Kadr z "UK DRILL MIX - 2019 (2)"

Policja na wojnie z drillem. Żądają usunięcia TikToków


16 października 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Zgodnie z doniesieniami „DJ Mag”, aż 64% żądań usunięcia filmów z platformy TikTok skierowanych przez londyńską policję dotyczyło muzyki drillowej.

TikTok w Wielkiej Brytanii wolny od przemocy?

Drill to podgatunek muzyki rapowej budzący ogromne kontrowersje. Czy to się komuś podoba, czy nie, w jego treść jest wpisana przestępczość oraz przemoc. I wiele z tych tekstów, pamiętając o zasadzie fikcji literackiej, z pewnością jest oparte na prawdziwych przeżyciach. Skutkiem tego są liczne zatrzymania, jak i śmierci wykonawców związanych z tym gatunkiem. Wystarczy wspomnieć tragiczną historię Pop Smoke’a. Różne instytucje, w krajach, gdzie ta muzyka jest szczególnie popularna, nieśmiało podejmują próby ograniczania popularności drillu, szczególnie wśród młodych osób. Według doniesień „DJ Mag” na odważny krok zdecydowała się Wielka Brytania.

Aż 64% żądań usunięcia treści na TikTok skierowanych przez londyńską policję w tym roku było związanych z drillem. Żądania usunięcia filmów na platformie związanych z drillem w ciągu ostatnich trzech lat odnotowały wzrost o 366% względem lat poprzednich. Zdaniem drillowego producenta, Kovaniego, taktyka cenzury przynosi odwrotny efekt do zamierzonego:

TikTok ma kluczowe znaczenie dla odkrywania i promowania artystów. To (cenzura) po prostu odbiera kolejną szansę młodym, mogącym uciec od przestępczości poprzez muzykę.

– powiedział Kovani w rozmowie z „DJ Mag”.

Co na to wszystko TikTok? W tekście z przytoczonego już „DJ Mag-a” pojawiło się oświadczenie przedstawiciela platformy:

Platforma współpracuje z organami ścigania i przyjmuje od specjalnych jednostek policji wnioski o usunięcie filmów, jeśli zgłoszone treści naruszają również nasze wytyczne dla społeczności.

W oświadczeniu zaznaczono jednak, że „TikTok z zadowoleniem przyjmuje artystyczne i kreatywne treści, które wielu brytyjskich artystów wnosi do tętniącej życiem społeczności muzycznej platformy”.

Zakaz drillu w Stanów Zjednoczonych?

Jeszcze odważniej do tematu drillu podchodzi Eric Adams, burmistrz Nowego Jorku. W swoim wystąpieniu, związanym ze śmiercią drillowego rapera Chii Wvttza, zapowiedział on, że zwróci się do właścicieli mediów społecznościowych z przypomnieniem o „społecznej odpowiedzialności, obywatelskiej i korporacyjnej” w związku z bardzo niepokojącymi, jego zdaniem, teledyskami drillowych artystów. Kontynuując swoją wypowiedź, nawiązał do Donalda Trumpa i usunięcia jego konta na Twitterze:

Usunęliśmy Trumpa z powodu jego mowy nienawiści, ale pozwalamy na wyświetlanie teledysków muzycznych pełnych broni i przemocy, pozwalamy by to pozostało w mediach społecznościowych.

Poniżej znajdziecie pełne wystąpienie Adamsa z lutego 2022 roku. A jakie jest wasze zdanie na temat „drillowej odpowiedzialności”?

Wystąpienie Erica Adamsa

Zgodnie z doniesieniami „DJ Mag”, aż 64% żądań usunięcia filmów z platformy TikTok skierowanych przez londyńską policję dotyczyło muzyki drillowej. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni w remiksie TikTok […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →