kadr z „Young Thug: Tiny Desk (Home) Concert”

Rapowe teksty jednak nie będą dowodami w sprawach? W Kalifornii powstaje nowa ustawa


23 sierpnia 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Senat i Zgromadzenie Kalifornii zatwierdziły ustawę, dzięki której wkrótce rapowe teksty nie będą traktowane jako dowody w sprawach. Przepis czeka na ostatni podpis.

Rapowe teksty jako dowody w sprawach sądowych? Już niedługo

Serwis Pitchfork donosi, że wczoraj Senat oraz Zgromadzenie Stanowe Kalifornii jednogłośnie zatwierdziły ustawę, która ograniczy używanie rapowych tekstów jako dowodów w sprawach. Ustawa zabraniałaby cytowania lyricsów, chyba że prokurator byłby w stanie udowodnić, że są one bezpośrednio związane ze sprawą.

Zobacz: Projekt przeciwko wykorzystywaniu utworów jako materiału dowodowego inspirowany Young Thugiem

Jednocześnie będzie musiał się upewnić, czy “nie wprowadzają uprzedzeń rasowych do postępowania”. Kolejną ze zmiennych byłby wymóg zasięgania opinii ekspertów na temat gatunku wypowiedzi. Ustawa trafiła do gubernatora Kalifornii, Gavina Newsoma. Według doniesień Billboardu polityk ma zamiar podpisać nowy akt prawny. Reggie Jones-Sawyer, autor ustawy, skomentował ją następująco:

Zgodnie z obecnym prawem raperzy mogą czuć się tak, jakby czytano im prawa Mirandy, zanim w ogóle zaczną pisać teksty: “Masz prawo zachować milczenie. Wszystko, co powiesz, może być i będzie wykorzystane przeciwko tobie w sądzie”.
Nie powinniśmy hamować twórczej ekspresji artystów. Niestety, uprzedzenia rasowe odgrywają rolę, gdy mowa o gatunkach muzycznych. Teksty rapowe dzielą wiele podobieństw do innych gatunków, jednak są wyróżnione przez system sądowniczy w celu scharakteryzowania artysty. AB 21799 [numer ustawy – przyp. red.] uniemożliwiłoby prokuratorom wywoływanie uprzedzeń rasowych lub wzmacnianie stereotypów na tym tle. Daje również wskazówki sędziom dotyczące wykorzystania ekspresji twórczej w sądzie.

reggie jones-sawyer
fot. Jeff Walters, źródło: Wikipedia

Ustawa, którą dopiero zatwierdzono w Kalifornii, wcześniej w tym roku została podpisana także w stanie Nowy Jork. W walkę o wolność słowa i swobodę artystyczną zaangażowani są różni artyści, w tym JAY-Z czy Fat Joe. Kalifornijski projekt ruszył m.in. w związku z zatrzymaniem Young Thuga i Gunny, gdzie jednym z dowodów w sprawie mają być właśnie teksty piosenek.

Przeczytaj także: JAY-Z, Meek Mill i inni raperzy z ważną społeczną inicjatywą

Senat i Zgromadzenie Kalifornii zatwierdziły ustawę, dzięki której wkrótce rapowe teksty nie będą traktowane jako dowody w sprawach. Przepis czeka na ostatni podpis. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka Macklemore zabrał ważny głos. „Hind’s Hall” pochwalił sam Tom Morello z […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

 

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →