fot. materiały promocyjne

Utwór, który stał się hitem przed premierą. „Labour” wyraża gniew kobiet


23 marca 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Paris Paloma udowadnia, że słowa mają moc. Jej feministyczny utwór Labour, który mierzy się z tematem mizoginii, stał się absolutnym hitem na TikToku jeszcze przed oficjalną premierą. Kobiety opowiadają za jego pomocą o swoich doświadczeniach.

Paris Paloma z hitem Labour

Nie jest tajemnicą, że TikTok może być narzędziem do ekspresowego wypromowania artysty. Ten musi jednak mieć „to coś”, co w przypadku mediów społecznościowych najczęściej jest emocjonalną wartością, z którą mogą identyfikować się odbiorcy. Tak było w przypadku piosenki Labour brytyjskiej piosenkarki i autorki tekstów Paris Palomy. Zasłynęła ona z coveru Hoziera, jednak teraz wychodzi do świata z własną twórczością. Może pochwalić się ogromnym sukcesem – jeszcze przed premierą jednego z jej singli, kilkadziesiąt tysięcy osób rozsławiło go za pomocą aplikacji z krótkimi nagraniami.

Utwór Labour adresowany jest do kobiet, wykonujących nieodpłatną pracę – tę domową oraz emocjonalną. Według artystki zasługują one na zdecydowanie więcej i mają prawo być wściekłe, że mężczyźni wykorzystują ich pozycję.

Całymi dniami, każdego dnia; terapeutka, matka, sprzątaczka; nimfa, potem dziewica; pielęgniarka, potem służąca; tylko dodatek, który żyje dla jego towarzystwa; tak, by on nie musiał nawet kiwnąć palcem; całodobowa maszyna do rodzenia dzieci; tak, aby on mógł zrealizować swoje marzenia; to nie miłość; jeśli ją zmuszasz; zmuszasz mnie; do zbyt ciężkiej pracy

– śpiewa artystka we fragmencie utworu.
@parispalomaofficial LABOUR OUT 24TH MARCH. PRE-SAVE LINK IN BIO (tiktok its beetroot and pomegranate no hearts were eaten in the making of this video) #labour #emotionallabour #women #domesticlabour #feminist #newmusic #parispaloma #singersongwriter ♬ labour – Paris Paloma

Kobiety dzielą się swoimi doświadczeniami

Patriarchat, mizoginia, przemoc – Palomie udało się w krótkim, emocjonalnym tekście zawrzeć trudne tematy, którymi zajmuje się współczesny feminizm. Odkąd Paloma udostępniła utwór w aplikacji, obejrzano go niemal siedem milionów razy, a kilkadziesiąt tysięcy osób nagrało do niego swoje reakcje. Bardzo często zawierają w nich osobiste historie dotyczące uprzedzeń wobec ich płci czy przejawów seksizmu.

„Wspierałam męża, gdy miał podejrzenie zapalenia wyrostka robaczkowego. Pielęgniarka podała mu morfinę, a ja wspominam moment po moim cesarskim cięciu, gdy dano mi tylko ibuprofen” – napisała jedna z kobiet na TikToku. Inna wspomina poważniejsze wydarzenie i moment, w którym znajomy śmiał się z niej, że poprosiła go odprowadzenie w nocy do jej auta – na miejscu okazało się, że ktoś stał pod jej samochodem i w każdej chwili mógł jej coś zrobić.

Wiele kobiet w tiktokach podkreśla sytuacje, w których kobiety były niezrozumiane, wykorzystywane fizycznie oraz psychicznie, często nawiązując do wydarzeń historycznych. Wszystkie filmy zobaczycie tutaj.

@parispalomaofficial THANK YOU SO MUCH ❤️❤️❤️ im sorry i cannot tag people as there is a limit to number of tags but if you see yourself comment!!! #labour #parispaloma #parispalomalabour ♬ labour – Paris Paloma

Premiera singla Paris Palomy

Już 24 marca utwór Palomy pojawi się w streamingu. Z pewnością natychmiastowo zdobędzie wielki rozgłos. “To także piosenka o niesamowitej dysproporcji w emocjonalnej pracy w związkach, jaką biorą na siebie kobiety, oraz o tym, że zasługują na więcej” – mówi Paris Paloma, z którą utożsamiają się jej słuchaczki.

Paris Paloma udowadnia, że słowa mają moc. Jej feministyczny utwór Labour, który mierzy się z tematem mizoginii, stał się absolutnym hitem na TikToku jeszcze przed oficjalną premierą. Kobiety opowiadają za jego pomocą o swoich doświadczeniach. Zobacz także Po fali niskich ocen dla „Małej syrenki” baza filmowa zmienia system oceniania Te rapowe duety rozbiłyby bank. Ale […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →