fot. Unsplash

TikTok oficjalnie zakazany w jednym ze stanów USA. Czy to samo czeka Polskę?


18 maja 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Czy TikTok zniknie z Polski? Odpowiadamy, czy nasz kraj pójdzie śladem władz ze stanu Montana, które zakazały oficjalnie instalacji aplikacji.

Zakaz TikToka w stanie Montana

18 maja władze stanu Montana w Stanach Zjednoczonych podpisały ustawę, zakazującą instalacji aplikacji, które „dostarczają dane zagranicznym przeciwnikom”. Wśród nich znalazł się TikTok. Według nowego prawa TikTok nie może działać już na terytorium podlegającym jurysdykcji stanu, a sklepy z aplikacjami mają uniemożliwić jego pobieranie mieszkańcom. Jeśli platformy do dystrubucji cyfrowej, takie jak App Store czy Google Play, go udostępnią, zostanie nałożona na nich oraz chińskich właścicieli technologii kara 10 tysięcy dolarów. Sami mieszkańcy Montany nie będą objęci karą grzywny. Jedynym nieprecyzyjnym aspektem ustawy jest korzystanie z serwisu społecznościowego przez przeglądarkę, a także pobieranie aktualizacji na zainstalowanych już aplikacjach.

„Komunistyczna Partia Chin wykorzystująca TikToka do szpiegowania Amerykanów, naruszania ich prywatności, gromadzenia ich osobistych, prywatnych i wrażliwych informacji jest dobrze udokumentowana” – argumentował gubernator stanu, Greg Gianforte. Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2024 roku. Co ciekawe, jest jedna szansa na to, że TikTok wróci na teren stanu. Zakaz zostanie cofnięty, jeśli aplikację kupi firma ze Stanów Zjednoczonych.

Kontrowersje wokół ByteDance

TikTok należy do chińskiej firmy technologicznej ByteDance, którą podejrzewa się o inwigilację użytkowników. „New York Times” opublikował niedawno zeznania złożone przez Yintao Yu, jednego z byłych dyrektorów firmy, który powiedział, że Komunistyczna Partia Chin ma umieszczony na stałe swój komitet w ByteDance. Choć właściciele aplikacji zaprzeczają zarzutom, z wielu miejsc docierają niepokojące informacje na temat niemoralnych działań TikToka.

Czy TikTok zniknie z Polski?

Na początku marca tego roku Komisja Europejska zakazała korzystania z TikToka swoim pracownikom na telefonach służbowych z powodu ostrożności przed kradzieżą danych. Wiele państw, takich jak Kanada, Francja czy Wielka Brytania, wprowadziło ten sam zakaz dla swoich urzędników.

Radosław Fogiel szef sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych w rozmowie z Polską Agencją Prasową zdradził, czy TikTok zniknie z naszego kraju. „Polska nie prowadzi żadnych prac nad ograniczeniem dostępu do TikToka. Jeżeli miałyby nas dotknąć jakieś obostrzenia w tym zakresie, raczej byłoby to na poziomie unijnym” – zaznaczył w wypowiedzi z początku marca. Obserwując jednak zmiany w zakresie podejścia do ByteDance nie możemy jednak wykluczyć, że aplikacja zniknie kiedyś z naszego kraju.

fot. Unsplash

Czy TikTok zniknie z Polski? Odpowiadamy, czy nasz kraj pójdzie śladem władz ze stanu Montana, które zakazały oficjalnie instalacji aplikacji. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Zakaz TikToka w stanie […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →