kadr z filmu „Back to Black”

Pierwszy zwiastun „Back to Black”. Jak Marisa Abela wypada w roli Amy Winehouse?


11 stycznia 2024

Obserwuj nas na instagramie:

Biograficzny film o zmarłej w 2011 roku Amy Winehouse nakręciła Sam Taylor-Johnson. To reżyserka m.in. Pięćdziesięciu twarzy Greya.

Aktorka z polskimi korzeniami

Równo rok temu świat dowiedział się, kto zagra Amy. Wybór padł na 26-letnią Marisę Abelę, aktorkę znaną, choć nie pierwszoligową. Brytyjka znana jest przede wszystkim z seriali Branża i COBRA. Co ciekawe, Abela ma m.in. polskie korzenie, o czym opowiadała kiedyś w wywiadzie dla „The National”. Jak pisaliśmy też w styczniu 2023 r., pierwotnie Amy zagrać miał kto inny, a mianowicie Noomi Rapace (trylogia Millennium, Prometeusz, Lamb). Pierwotny projekt nie ruszył jednak z miejsca, a historią zajęła się inna firma produkcyjna – StudioCanal wspierane przez wytwórnie Focus Features i Monumental Pictures.

Back to Black film
kadr z filmu „Back to Black”

Reżyserka od kasowych hitów

Reżyserką Back to Black została Sam Taylor-Johnson. Brytyjka ma już na koncie jedną głośną muzyczną biografię – w 2009 roku nakręciła film John Lennon. Chłopak znikąd. Najbardziej znana jest jednak z pierwszej części Pięćdziesięciu twarzy Greya, która na całym świecie zarobiła prawie 570 milionów dolarów. Scenariusz filmu o Amy wyszedł natomiast spod ręki Matta Greenhalgha, który nie tylko pracował z Taylor-Johnson przy biografii Lennona, ale też napisał skrypt filmu Control – historii życia lidera Joy Division, Iana Curtisa.

Back to Black film
kadr z filmu „Back to Black”

Doborowa obsada

Jak sprawdza się Back to Black po obejrzeniu pierwszego zwiastuna? Na razie ciężko powiedzieć. Marisa Abela nie jest aż tak podobna do Amy Winehouse, jakby pewnie chcieli niektórzy. Trudno też nie porównywać ekranowego wyglądu innych znanych z pierwszych stron gazet osób z otoczenia Amy. Choć trzeba przyznać, że drugi plan obsadzony jest świetnie: w męża Amy, Blake’a Fielder-Civila wcielił się Jack O’Connell (pamiętny Cook ze Skins), a ojca wokalistki Mitcha zagrał Eddie Marsan (Ray Donovan, Happy-Go-Lucky). Są też Juliet Cowan (jako matka Amy) i Lesley Manville w roli babci.

Back to Black – zwiastun filmu:

Pełne wsparcie rodziny i wytwórni

Back to Black to pierwsza fabularyzowana biografia Amy Winehouse. Do tej pory najgłośniejszą produkcją o wokalistce był nagrodzony Oscarem dokument Asifa Kapadii, Amy. Co istotne, film Sam Taylor-Johnson, który ma trafić do kin 10 maja, powstał przy pełnym wsparciu rodziny Amy Winehouse oraz wytwórni Sony i Universal. Z jednej więc strony raczej nie ma co liczyć na kontrowersje i trzeba przygotować się na laurkę wystawioną artystce, z drugiej na sto procent będzie mnóstwo oryginalnej muzyki Amy. A ta w połączeniu z budowanymi na ekranie emocjami zapewni nam wiele wzruszeń w kinie.

Back to Black film
kadr z filmu „Back to Black”

Amy Winehouse – niesamowita kariera

Amy Winehouse to artystka, która trwale zapisała się w historii muzyki. Przez prawie dekadę swojej wielkiej kariery wydała dwa studyjne albumy i wypuściła wiele nieśmiertelnych przebojów. Za debiutancką płytę Frank nominowano ją do Mercury Prize. Za Back to Black dostała pięć nagród Grammy. Była odkryciem i gwiazdą na skalę światową. Miała oddanych fanów, a krytycy się nią zachwycali. Miała też niezwykły głos, silna osobowość, ikoniczny styl i – niestety – ogromny problem z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków. Zakończyło się to dla niej tragicznie. Amy zmarła mając zaledwie 27 lat w swoim domu w Londynie w wyniku zatrucia alkoholowego.

Biograficzny film o zmarłej w 2011 roku Amy Winehouse nakręciła Sam Taylor-Johnson. To reżyserka m.in. Pięćdziesięciu twarzy Greya. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni w remiksie Aktorka z polskimi […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →