kadr z filmu „Pianoforte”

20. MDAG już za miesiąc. Co wiemy o tegorocznej, jubileuszowej edycji festiwalu?


12 kwietnia 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Największy festiwal filmowy w Polsce startuje za równo miesiąc. Millennium Docs Against Gravity 2023 potrwa od 12 do 21 maja, a od 23 maja do 4 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl.

Balans między reżyserkami i reżyserami

20. Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w ośmiu polskich miastach – Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Lublinie. Hasło tegorocznej edycji imprezy to „Nie bądź obojętny_a!”, mocno nawiązujące do słynnych słów Mariana Turskiego, które stały się także hasłem obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jak twierdzą organizatorzy, te słowa korespondują również z misją Millennium Docs Against Gravity przez 20 lat istnienia oraz prezentowanym na festiwalu od lat programem filmowym. Jak powiedział podczas konferencji prasowej dyrektor artystyczny MDAG Karol Piekarczyk, w tym roku po raz kolejny zachowano balans między reżyserami i reżyserkami, co jest ważną częścią walki o równość w świecie kina – filmy w Konkursie Głównym wyreżyserowało osiem kobiet i ośmiu mężczyzn. W składach jurorskich, w których zasiada 30 osób, znalazło się 17 kobiet i 13 mężczyzn.

Konkursy na 20. Millennium Docs Against Gravity

W tym roku do Konkursu Głównego festiwalu zostało zakwalifikowanych 12 filmów, w tym aż trzy produkcje lub koprodukcje polskie. Natomiast w Konkursie Polskim bierze udział 11 produkcji, które mają szansę na trzy nagrody – Nagrodę dla Najlepszego Polskiego Filmu, Nagrodę za Najlepszą Produkcję w Konkursie Polskim od studia postprodukcyjnego Smakjam oraz Nagrodę Stowarzyszenia Kin Studyjnych. Po raz kolejny odbędzie się także Konkurs Filmów Krótkometrażowych.

Tegoroczne sekcje tematyczne

Oprócz nowości podczas 20. edycji festiwalu zobaczymy najważniejsze tytułu z dwóch ostatnich dekad istnienia imprezy – filmy, które szczególnie zapisały się w istorii Millennium Docs Against Gravity i kina dokumentalnego. Pojawią się również ciekawe sekcje – np. Siła siostrzeństwa, Se_x Work, We’re Here, We’re Queer, Siła, What the Doc?!, a także powracająca sekcja Cinéma, Mon Amour, a także wybór najciekawszych doświadczeń VR pod nazwą Reality Check. Po raz pierwszy na MDAG pojawi się także specjalna przestrzeń Safe Space, gdzie będą odbywały się rozmowy z psychologami oraz warsztaty i spotkania o seksualności i zdrowiu psychicznym.

Co obejrzymy podczas festiwalu MDAG?

Na festiwalu nie zabraknie filmów wybitnych twórców_czyń oraz hitów największych światowych festiwali. Wymienić warto Wernera Herzoga, który powraca z filmem Scena myśli, w którym bada ludzki mózg, a także znaną z Citizenfour Laurę Poitras, pierwszy raz prezentującą polskiej publiczności swój film Całe to piękno i krew. Opowieść o fotografce i aktywistce Nan Goldin zdobyła główną nagrodę na festiwalu w Wenecji oraz nominację do Oscara. Anna Hints, nagrodzona nagrodą reżyserską w Sundance, zabierze z kolei publiczność do estońskiej sauny w filmie Siostrzeństwo świętej sauny. To miejsce, gdzie kobiety mogą podzielić się swoimi najbardziej intymnymi historiami oraz przeżyciami. W programie znalazł się także wielki zwycięzca festiwalu IDFA, film Apolonia, Apolonia Lei Glob. To intymny portret malarki Apolonii Sokol, która walczy o zaistnienie w świecie sztuki. Mistrz kina dokumentalnego Nikolaus Geyrhalter w Nie na miejscu opowiada z kolei, jak radzimy sobie z nadprodukcją śmieci, w sugestywnych obrazach pokazując globalną skalę problemu.

W programie 20. MDAG pojawią się także polskie filmy – m.in. Vika! Agnieszki Zwiefki, pokazuje najstarszą polską DJ-kę, oraz Pianoforte Jakuba Piątka. Film, który miał premierę w Sundance to opowieść o uczestnikach i uczestniczkach Konkursu Chopinowskiego – dokument otworzy tegoroczną edycję Millennium Docs Against Gravity. Kuba Mikurda, dwukrotny zdobywca Nosa Chopina, zaprezentuje natomiast publiczności świeże spojrzenie na Solaris Stanisława Lema w filmie Solaris Mon Amour.

Z całym programem tegorocznego festiwalu można zapoznać się na stronie mdag.pl. Znaleźć tam można także informacje o karnetach i akredytacjach.

Rytmy.pl są patronem medialnym 20. edycji Millennium Docs Against Gravity

Największy festiwal filmowy w Polsce startuje za równo miesiąc. Millennium Docs Against Gravity 2023 potrwa od 12 do 21 maja, a od 23 maja do 4 czerwca odbędzie się część online na stronie mdag.pl. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →