fot. materiały prasowe

Chcesz lepiej poznać świat? To dobrze, bo rozpoczyna się Millennium Docs Against Gravity


12 maja 2022

Podziel się newsem:

Przed nami jeden z najciekawszych festiwali filmowych w naszym kraju. W dniach 13 22 maja największe ośrodki kinowe w wielu miastach Polski staną się świątynią wiedzy o świecie, ludziach i kulturze. Millennium Docs Against Gravity po dwóch pandemicznych latach powraca tam, gdzie jego miejsce. Sprawdź szczegóły tego wyjątkowego wydarzenia.

Ludzie, świat, kultura

Najlepsze dostępne kulturalne źródło wiedzy o otaczającym nas świecie? Film dokumentalny! Popularność tego gatunku niezmiernie rośnie w naszym kraju, dając tylko dowód na to, jak bardzo spragnieni jesteśmy poznania otaczających nas mechanizmów. Kino dokumentalne jest jak lustro – nie tylko dla świata, w którym żyjemy, ale także dla nas samych. Dzięki filmom pokazywanym na MDAG możemy dotknąć świata, o którym słyszeliśmy z opowieści. Poznać ludzi, których nigdy pewnie nie poznamy. Zaczerpnąć kultury, do której zawsze chcieliśmy się zbliżyć.

Część kinowa 19. edycji największego polskiego festiwalu filmowego odbędzie się w dniach 13 22 maja, a już od 24 maja do 5 czerwca pojawi się część online na stronie mdag.pl. Niezapomnianym filmowym podróżom w salach kin studyjnych będą tradycyjnie towarzyszyły spotkania z twórcami i bohaterami oraz debaty wokół ważnych tematów zaprezentowanych na ekranie. MDAG zagości w kinach w takich miastach jak Warszawa, Wrocław, Łódź, Gdynia, Katowice, Poznań, Bydgoszcz i Lublin. To doskonała okazja, żeby zobaczyć premierowo w Polsce najnowsze osiągnięcia kina dokumentalnego z całego świata!

Millennium Docs Against Gravity – wymyślić świat na nowo

Hasło przewodnie tegorocznej edycji MDAG Rethinking Everything – zaczerpnięte z filmu Wymyślić świat na nowo jest zachętą do ponownego przemyślenia naszego spojrzenia na świat.

Otaczająca nas rzeczywistość, przepełniona w ostatnim czasie szczególnie silną niepewnością, wymaga od nas solidarności i myślenia o tym, jak wspólnie możemy kształtować przyszłość. Chcemy, żeby festiwal niósł nadzieję i był impulsem do działania. 19. Millennium Docs Against Gravity będzie fascynującą podróżą nie tylko dookoła świata, ale także przez wiele ważnych tematów – od ekologii, przez politykę, psychologię, prawa człowieka, sztukę (także awangardową), popkulturę oraz relacje rodzinne. Bądźcie z nami!

– organizatorzy Millenium Docs Against Gravity

19. edycja Millennium Docs Against Gravity nie zapomina o Ukraińcach i Ukrainkach cierpiących z powodu rosyjskiej napaści. W geście solidarności zaprezentowane zostaną filmy o kulturze i historii naszych wschodnich sąsiadów. W czasie tegorocznej odsłony MDAG zaprezentowanych zostanie kilka nowych sekcji. Love Stories, czyli historie o miłości – do ludzi i do wulkanów, w ekstremalnych warunkach i na krańcach świata, w rzeczywistości i świecie wirtualnym. Nauka nas uratuje – filmy, które są pigułką rzetelnej wiedzy o gospodarce obiegu zamkniętego, mięsie hodowanym laboratoryjnie, szczepionkach czy topnieniu lodowców. Dają nadzieję i podsuwają bardzo konkretne pomysły zmiany rzeczywistości.

19. Millennium Docs Against Gravity I ZWIASTUN FESTIWALU

Bliżej człowieka

Sekcja Zanim dorośniesz to spojrzenie na życie młodych bohaterów i bohaterek, którzy poszukują swojej ścieżki, często rzucając wyzwanie nieprzychylnej rzeczywistości. Z kolei Oblicza Dalekiego Wschodu pokazują rzeczywistość Bangladeszu, Chin, Mjanmy i Wietnamu. Wyłania się z nich obraz miejsca na naszej planecie, które nieustannie podlega dynamicznym zmianom społecznym, kulturowym oraz politycznym.

Dużo czasu zajęło nam wyedukowanie widowni i uświadomienie, że to, czym my się zajmujemy, to kino dokumentalne. Takie, które stoi na najwyższym poziomie i daje ludziom nie tylko wiedzę, ale i zachwycające lub poruszające wizualne doświadczenie. To inna wartość produkcji, odbioru i estetyki. Z filmem dokumentalnym pracuje się zupełnie inaczej pod względem emocjonalnym niż z reportażami z Netfliksa. Znamy je z powtarzającego się schematu. Walczymy o to, żeby w ogólnej świadomości film dokumentalny stał się tak popularny jak kino fabularne.

– Artur Liebhart, dyrektor Millennium Docs Against Gravity

W tym roku po raz pierwszy na festiwalu zostanie zaprezentowany Konkurs Filmów Krótkometrażowych. To wybór filmów dokumentalnych z całego świata, których długość nie przekracza 45 minut. Dzięki swojej zróżnicowanej tematyce stanowią idealny punkt wyjścia do poznania zagadnień rozwiniętych w filmach pełnometrażowych prezentowanych w programie. 

Muzyka na Millenium Docs Against Gravity

Nasz radar naturalnie skupiony będzie na muzycznej odsłonie festiwalu. Zapowiada się kilka perełek, których nie możemy przegapić. W ramach festiwalu zostanie pokazany dokument Nothing Compares o Sinéad O’Connor – film opowiada o jej fenomenalnym dojściu do światowej sławy oraz o tym, jak obrazoburcza osobowość doprowadziła do usunięcia jej z panteonu gwiazd muzyki pop.

Dzięki Italo Disco zanurzymy się w muzycznym, dyskotekowym klimacie lat 80. XX wieku. I Get Knocked Down opowiada o historii zespołu Chumbawamby, stworzonego w latach 80. XX wieku przez grupę nastolatków z Leeds, zafascynowanych anarchizmem. W Marzenia w hotelu Chelsea spojrzymy na legendarny, nowojorski hotel lat 60. XX wieku, będącym ówcześnie luksusowym przystankiem takich gwiazd jak Jim Morrison czy Patti Smith. Zapowiadają się jedne z 10 najbardziej fascynujących dni w roku!

Przed nami jeden z najciekawszych festiwali filmowych w naszym kraju. W dniach 13 – 22 maja największe ośrodki kinowe w wielu miastach Polski staną się świątynią wiedzy o świecie, ludziach i kulturze. Millennium Docs Against Gravity po dwóch pandemicznych latach powraca tam, gdzie jego miejsce. Sprawdź szczegóły tego wyjątkowego wydarzenia. Ludzie, świat, kultura Najlepsze dostępne […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →