw nieletnich


18 września 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Firma ByteDance będąca właścicielem TikToka została ukarana grzywną w wysokości 345 milionów euro za naruszenia praw nieletnich użytkowników.

Ograniczenia wiekowe jedynie w teorii

Według raportów TikToka najwięcej ich użytkowników mieści się w przedziale wiekowym 18-25 lat i jest to aż 53% ogółu TikTokerów. Ciężko jednak o wiarygodne statystyki wieku użytkowników, szczególnie patrząc na to, jak łatwo zafałszować swój wiek w internecie. Pewne jest, że z TikToka korzysta wiele osób nieletnich. Okazuje się jednak, że nie są oni bezpieczni na tej platformie.

Chińska firma ByteDance, właściciel TikToka, został właśnie ukarany ogromną grzywną za naruszenie praw nieletnich użytkowników w Unii Europejskiej. W wyniku śledztwa prowadzonego od września 2021 roku przez irlandzką komisję do spraw ochrony danych (DPC), na ByteDance została nałożona kara w wysokości 345 milionów euro, którą firma musi wypłacić instytucjom europejskim.

No dobrze, ale co tak właściciwe przeskrobał TikTok? Przede wszystkim filmiki stworzone przez niepełnoletnich użytkowników były domyślnie ustawiane przez platformę jako publiczne. Ustawienie prywatności w przypadku kont użytkowników poniżej 16 roku życia wymagało ustawienia tego samodzielnie, co jest sprzeczne z europejskim prawem. Ponadto DPC udało się udowodnić, że kontrola rodzicielska zarówno co do doboru treści, jak i czasu spędzonego na TikToku, w zasadzie nie działała. Dziecko mogła przestawić dowolnego dorosłego użytkownika platformy jako swojego rodzica, a weryfikacja tożsamości tej osoby nie była prowadzona.

Niezależnie od kwot, jakimi obraca firma ByteDance, tak wysoka grzywna z pewnością musi mocno ich dotknąć. Pytanie tylko, czy na tyle mocno, że zdecydują się na zmiany, które dostosują platformę mocniej do europejskich standardów. Od dawna mówi się bowiem o niepokojąco dokładnym algorytmie TikToka, którego sposób działania nigdy nie został do końca jednoznacznie wyjaśniony.

Szczegóły dotyczące grzywny, jaką nałożono na TikToka:

Firma ByteDance będąca właścicielem TikToka została ukarana grzywną w wysokości 345 milionów euro za naruszenia praw nieletnich użytkowników. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Ograniczenia wiekowe jedynie w teorii Według […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →