Posłuchaj najlepszych sampli z “Art Brut Mixtape” PRO8L3Mu.


30 stycznia 2020

Obserwuj nas na instagramie:

PRO8L3M kilka dni temu udostępnił pierwszy singiel zwiastujący Art Brut 2. Postanowiliśmy zebrać 5 najlepszych sampli użytych na pierwszym Art Brut Mixtape.

Czemu Art Brut Mixtape jest wyjątkowym albumem?

Tajemnica Art Brut Mixtape’u polega przede wszystkim na wykorzystaniu sampli przy tworzeniu bitów. Ale zaraz, przecież samplowanie w hip-hopie jest obecne od zawsze. Czemu zatem Art Brut jest wyjątkowy? Wszystkie sample zebrane przez Steeza pochodzą wyłącznie z polskich utworów z lat 70. i 80. kiedy to w naszej muzyce królował synthpop z domieszką rocka.

pro8l3m
PRO8L3M – Art Brut Mixtape – okładka

Art Brut w pewnym sensie jest projektem pionierskim. W polskiej muzyce wcześniej nikt nie zdecydował się oprzeć całego wydawnictwa wyłącznie na samplach. Ponadto selekcja i przede wszystkim spójność. Steez starannie i pieczołowicie wybrał podkłady, których użył we wszystkich numerach.

Do tego wszystkiego dochodzi surowa, często wulgarna nawijka Oskara, który na tak skonstruowanych bitach czuje się jak ryba w wodzie. Mimo tego, że album jest oparty w całości na istniejących produkcjach, to świeże spojrzenie Steeza i teksty Oskara tchnęły w niego duszę.

pro8l3m

Art Brut 2 już niebawem

Na ten moment Steez i Oskar nie zdradzili kiedy pojawi się kontynuacja Art Brut Mixtape wydanego w 2014 roku. Natomiast kilka dni temu do sieci trafił singiel wraz z klipem zapowiadający jego drugą część, o czym informowaliśmy Was TUTAJ.

Druga część Art Brut, tak jak pierwsza w całości będzie oparta na samplach, lecz tym razem będą to podkłady pochodzące z lat 70., 80. a także 90.

5 najlepszych sampli na Art Brut Mixtape

Z racji zbliżającego się Art Brut 2 postanowiłem ponownie przesłuchać jego pierwszą część. Po czym wybrałem dla Was 5 najlepszych sampli, których Steez użył przy produkcji tego mixtape’u.

#1 PRO8L3M – Oczyszczenie / Klincz – Latarnik

Podkład z utworu Latarnik został tutaj odświeżony o lepiej brzmiące stopy i werble. Do tego surowe barsy, opisujące odczucia po zażyciu narkotyków, rzucane przez Oskara podnoszą tajemniczość i rosnący wraz z każdą minutą przesłuchanego podkładu niepokój. W wersji PRO8L3Mu, na początku utworu wykorzystany także został także fragment filmu Sztos.

#2 PRO8L3M – Ja Ja Ja Pie***le / Marek Biliński – W Dolinie Mgieł

Utwór Marka Bilińskiego to synthpop w czystej postaci. W tym przypadku Steez tylko i aż pociął numer Bilińskiego a następnie dodał nieco przytłumione skrecze. Poza tym W Dolinie Mgieł brzmi niemalże identycznie jak w oryginale, jednak dzięki tym delikatnym zabiegom Steeza utwór zyskał nowe życie.

#3 PRO8L3M – TEB 200-1 / Lombard – Diamentowa Kula

Sampel użyty w TEB 200-1, w którym Oskar opowiada historię w której podmiot liryczny przypomina sobie szalony weekend, pochodzi z utworu pt. Diamentowa Kula zespołu Lombard. Jeżeli chodzi o zmiany jakie tu zaszły to jest ich niewiele. W kawałku PRO8L3Mu wykorzystany jest przede wszystkim główny loop, w którym Steez jedynie podbił basy i stopę.

#4 PRO8L3M – Ritz Carlton / Zdzisława Sośnicka – Aleja Gwiazd

Ritz Carlton to zdecydowanie mój ulubiony numer na mixtape. Bardzo możliwe, że to ze względu na świetny sampel z klasyka autorstwa Zdzisławy SośnickiejAleja Gwiazd. Steez wykorzystał główny, chyba najbardziej charakterytyczny motyw w historii polskiej muzyki. Brakuje mi w nim tylko refrenu śpiewanego przez wokalistkę. Na początku utworu, usłyszymy natomiast fragment z filmu Wielki Szu.

#5 PRO8L3M – Księżycowy Krok / AYA RL – Księżycowy Krok

Na sam koniec zostawiłem utwór, który chyba najbardziej wbija się w pamięć po przesłuchaniu całego albumu. Tak naprawdę Księżycowy Krok jest tu kompletnie niezmieniony. Oskar w momentach gdy Paweł Kukiz przestaje śpiewać wplata swoje zwrotki, które uzupełniają się z oryginalnym tekstem.

PRO8L3M trasa koncertowa Art Brut 2

Oskar i Steez już na początku marca wyruszają w trasę koncertową po Polsce. Jeśli nie zaopatrzyliście się jeszcze w bilety, zróbcie to jak najszybciej, bo ponad połowa koncertów jest już wyprzedana. Wszystkie daty i miejsca znajdziecie tutaj.

PRO8L3M kilka dni temu udostępnił pierwszy singiel zwiastujący Art Brut 2. Postanowiliśmy zebrać 5 najlepszych sampli użytych na pierwszym Art Brut Mixtape. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Czemu Art […]

Obserwuj nas na instagramie:


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →