fot. Unsplash

Spotify jako pralnia pieniędzy dla gangów. Tak miało to działać


08 września 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Platforma streamingowa Spotify ma być wykorzystywana przez szwedzkie gangi do nielegalnego obrotu pieniędzmi.

Spotify używany do prania pieniędzy

Platforma streamingowa Spotify co jakiś czas mierzy się z różnymi oskarżeniami. Kilka lat temu zarzucono im, że mieli płacić producentom za tworzenie utworów pod fałszywymi pseudonimami, a następnie podbijać ich utwory na playlistach. Firma jednak odrzuciła zarzuty. Teraz okazuje się, że osoby z zewnątrz mogą wykorzystywać Spotify do prania brudnych pieniędzy, jak przekonują twórcy raportu szwedzkiej gazety „Svenska Dagbladet”. Wypowiadają się w nim anonimowo członkowie szwedzkiego gangu, a także funkcjonariusze policji.

Jeden z policjantów twierdzi, że za pośrednictwem platformy „gangi piorą pieniądze pochodzące z handlu narkotykami, rabunków, oszustw i zabójstw na zlecenie”, a łączna suma pieniędzy może sięgać milionów.

fot. unsplash

Jak działa pranie pieniędzy?

Gangi znajdują najpierw handlarzy kryptowalutami w mediach społecznościowych. Z ich pomocą zmieniają brudne pieniądze na Bitcoiny i wykorzystują je do kupowania fałszywych transmisji dla artystów. Mają to być zazwyczaj szwedzcy reprezentanci gangsterskiego rapu, którzy mają powiązania z gangami. Szybko trafiają na listy przebojów, na czym zarabiają właściciele utworów, czyli gangi. Mogę powiedzieć ze stuprocentową pewnością, że coś takiego ma miejsce. Sam byłem w to zamieszany” – powiedział jeden z anonimowych członków gangu „SvD”. „Systematycznie płaciliśmy osobom, które to dla nas robiły” – dodali

Przedstawiciel Spotify twierdzi, że firma „nie ma dowodów na to, że za pośrednictwem Spotify doszło do prania pieniędzy”. Mniej niż 1 proc. wszystkich transmisji w Spotify zostało uznanych za sztuczne. Platforma ma blokować opłaty dla twórców, których dotyczy problem. Gazeta podała, że ​​w Szwecji za zgromadzenie miliona odtworzeń płaci się około 40 tys. do 60 tys. koron (15,5 tys. do 23 tys. złotych), a gangom ma się to bardzo opłacać.

Platforma streamingowa Spotify ma być wykorzystywana przez szwedzkie gangi do nielegalnego obrotu pieniędzmi. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Spotify używany do prania pieniędzy Platforma streamingowa Spotify co jakiś czas […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →