Młodzieżowe Słowo Roku 2021

Ruszył plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2021


14 października 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Ruszyła 6. edycja plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Czy w tym roku uda się wyłonić zwycięzcę?

Młodzieżowe Słowo Roku, plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PNW we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim, ma na celu wyłonienie najpopularniejszych wśród młodych osób słów, określeń i wyrażeń. Został on zapoczątkowany w 2016 roku, we współpracy z projektem “Słowa klucze” w ramach inicjatywy Narodowego Centrum Kultury – “Ojczysty – dodaj do ulubionych”.

Młodzieżowe Słowo Roku 2021 na nowych zasadach

Dotychczas w plebiscycie wyróżniono takie określenia jak: sztos, XDdzbanalternatywka, jesieniara, ogarnąć się, masny, eluwina, czy beka. W 2020 roku zwycięzcy nie wyłoniono. Liczbą głosów wygrałby “sasin”. Jednak ze względu na bezpośrednie odniesienie do osoby, wycofano je z konkursu. Przyznano natomiast wyróżnienie dla “tozależyzmu”, związanego z youtube’owym kanałem Wojna Idei Szymona Pękały.

W tym roku plebiscyt odbędzie się na nieco innych zasadach.

Zależy nam, by plebiscyt wywoływał pozytywne emocje i przebiegał w przyjaznej atmosferze oraz z zachowaniem zasad dobrego wychowania. Dlatego, z uwagi na rosnące zainteresowanie plebiscytem oraz coraz większą ilość zgłoszeń, po pięciu latach zdecydowaliśmy się odświeżyć nieco formułę tego przedsięwzięcia.

Niezmiennie Młodzieżowe Słowo Roku nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku.

piszą organizatorzy plebiscytu

Startuje plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku 2021

  • do pierwszego etapu plebiscytu może być zgłoszone każde słowo. Następnie Jury w składzie: Marek Łaziński (Uniwersytet Warszawski), Anna Wileczek (Uniwersytet J. Kochanowskiego w Kielcach), Ewa Kołodziejek (Uniwersytet Szczeciński), Bartek Chaciński (“Polityka”) dokonają analizy zgłoszeń;
  • do drugiego etapu głosowania przejdą najczęściej zgłaszane w pierwszym etapie słowa, które jednocześnie są zgodne z regulaminem. W drugim etapie zaprezentujemy listę 20 słów, spośród których głosami internautów wyłonimy zwycięskie słowo.

Przyznana zostanie także Nagroda Jury, która pozwoli wskazać najciekawsze zdaniem komisji słowo wraz z definicją. Kapituła zwróci uwagę m.in. na istotność tematu oraz kreatywność języka w opisywaniu rzeczywistości.

Swoje propozycje można zgłaszać pod tym linkiem. Rozstrzygnięcie plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021 nastąpi na początku grudnia. Jakie są Wasze typy?

Ruszyła 6. edycja plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Czy w tym roku uda się wyłonić zwycięzcę? Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Młodzieżowe Słowo Roku, […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →