Śmiercionośne jak Keanu Reeves. Grzybobójcze związki chemiczne nazwane na cześć aktora

Podziel się newsem:

Niemieccy badacze, którzy mieli okazję nazwać swoje nowe odkrycie, nie zastanawiali się długo. Nikt nie pasował lepiej na „patrona” związków chemicznych eliminujących grzyby, niż kanadyjski aktor, który rozprawiał się masowo ze złoczyńcami w Matriksie, Constantine czy Johnie Wicku.

Dobra wiadomość

Keanumyciny, bo tak nazwano substancje, pochodzą od biegunowo urzęsionych bakterii z rodzaju Pseudomonas. Naukowcy stwierdzili, że związki te są niesamowicie skuteczne w walce przeciwko różnym odgrzybiczym chorobom roślin, a także grzybom powodującym choroby u człowieka. To dobra wiadomość – żyjemy w czasach, kiedy organizmy stają się coraz bardziej odporne na środki przeciwgrzybicze.

Zabójcze keanumyciny

Badanie pierwszy raz opublikowano w „Journal of the American Chemical Society”. Można zapoznać się z nim TU. Jego współautor, Sebastian Götze z Leibniz Institute for Natural Product Research and Infection Biology, wytłumaczył przy okazji w oświadczeniu, skąd wzięła się mająca źródła w popkulturze nazwa:

Odkryte lipopeptydy zabijają tak efektywnie, że nazwaliśmy je na cześć Keanu Reevesa. On też jest ekstremalnie zabójczy w swoich rolach. (…) Przeżywamy obecnie kryzys w świecie środków przeciwinfekcyjnych. Wiele chorobotwórczych dla człowieka grzybów stało się odpornych na środki przeciwgrzybicze – częściowo dlatego, że są one stosowane w dużych ilościach na polach uprawnych

– powiedział Sebastian Götze.
john wick 4 keanu reeves
Keanu Reeves jako John Wick

Pytanie od fana

Keanu Reeves, którego już za niespełna 3 tygodnie będziemy mogli ogladać w kinie w 4. części Johna Wicka, został zapytany o całą sprawę podczas AMA na Reddicie. Jak czuje się z faktem, że śmiercionośny grzybobójca został nazwany na jego część? Co sądzi o keanumycinach? O to właśnie zapytał go jeden z fanów:

Powinni nazwać je John Wick, ale i tak wydaje mi się to bardzo spoko… i dość surrealistyczne. Ale dziękuję wam, ludzie nauki. Powodzenia i dzięki, że nam pomagacie

– odpowiedział aktor.

Wykańczający John Wick

Jak opowiadał niedawno Keanu Reeves, najnowsza część historii o pragnącym zemsty płatnym zabójcy wykończyła go fizycznie i psychicznie. Aktor zapowiedział ją jednak jako „najciekawszą i najbardziej widowiskową”. Tym razem w filmie jego bohater będzie walczył z organizacją najlepszych płatnych morderców High Table, rozrzuconą po całym świecie. Na ekranie zobaczymy też Billa Skarsgårda, Donniego Yena, Hiroyukiego Sanadę, Rinę Sawayamę, a także Lance’a Reddicka i Iana McShane’a. Film trafi do kin 24 marca. Poniżej obejrzeć można materiał zza kulis Johna Wicka 4.

Niemieccy badacze, którzy mieli okazję nazwać swoje nowe odkrycie, nie zastanawiali się długo. Nikt nie pasował lepiej na „patrona” związków chemicznych eliminujących grzyby, niż kanadyjski aktor, który rozprawiał się masowo ze złoczyńcami w Matriksie, Constantine czy Johnie Wicku. Zobacz także Była dzieckiem, robiono z niej kobietę. Roxie Węgiel o seksualizacji w branży 20 najciekawszych pomysłów […]

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →