fot. Getty

Taylor Swift i “Minecraft” to najlepsze naukowe źródła?


07 kwietnia 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Jak nauczyć kogoś łaciny? Jak się okazuje, wystarczy poruszyć temat Taylor Swift i Minecrafta, a nauka sama ruszy z kopyta.

Co ma wspólnego Minecraft, Taylor Swift i nauka łaciny?

Już we wrześniu tego roku w angielskich szkołach rozpocznie się nowy program o wartości 4 milionów funtów. Jego celem jest uruchomienie czteroletniego programu pilotażowego dla dzieci w wieku od 11 do 16 lat, by te mogły nauczyć się języka łacińskiego. Obecnie mniej niż 10 000 uczniów uczy się w GCSE Latin, a nowi adepci przeważnie uczęszczają do szkół prywatnych.

Sam program będzie bazował na nowej książce, która zachęca nauczycieli do używania tekstów Taylor Swift, kultowych piosenek Disneya czy gameplay’ów Minecrafta, by nauka stała się bardziej przystępna dla uczniów.

Przeczytaj także: Taylor Swift otrzyma doktorat honoris causa New York University

Taylor Swift
Taylor Swift. fot. GettyImages

Według Stevena Hunta, autora książki i naukowca z Cambridge, który uczy łaciny od 35 lat, a teraz szkoli nauczycieli łaciny, potrzebne jest bardziej kreatywne podejście, aby poszerzyć atrakcyjność tego przedmiotu.

Kłopot z nauczaniem łaciny polega na tym, że nigdy nie był to przedmiot dogłębnych badań akademickich; zwykle polegamy na anegdotycznych informacjach o tym, co wydaje się działać. Nie ma „najlepszego sposobu”, aby tego nauczyć, ale niektórzy nauczyciele tworzą bogaty zestaw odpowiedzi, który chcą wykorzystać, zmagając się z tym wyzwaniem. Większość czerpie informacje z zasad współczesnej edukacji językowej. Ponieważ ludzki mózg jest zaprogramowany na dźwięk, uczy się poprzez mówienie, słuchanie i używanie języka. Niektórzy nauczyciele łaciny zdają sobie sprawę, że jest to sposób na naukę dowolnego języka – martwego lub żywego

– skomentował w rozmowie z The Guardian Steven Hunt

Książka Hunta Nauczanie łaciny: konteksty, teorie, praktyki wykorzystuje przykład z artykułu naukowego, w którym wykładowca uniwersytecki poprosił swoich studentów o przetłumaczenie znanych piosenek, takich jak Bad Blood Taylor Swift. W innym miejscu książka odnosi się do nagranych klasyków Disneya, które zostały przedstawione w języku łacińskim (w tym Let it GoKrainy Lodu). Kolejnym przykładem był również model 3D Rzymu zbudowany w Minecrafcie, który ma na celu pomóc uczniom w używaniu łaciny podczas spaceru po starożytnym mieście.

Jak nauczyć kogoś łaciny? Jak się okazuje, wystarczy poruszyć temat Taylor Swift i Minecrafta, a nauka sama ruszy z kopyta. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka Macklemore zabrał ważny głos. „Hind’s Hall” pochwalił sam Tom Morello z RATM Co ma […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →