kadr z klipu do utworu „Nicea”

Co PRO8L3M ukrył w „Nicei”? Rozszyfrowujemy nowy klip duetu


07 września 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Klip do Nicei, najnowszego utworu PRO8L3M-u, zawiera liczne smaczki nawiązujące do ich własnej twórczości. Oto kilka, które udało nam się wyłapać.

Dziesięć lat twórczości PRO8L3M-u

PRO8L3M przez 10 lat swojej twórczości zdążył pozostawić nie tylko wiele świetnych utworów, ale także liczne charakterystyczne elementy związane z klipami. Oskar i Steez dbają bowiem bardzo o oprawę swojej twórczości. Klip do Nicei, pierwszego singla z jubileuszowego projektu duetu, zawiera więc liczne smaczki i nawiązania – zarówno do nowszych jak i starszych płyt. Dzielimy się z wami kilkoma, które udało nam się wyłapać.

PRO8L3M – Nicea

Przede wszystkim aktorzy

Jako że Oskar rzadko sam pojawiał się w teledyskach PRO8L3M-u, wystąpiło w nich wielu aktorów i aktorek. Na klipie do Nicei możemy zauważyć nawet tych, z którymi duet współpracował 10 lat temu. Mowa tu konkretnie o Magdzie „Mambi” Bujas, która wystąpiła w pierwszym w historii duetu klipie do utworu Tori Black. Na najnowszym wideo przechodzi przez ulice, więc jej udział jest tym razem marginalny, podobnie jak Juliana Świeżewskiego, który mignął w wideo do A2 i zagrał główną rolę w klipie do Flar. Choć w tym przypadku można się uśmiechnąć – paląca się wówczas postać tu wychodzi z bramy wciąż się dymiąc.

Julian Świeżewski
Julian Świeżewski – po lewej we „Flarach”, po prawej w „Nicei”

Przez dłuższą chwilę możemy oglądać na ekranie Philipa Lenkovsky’ego, znanego z klipu do Molly, który dokonuje szybkiej transakcji z Andrzejem Chyrą siedzącym w samochodzie, a w końcowych scenach tańczy, w sposób przypominający na pierwszy rzut oka taniec Jokera z filmu Todda Phillipsa.

Philip Lenkowsky
Philip Lenkowsky – po lewej w „Molly”, po prawej w „Nicei”

Obecność Andrzeja Chyry na klipie również jest dość ciekawym wątkiem, ponieważ jego postać pojawiała się już w twórczości Oskara i Steeza w utworze Ziemia Obiecana: „Tu odbierasz siłą długi z Andrzejem Chyrą”. Ponadto sam refren Nicei był napisany z założeniem, że… Chyra wystąpi w klipie. Brzmi on bowiem: „Raperem jest Marcel, a gangsterem Andrzej Chyra”. Wspomniany Marcel, to Marcel Opaliński, aktor, który faktycznie w pewnym momencie na klipie porusza ustami do tekstu rapowanego przez Oskara. Możecie kojarzyć go m.in. z seriali BringBackAlice czy Barwy szczęścia.

Marcel Chyra Problem
Marcel Opaliński i Andrzej Chyra w teledysku do utworu „Nicea”

Przedmioty i symbole

Twórczość obfitowała nie tylko w licznych aktorów, ale także charakterystyczne symbole, czy po prostu przedmioty i motywy kojarzące się z konkretnymi utworami. I tak trudno nie zauważyć motocyklisty i jego maszyny, znanych z klipu do utworu Crash Test. Znamienna jest także postać mężczyzny przechodzącego z dużą, pluszową głową pandy pod pachą, co jest oczywistym nawiązaniem do klipu do utworu A2 z płyty Fight Club. Projekt, który na okładce miał dobermana, ujęto także w klipie do Nicei. Na Fight Club trafił także utwór Witamy, witamy, witamy, do którego nawiązuje szyld na chińskiej restauracji z początku klipu. Knajpa ta dostała nazwę Ane-Ta jednak ciężko tu o wskazanie jednoznacznej interpretacji. Imię to pojawiało się bowiem w skicie Międzynarodowa#1, a także w samym numerze Nicea jednak konteksty jego użycia utrudniają „połączenie kropek”.

PRO8L3M panda
panda z A2 (po lewej) i panda z Nicei (po prawej)

Nowe tropy

Dość istotna dla klipu zdaje się być pizza przenoszona w pudełku podpisanym PRO8L3M, którą jedzą na końcu Oskar i Steez. Ciężko jednak skojarzyć ten moment z dotychczasową twórczością duetu. Kluczowa zdaje się być jedynie font użyty na pudełku używany przy promocji płyty Widmo. Pośród nowych tropów pozostawionych w teledysku jest także wnoszony do ciężarówki obraz. Autorem dzieła, które jest także okładką albumu PROXL3M, jest Mateusz Kubiak (stworzył także okładkę singla) Patrząc na to, że płyta jest zapowiedziana jako fabularna, nie zdziwi nas jeśli niektóre, nowe motywy z teledysku pojawią się w dalszych klipach, lub gdy zobaczymy w nich kolejne nawiązania do wcześniejszej twórczości. W Nicei, jak widać, klisz z przeszłości jest bowiem naprawdę dużo.

obraz
obraz Mateusza Kubiaka i zarazem okładka płyty

Klip do Nicei, najnowszego utworu PRO8L3M-u, zawiera liczne smaczki nawiązujące do ich własnej twórczości. Oto kilka, które udało nam się wyłapać. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Dziesięć lat twórczości […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →