Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku 2018!


11 grudnia 2018

Podziel się newsem:

Internauci i jury byli jednogłośni – to słowo rządziło w 2018 roku!

Po XD i sztosie, które zwyciężyły w poprzednich edycjach plebiscytu – nadszedł czas na DZBAN. Właśnie to określenie zostało Młodzieżowym Słowem Roku 2018! DZBAN w tegorocznej edycji plebiscytu organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN zdobył prawie 30% głosów internautów. W zabawie wzięło udział prawie 10 tysięcy osób.

W naszym plebiscycie, dzban przed rokiem miał zaledwie kilka zgłoszeń. W tym roku już ponad 3 tysiące. Pobieżny wywiad i kwerenda wskazuje, że dzban nie jest obrazą śmiertelną, lecz trochę śmieszną, trochę prowokacyjną. (…) Skąd wziął się dzban? Może to być metafora pustej głowy (pojawia się w proponowanych definicjach) albo zapożyczenie pseudonimu postaci z amerykańskich komiksów Jugheada Jonesa. Dlaczego ten wyraz zdobywa popularność? Na pewno nie jest niezbędny, ale wpisuje się w tradycyjne skojarzenia głowy jako pustego naczynia.
Tak wyniki plebiscytu komentuje jeden z jurorów – Marek Łaziński.
Drugie miejsce zajęły epitety masny/masno, a trzecie – prestiż/prestiżowy. Ponadto jury doceniło również za oryginalność takie słowa, jak „zwyklak”, „normik” oraz „mamadżer”.

Internauci i jury byli jednogłośni – to słowo rządziło w 2018 roku! Po XD i sztosie, które zwyciężyły w poprzednich edycjach plebiscytu – nadszedł czas na DZBAN. Właśnie to określenie zostało Młodzieżowym Słowem Roku 2018! DZBAN w tegorocznej edycji plebiscytu organizowanego przez Wydawnictwo Naukowe PWN zdobył prawie 30% głosów internautów. W zabawie wzięło udział prawie 10 […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →