Piotr Kaczor

PRO8L3M prezentuje – 7 najbardziej wstrząsających storytellingów Oskara


08 czerwca 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Oskar, czyli połowa duetu PRO8L3M to gość, który ma wyjątkowy dar do obrazowego opowiadania historii. Wybraliśmy te spośród nich, które są najbardziej dramatyczne. Sprawdź.

PRO8L3M – 7 najbardziej wstrząsających storytellingów

PRO8L3M – Tiramisu

Nie zaskoczy Was pewnie fakt, że w przeważającej mierze znajdą się w tym artykule storytellingi wyjęte z codzienności osoby, która żyje ciągłym melanżem. Taka już jest specyfika pisania Oskara. W kawałku Tiramisu raper wziął na warsztat opowieść o uprawianiu one night standów. Klimatu piosence dodaje romantyczny sampel, w którym przewija się hasło You won’t remember ever loving me. Podobna jest myśl przewodnia tekstu utworu – autor dywaguje w nim nad ulotnością przygodnych romansów, w których chwilowa zabawa okupiona jest późniejszym bólem. Nie przedstawia tego typu rozrywki jako czegoś, czego ludzie mogliby mu zazdrościć – jego dosadny storytelling jest wręcz melancholijny.

PRO8L3M – Rewia

Ten numer jest niesamowicie ciekawie napisany. Raper nie snuje w nim składnej i logicznej opowieści – zamiast tego rzuca hasła-klucze, za sprawą których przed oczami malują nam się konkretne obrazy. Ponownie mamy tu do czynienia z przedstawieniem charakterystyki melanżowego trybu życia, tym razem możemy mówić o opisie sytuacji osoby, która przez wgląd na nadmiar używek zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością.

PRO8L3M – W domach z betonu

Barwny storytelling, za sprawą którego artysta przenosi nas w beztroskie czasy dzieciństwa osoby dorastającej w czasach PRL-u. Nie mam wątpliwości, że spora część słuchaczy utożsamia się z tym kawałkiem na poziomie osobistym, a ci, dla których okres dzieciństwa przypadł na późniejsze lata, mają szansę zasmakować charakterystyki tych czasów poprzez tę niezwykle obrazową opowieść. W każdym wersie tekstu czuć ogromną nostalgię. Artysta wciela się w nim w rolę małego dziecka i jest w tym bardzo przekonujący, niemal mamy wrażenie, jakbyśmy rzeczywiście słuchali głosu chłopca.

PRO8L3M – Zadzwoń do mnie

Oskar w tym kawałku po raz kolejny udowadnia, że jak chce, to potrafi być prawdziwym romantykiem. Numer to czule napisana historia o miłości – od pierwszego spotkania, przez pełne nerwów i podekscytowania przygotowania do pierwszych randek, po etap, w którym bez wahania może powiedzieć, że jest już zakochany. Bohaterka tekstu w pewnym momencie okazuje się być prostytutką, jednak to artysty wcale nie zraża. W poetyckim i nastrojowym outro przestaje rapować, a zaczyna śpiewać o swoim oddaniu względem niej. Utwór jest tak wyraziście napisany, że przestaje być ważnym, czy przeżyliśmy podobną historię – każdy czuje się przez moment, jakby był w położeniu narratora.

PRO8L3M – Dr. Melfi

Nie po raz pierwszy w dyskografii PRO8L3MU spotykamy się z tekstem, w którym rozkładany na czynniki pierwsze i krytykowany jest charakter konsumpcjonistycznej kultury. Tym razem Oskar wciela się w rolę człowieka, który w powszechnym rozumieniu osiągnął sukces. Wiedzie stabilne życie, a jego sytuacja finansowa umożliwia mu pozwolenie sobie na niemal wszystko, czego zapragnie. Autor jednak zwraca uwagę na fakt, że jego wieczna pogoń za materialnymi dobrami nigdy się nie kończy: Ale czegoś brakuje jeszcze, bo nie czuję się bardziej we śnie. Po tych wersach łatwo jest zrozumieć, że postać, w którą wciela się artysta jest tak naprawdę w pułapce, a bajkowość jej życia to tylko pozory.

PRO8L3M – Interpol

Fuzja sztandarowej dla PRO8L3MU krytyki kultury konsumpcjonizmu ze wspomnianym już fenomenalnym romantyzmem Oskara. Raper składa w tekście propozycję swojej ukochanej – zachęca ją, by wspólnie rzucić wykańczający styl życia, który opiera się o wieczną pogoń za pieniądzem i dobrobytem. Zamiast tego chce, by wspólnie uciekli do lepszego miejsca, nie oglądając się za siebie. Wypunktowuje wszystko, co mu przeszkadza w materialistycznej kulturze, a następnie przekonuje, że porzucenie jej jest tego warte. W pewnym momencie przenosi odbiorcę swoją liryką do lepszej rzeczywistości – takiej, w której nie ma żadnych powinności ani zobowiązań, jest zamiast tego beztroska radość z życia.

PRO8L3M – TEB 200-1

Last but not least – numer, który otrzymuje ode mnie tytuł najbardziej wstrząsającego storytellingu w całym zestawieniu. Spośród wszystkich kawałków Oskara i Steeza, w których wskazują na destrukcyjność i zgubność życia opierającego się o ciągły melanż, ten jest najbardziej obrazowy i dosadny. Tekst może wydawać się niewinny – stanowi storytelling o zgubieniu i odnalezieniu worka koksu przez bohatera. Jednak, jak to zwykle w tekstach PRO8L3MU, naszpikowany jest symboliką i alegoriami. Nie mam zamiaru się bawić w tłumaczenie przesłania tekstu – każdy może zinterpretować go na swój sposób. Ale wszyscy zasługują na to, by usłyszeć ten kawałek z jednego powodu. Jest po prostu genialny.

Bilety na PRO8L3M – ART BRUT 1 & 2 NA ŻYWO

Już 30 lipca w Łodzi będziecie mieli okazję usłyszeć wszystkie wymienione kawałki i jeszcze więcej na specjalnym koncercie Art Brut 1 i 2.

Bogactwo opowiedzianych historii oraz inspiracji płynących z polskiej muzyki lat 70., 80. i 90. jest fundamentem, na którym zespół przygotował wyjątkowe koncertowe show. W kontrze do futurystycznych wizji z innych swoich produkcji, Oskar i Steez po raz kolejny sięgną po obrazy z dorastania w czasach dzikiego kapitalizmu oraz życia w totalnym oderwaniu od współczesnej technologii.

Podczas wydarzenia usłyszycie przekrój utworów z obu płyt Art Brut, w tym także kilka nie granych od dawna klasyków. Będzie to także jedyna okazja by zobaczyć skład PRO8L3M w tej formule koncertowej w Łodzi. Na scenie będą im towarzyszyć: Artur Rojek, Wanda i Banda, Majka Jeżowska, Martyna Jakubowicz.

– czytamy w opisie wydarzenia

Wejściówki na to wydarzenie znajdziecie w serwisie Biletomat.pl.

Przeczytaj także: Czasami zgredzi, już nie małolaci. Polscy weterani nadal są całkiem mocni [felieton]

Oskar, czyli połowa duetu PRO8L3M to gość, który ma wyjątkowy dar do obrazowego opowiadania historii. Wybraliśmy te spośród nich, które są najbardziej dramatyczne. Sprawdź. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →