fot. Ania Walterowicz

Takich koncertów jeszcze nie było. Miuosh i Zespół Śląsk wygrywają „Pieśni Współczesne”


28 września 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Miuosh w ścisłej współpracy – choć może bardziej adekwatnym stwierdzeniem byłoby nazwanie tego porozumieniem – z Zespołem Śląsk stworzył jedną z najpiękniejszych płyt ostatnich lat. Projekt zostanie zwieńczony trasą koncertową. Znamy już pierwsze przystanki, na których wybrzmią Pieśni Współczesne.

Miuosh: album zapisany w gwiazdach

Niedawno obchodził swoje dwudziestolecie działalności artystycznej, a w ubiegły piątek ukazała się jego płyta, która być może zostanie wkrótce ochrzczona albumem dziesięciolecia. Projekt Miousha z Zespołem Śląsk zasługuje na wszelkie gratyfikacje, ponieważ jest nie tylko dziełem rzadkim, oryginalnym oraz nietypowym, ale przede wszystkim: skrojonym na miarę, by wzbudzać zachwyt. Pieśni Współczesne to album jednocześnie skromny i arogancki, bardzo podniosły. Estetyczny aż do samych granic dobrego smaku. Jest o krok przed tym, by ten przesadny idealizm uczynił go karykaturalnym, napompowanym, ale zapobiegawczo zatrzymał się w punkcie, który tę wzniosłość wystawia na piedestał.

Raz na milion lat dochodzi do odłamu planetoid, swoistego zderzenia, które niesie za sobą niezliczone konsekwencje. Strumienie biegu czasu i nieskończone ilości miejsc przenikają się ze sobą w piękny i nieobliczalny sposób, zmieniając zastałe światy. Między pokryte najdostojniejszą rdzą szacunku symbole, wierzenia i tradycje wkrada się coś im obcego. Razem tworzą nowe.

Ten album to ten moment – raz na milion lat.

– widnieje w informacji prasowej.

Taki właśnie jest ten album. Mistyczny doświadczony. Fonograficzna nowość, z mentalnością kilku wieków historii i treściami ociekającymi bogactwem dojrzałego artyzmu.

Przeczytaj: Miuosh, Król, Zespół Śląsk i ich wspólne „Wołanie” tuż przed premierą „Pieśni współczesnych”

Miuosh zespół śląsk pieśni współczesne trasa koncertowa bilety
fot. Komplety photography

Pieśni Współczesne wybrzmią na żywo

Już w styczniu, Miuosh wraz z Zespołem Śląsk zagra kilka koncertów, które będą debiutem ich materiału w scenicznych przestrzeniach. Album Pieśni Współczesne zaprezentują na trzech występach w katowickim NOSPRZE.

14 stycznia 2022 – godzina 20.00
15 stycznia 2022 – godzina 20.00
16 stycznia 2022 – godzina 20.00

Recenzja płyty już wkrótce pojawi się na łamach serwisu Rytmy.pl. Nabyć album wciąż można na stronie piesniwspolczesne.com.

„Pieśni współczesne” – wspólny album Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” i Miuosha to projekt przełomowy, w którym niesamowity potencjał jednego z najstarszych i najbardziej docenianych zespołów folklorystycznych w Polsce i Europie kontrastuje z muzyką miejską, współczesną i korzystająca z zupełnie innych form wyrazu niż klasyczna. Miuosh jest autorem całości muzyki i wszystkich tekstów, które to jednak śmiało sięgają do tradycji ludowych tożsamych „Śląskowi”, a podsycone lokalną mitologią i świeżym spojrzeniem na sprawy ludzkie, tworzą opowieść o ludziach ziemi zmagającej się z teraźniejszymi problemami, jednocześnie nie zapominającymi o szacunku dla tradycji.

Wśród zaproszonych gości znajdziemy najciekawszych wykonawców współczesnej muzyki rozrywkowej i klasycznej w naszym kraju, takich jak Błażej Król, Bela Komoszyńska, Ralph Kaminski, Igor Herbut, Natalia Grosiak, Julia Pietrucha, Tomasz Organek, Jakub Józef Orliński, Andrzej Smolik, Marcin Wyrostek, Kora czy duet Kwiat Jabłoni, z towarzyszeniem chóru i orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Projekt angażuje łącznie ponad 140 muzyków i wykonawców.

Miuosh x Zespół Śląsk – Pieśni Współczesne – odsłuch albumu

Miuosh w ścisłej współpracy – choć może bardziej adekwatnym stwierdzeniem byłoby nazwanie tego porozumieniem – z Zespołem Śląsk stworzył jedną z najpiękniejszych płyt ostatnich lat. Projekt zostanie zwieńczony trasą koncertową. Znamy już pierwsze przystanki, na których wybrzmią Pieśni Współczesne. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →