Poznaliśmy shortlistę polskich filmów, które powalczą o nominację do Oscara
Obserwuj nas na instagramie:
Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił listę siedmiu tytułów, spośród których zostanie wybrany film, będący kandydatem do nominacji w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Jakie produkcje powalczą o nominację do Oscara?
Oscary 2023: kto ma szansę na nominację?
Sezon nagród filmowych już powoli się zbliża, a to oznacza także wielkie przygotowania do Oscarów. Chociaż do rozdania tych najbardziej prestiżowych (no, powiedzmy) statuetek w świecie filmu zostało jeszcze ponad pół roku, to podgrzewanie temperatury wokół nich zacznie się już za chwilę, również na naszym podwórku. Polski Instytut Sztuki Filmowej przedstawił shortlistę siedmiu polskich produkcji, spośród których zostanie wybrany kandydat do nominacji w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.
Sprawdź także: Johnny Depp ponownie stanie za kamerą. Przy filmie pracować będzie też Al Pacino
O nominację do Oscara powalczą:
- Film balkonowy, reż. Paweł Łoziński – Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym, jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad 2 lata, stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom.
- Iluzja, reż. Marta Minorowicz – Słyszeliście kiedyś o Pando? To największy organizm na świecie: wygląda jak skupisko topoli, ale w rzeczywistości wszystkie pnie mają to samo DNA i wyrastają z jednego systemu korzeniowego. Gdy ktoś się po nim przechadza, może odnieść wrażenie, że idzie przez las, ale nie ulegajcie iluzji – to jedno gigantyczne drzewo. Tłumaczy to uczniom nauczycielka Hanna (Agata Buzek). Wkrótce jednak przerywa lekcje – mimo prób zachowania pozorów. normalności nie jest w najlepszej kondycji. Kilka miesięcy wcześniej zaginęła jej nastoletnia córka. Policja jest bezradna, niebawem ma zamknąć sprawę, dlatego Hanna szuka z mężem (Marcin Czarnik) alternatywnych rozwiązań: detektywów, jasnowidzów, w końcu rozpoczyna własne śledztwo. Jednak coraz trudniej przychodzi jej – podobnie jak widzowi – odróżnić rzeczywistość od iluzji…
- Cicha ziemia, reż. Aga Woszczyńska – Tytułowa cisza nie ma w sobie nic sielskiego, choć akcja filmu rozgrywa się w czasie wakacji na włoskiej wyspie, gdzie Anna (Agnieszka Żulewska) i Adam (Dobromir Dymecki) wynajmują dom z widokiem. Z daleka, jak wiadomo, widok jest piękny, dlatego małżeństwo woli zachować dystans. Pełna lodówka, pełne portfele, zabezpieczone alarmem drzwi i przymknięte oczy gwarantują im ochronę przed kontaktem z rzeczywistością – do czasu, gdy odkryją, że w posiadłości nie działa basen. Usterka, której natychmiastowej naprawy żądają, niebezpiecznie naruszy ich strefę komfortu. Do wygodnego, zautomatyzowanego życia pary wedrą się chaos, strach i śmierć, a błoga cisza okaże się zwykłą zmową milczenia
- Kobieta na dachu, reż. Anna Jadowska – Zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia Miry, 60-letniej położnej, która pewnego ranka robi coś bardzo nieoczekiwanego, co wywraca do góry nogami życie jej i jej rodziny.
- IO, reż. Jerzy Skolimowski – Oglądany z perspektywy zwierzęcia, świat wydaje się tajemniczą zagadką. IO, szary osiołek o melancholijnych oczach, spotyka na swojej drodze ludzi dobrych i złych, doświadcza radości i bólu. Jego losem rządzi przypadek, który w sekundę zmienia szczęście w rozpacz, a smutek w nieoczekiwaną błogość. Ale IO ani na chwilę nie traci swojej niewinności.
- Broad Peak, reż. Leszek Dawid – Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia Macieja Berbeki – legendarnego polskiego himalaisty, należącego do grupy słynnych Lodowych Wojowników, który pragnął zdobyć szczyt jednej z najniebezpieczniejszych gór świata. W 1988 roku, po nieudanej próbie zdobycia K2, Berbeka bierze udział w ataku na sąsiadujący szczyt, Broad Peak. Nowy kierunek ekspedycji zmieni jego życie w sposób, którego nigdy by się nie spodziewał. Dwadzieścia pięć lat później polski wspinacz dostaje kolejną szansę na stawienie czoła ośmiotysięcznikowi. To opowieść o pasji oraz niesamowitej determinacji, która pcha człowieka ku niebezpiecznej krawędzi, ale również wzruszająca historia miłości, jaka łączyła Maćka i Ewę Berbeków.
- Fucking Bornholm, reż. Anna Kazejak – Grupa przyjaciół wybiera się z dziećmi na tradycyjny wyjazd na długi weekend, który od lat spędzają na duńskiej wyspie Bornholm. Incydent między dziećmi wywoła falę kryzysu w ich relacjach. Każda z par sprawia wrażenie szczęśliwej, ale czy tak jest naprawdę? Czy żyją pozorami?
O tym, jaki film zawalczy o nominację do Oscara, dowiemy się 26 sierpnia. Wówczas siedmioosobowa komisja pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej ogłosi wyniki.
Polski Instytut Sztuki Filmowej ogłosił listę siedmiu tytułów, spośród których zostanie wybrany film, będący kandydatem do nominacji w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Jakie produkcje powalczą o nominację do Oscara? Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. […]
Obserwuj nas na instagramie: