Pussy Riot w klipie „Putin's Ashes”

Pussy Riot „spaliły” Putina. Oto ich nowy protest song z mocnym klipem


30 stycznia 2023

Podziel się newsem:

Feministyczny kolektyw Pussy Riot zaprezentował nowy projekt Putin’s Ashes, w którym bezpośrednio życzy rosyjskiemu politykowi śmierci. Obejrzyjcie film z kilkunastoma kobietami w kominiarkach, które „podpalają” Putina.

Prochy Putina to życzenie śmierci

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę rosną w siłę różne formy protestów artystycznych przeciwko agresorom. Niedawno pisaliśmy o Banksym pod Kijowem i jego muralu z gimnastyczką, który pojawił się w ukraińskiej Borodziance. Przez ostatnie lata pojawiły się również mocne protest songi rosyjskich zespołów przeciwnych władzy własnego kraju, takie jak Marsz od IC3PEAK czy Sad jabłoni Shortparis. Grupa rosyjskich feministek Pussy Riot, która znana jest z niechęci wobec władzy i propagandy, także kontynuuje swoje protesty polityczne. Właśnie zaprezentowały najnowszy projekt o nazwie Putin’s Ashes.

W krótkim filmie 12 członkiń kolektywu maszeruje przez pustynię w czarnej bieliźnie, charakterystycznych dla grupy czerwonych kominiarkach i dodatkach w stylu BDSM. Naciskają „guzik neutralizujący Władimira Putina”, który bezpośrednio życzy władcy śmierci. Głównym punktem projektu jest płonący wizerunek dyktatora:

Ostrzę noże na Putina
Nie wybaczę ci twojego zła
Spłoniesz doszczętnie
Zabieram cię do piekła

– śpiewają kobiety pod przywództwem członkini Nadieżdy Tołokonnikowej.

Pussy Riot przeciwko rosyjskiemu reżimowi

W grudniu Pussy Riot wydały utwór Mama, Don’t Watch TV przeciwko wojnie, rosyjskiej cenzurze i sponsorowaniu reżimu przez zachodnie kraje. „Rosyjska propaganda codziennie zatruwa serca ludzi nienawiścią” – mówiły w opisie utworu. Od lat podkreślają kontrkulturowy wymiar swojej twórczości, wzorowanej na estetyce i charakterze subkultury punkowej. Zasłynęły przede wszystkim z niekonwencjonalnych, bardzo często nielegalnych happeningów feministycznych, które wykorzystywały nagość czy wulgaryzmy.

fot. film „Pussy Riot. A Punk’s Prayer”

Gdy protestowały w 2008 roku przeciwko wyborowi na prezydenta Dmiitrija Miedwiediewa, uprawiały grupowy seks w moskiewskim muzeum. Międzynarodowo zaczęło być o nich głośno po tym, jak wykonały w 2012 roku piosenkę Bogurodzico, przegoń Putina w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Zostały po tym aresztowane i długo przetrzymywane w areszcie, co poskutkowało protestami na całym świecie przeciwko agresywnej władzy Rosji. Dwie członkinie kolektywu skazano za „chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną” i spędziły niemal dwa lata w kolonii karnej. Po ich wyjściu Pussy Riot podtrzymało swoją działalność.

Grupa organizuje projekty dotyczące feminizmu, polityki, praw osób LGBTQ+, a swoją krytyką obejmuje przede wszystkim Władimira Putina. W swoich performensach wykorzystują różne formy sztuki. Premiera projektu Putin’s Ashes była publiczna – feministki zaprosiły uczestników na happening z pokazem filmu w Los Angeles.

Feministyczny kolektyw Pussy Riot zaprezentował nowy projekt Putin’s Ashes, w którym bezpośrednio życzy rosyjskiemu politykowi śmierci. Obejrzyjcie film z kilkunastoma kobietami w kominiarkach, które „podpalają” Putina. Zobacz także Była dzieckiem, robiono z niej kobietę. Roxie Węgiel o seksualizacji w branży 20 najciekawszych pomysłów preorderowych od polskich raperów To studio odpowiada za twoje ulubione filmy. Dlaczego […]

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →