fot. cottonbro, pexels

Songs to give you chills – powstała playlista z piosenkami wywołującymi gęsią skórkę


31 października 2021

Podziel się newsem:

Na podstawie badań Rémiego de Fleuriana z Queen Mary University of London stworzono playlistę wywołującą gęsią skórkę, na którą składa się ponad 700 utworów. Sprawdźcie.

Naukowcy spędzili lata na badaniu, dlaczego niektóre piosenki wywołują u ludzi dreszcze, zwykle opisywane jako przyjemne uczucie mrowienia i gęsią skórkę. Ciężko to obiektywnie stwierdzić, ponieważ uczucie to często spowodowane jest emocjonalnym stosunkiem do utworu, który może chociażby przywoływać wspomnienia. Wykazano jednak pewne cechy kompozycji przyprawiające o gęsią skórkę. Jednym z powodów jest to, że kiedy słuchamy muzyki, nasze umysły pędzą do przodu, aby wyobrazić sobie, co nastąpi i dostajemy dreszczy, gdy nasze przewidywania okazują się błędne. Być może dynamika zmienia się nieoczekiwanie lub pojawia się zaskakujący. Niektórzy naukowcy sugerowali, że ludzie bardziej empatyczni są podatniejsi na dreszcze.

piosenki wywołujące gęsią skórkę
fot. Ivan Samkov, pexels

Co sprawia, że muzyka wywołuje gęsią skórkę?

Ostatnie badania, którym przewodził Rémi de Fleurian, doktorant w laboratorium poznawania muzyki na Queen Mary University of London, wykazały, że piosenki, które wywołują gęsią skórkę są zazwyczaj smutne.

De Fleurian i współautor badania Marcus Pearce, starszy wykładowca percepcji muzyki na tym samym uniwersytecie, przeszukali opublikowane dotąd badania i sporządzili listę ponad 700 piosenek, które zidentyfikowano jako wywołujące dreszcze. Następnie, korzystając z danych ze Spotify, dopasowali każdą piosenkę do innego utworu tego samego artysty, który miał mniej więcej taką samą długość i popularność. Następnie przystąpili do porównania dwóch utworów muzycznych, analizując kilka cech, w tym nastrój każdej piosenki.

Z danych wyłoniły się pewne cechy piosenek, które wywołują dreszcze. Są one „smutniejsze, wolniejsze, mniej intensywne i bardziej instrumentalne niż utwory, z którymi były porównywane”.

piosenki wywołujące gęsią skórkę
fot. Karolina Grabowska, pexels

Magazyn Quartz stworzył playlistę na Spotify z prawie wszystkich utworów z kolekcji de Fleuriana. Znalazło się na niej 715 pozycji, a wysłuchanie jej w całości zajmie 24 godziny. Znalazły się na niej kompozycje od takich artystów jak Whitney Houston, Bon Iver, Radiohead, The Smiths, Pink Floyd, Sia, a także klasyczne dzieła Antonio Vivaldiego, Jana Sebastiana Bacha czy Fryderyka Chopina.

Jako, że większość badań była prowadzona w latach 70., 80. i 90., w zestawieniu brakuje nowszych tytułów. Jednak de Fleurian pracuje nad uaktualnieniem listy.

Songs to give you chills

Na podstawie badań Rémiego de Fleuriana z Queen Mary University of London stworzono playlistę wywołującą gęsią skórkę, na którą składa się ponad 700 utworów. Sprawdźcie. Naukowcy spędzili lata na badaniu, dlaczego niektóre piosenki wywołują u ludzi dreszcze, zwykle opisywane jako przyjemne uczucie mrowienia i gęsią skórkę. Ciężko to obiektywnie stwierdzić, ponieważ uczucie to często spowodowane […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →