fot. materiały prasowe

Polscy raperzy przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę. WdoWA, Liroy i inni z utworem „Zanim wejdą ruscy II”


03 listopada 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Polskie środowisko hip-hopowe po raz kolejny wyraziło sprzeciw wobec wojny w Ukrainie. Reprezentanci różnych pokoleń wystąpili razem w singlu Zanim wejdą ruscy II.

Polscy raperzy z antywojennym przesłaniem

Wczoraj w serwisach streamingowych ukazał się utwór Zanim wejdą ruscy II. To projekt, w którym udzieliło się jedenastu artystów, czyli Gruby Józek, Łysonżi, Kuba Knap, Rzeźnik, KPSN, WdoWA, Mały Esz, Emazet, Liroy, Dzieciak, Michał Justa. Za produkcję utworu odpowiada Funk Monster. Mix i mastering wykonał Rzeźnik.

Zobacz: Polski hip-hop dla Ukrainy. Artyści niosą pomoc na różne sposoby

Zanim wejdą ruscy II to jednocześnie kontynuacja singla z 2015 roku, który zasilił tracklistę Hip Hop Produkcja Mondra i Gupia stołecznego duetu Mondry i Gupi, który już nie funkcjonuje.

Nowe nagranie nawiązuje do pierwowzoru zarówno tematyką, jak i stroną muzyczną. Utwór jest wyrazem sprzeciwu wobec mocarstwowej polityki prowadzonej przez Federację Rosyjską. Wywołana rosyjską agresją wojna na Ukrainie trwa od 24 lutego 2022 roku. Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych, do końca września życie straciło tam ok. 6100 osób cywilnych, a ponad 9100 zostało rannych

– czytamy w opisie.

Zanim wejdą ruscy II

Zagrany jest ponownie motyw z pierwszej części, ale konwencja ewoluowała od trueschoolu do świeższego, drillowego brzmienia. To również pomysł Józka, zresztą bardzo trafiony

– mówi o brzmieniu singla Funk Monster.

Pomysłodawcą inicjatywy jest Gruby Józek. Pierwsze działania podjęto już w marcu, o czym poinformował zarówno Liroy w nagraniu, jak i WdoWA w mediach społecznościowych. Tak długi okres powstania twórcy tłumaczą problemami logistycznymi:

W utworze udzielają się osoby o różnych poglądach politycznych, a mimo tego wydźwięk jest jednoznaczny. Szczególnie w tych zwariowanych czasach, gdy odbieramy skrajne przekazy z mediów, kluczową jest szczera treść. Muzyka powinna łączyć, a nam udało się znaleźć wspólny mianownik

– dodaje Łysonżi Dżonson.

To nie pierwszy projekt wspierający Ukrainę

Niemal od pierwszego dnia rosyjskiej inwazji polscy artyści zaangażowali się w pomoc Ukrainie lub wyrażali okupowanym sąsiadom wsparcie. W Internecie pojawiały się kolejne zbiórki i licytacje, a niektórzy z twórców nagrywali piosenki. Jednym z największych muzycznych projektów był album Hip Hop 4 Ukraine, którego pomysłodawcą był Kacper HTA.

Na albumie, który zadebiutował w kwietniu, znalazło się ponad trzydzieści piosenek, w których wystąpiło około czterdziestu raperów. Wśród nich znaleźli się m.in. Bonson, Peja, Bilon, Filipek, ADMA, INtruz, Ryfa Ri, WdoWA, Słoń czy Wac Toja. Cały dochód miał być przeznaczony na pomoc dla Ukrainy.

Hip-Hop 4 Ukraine – odsłuch albumu

Polskie środowisko hip-hopowe po raz kolejny wyraziło sprzeciw wobec wojny w Ukrainie. Reprezentanci różnych pokoleń wystąpili razem w singlu Zanim wejdą ruscy II. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Polscy […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →