Okładki polskich albumów w wersji LEGO. Sprawdź wyjątkowy profil na Instagramie
Obserwuj nas na instagramie:
Na Instagramie pojawił się intrygujący profil, na którym regularnie pojawiają się okładki polskich albumów… w wyjątkowych wersjach z klocków LEGO! Sprawdźcie!
Polska muzyka a klocki LEGO
Jak wiele wspólnego ma muzyka z popularnymi klockami LEGO? Z pozoru być może niewiele, chociaż ostatnio firma coraz śmielej wchodzi również na rynek muzyczny za sprawą takich inicjatyw jak LEGO VIDIYO, czy specjalne, muzyczne zestawy klocków, jak te tworzone wraz z marką Fender.
Jak się jednak okazuje, muzyka i klocki mogą stać się rzeczami nieodzownymi. Na oryginalny pomysł wpadł bowiem Mikołaj Kozak, internauta, który połączył ze sobą te dwa światy. Mikołaj tworzy własne interpretacje okładek polskich albumów muzycznych, czerpiąc przy tym inspiracje właśnie ze stylistyki LEGO.
Pomysł na tworzenie reinterpretacji okładek w wersji LEGO, narodził się z mojego zainteresowania filmami tworzonymi metodą poklatkową. Kilka lat temu próbowałem tworzyć takie filmiki, a nie mając pod ręką żadnych innych atrybutów do tworzenia scenek, postanowiłem wykorzystać lego. Jednym z pierwszych takich filmików był teledysk do piosenki Arctic Monkeys – Cornerstone, gdzie w rolę Alexa Turnera wcielił się ludzik lego.
Arctic Monkeys – Cornerstone, LEGO version
Szukając klockowo-muzycznych inspiracji trafiłem na duże ilości kapel, zespołów i samych okładek wykonanych właśnie z lego. Z racji tego, że moje filmy poklatkowe pozostawiały wiele do życzenia, sam postanowiłem pobawić się formą i wykonać okładkę albumu w wersji lego. Pierwszą serię okładek planowałem zrobić już w roku 2018 (czego dowodem jest duża ilość okładek w wersji lego na moim Instagramie, właśnie z roku 2018), niestety z pierwszych prób nie byłem do końca zadowolony i zawiesiłem pomysł. W tym roku powróciłem do niego i udało mi się osiągnąć znacznie lepszy efekt.
– mówi o swoim projekcie Mikołaj Kozak
Dawid Podsiadło, Taconafide, The Dumplings i wiele innych artystów jako ludziki LEGO
W swojej kolekcji Mikołaj ma już reinterpretacje takich okładek jak album Męskie Granie 2020, Małomiasteczkowy Dawida Podsiadły, Ostatni Bastion Romantyzmu duetu Karaś/Rogucki, Soma 0,5 mg od Taconafide, Raj The Dumplings, czy Zabawa Krzysztofa Zalewskiego. Na każdej z nich, postaci LEGO, czy budowle z klocków zastępują najbardziej charakterystyczne elementy okładek, przy czym efekt wygląda niesamowicie realistycznie!
Choć instagramowy profil @lego_okladki_albumow nie jest jeszcze tak popularny, jak być powinien (i z pewnością już niedługo będzie!), sami artyści z aprobatą reagują na prace Mikołaja.
Prawie za każdym razem po opublikowaniu nowej okładki, moja praca jest udostępniana w relacjach, czy postach danego artysty (muzyka/zespołu), fotografa lub projektanta. Dostaję też bardzo dużo prywatnych wiadomości z pozytywnymi reakcjami i pomysłami na kolejne okładki. Takie wiadomości, bardzo motywują do tworzenia kolejnych prac. Obecnie największą ilość polubień ma okładka Wojtek Sokół – Sokół, ale najczęściej udostępnianą pracą jest reinterpretacja Taconafide – Soma 0,5 mg. Prawdopodobnie wynika to ze specyfiki okładki oraz z popularności muzyków i gatunku.
Z kolei zapytany o to, czy jest większym fanem klocków LEGO, czy muzyki, Mikołaj nie kryje faktu, że nie jest w stanie jednoznacznie wybrać.
W tym przypadku proporcje rozkładają się idealnie po równo, a reinterpretacje okładek w wersji lego, idealnie pozwalają połączyć te dwa światy.
Nie tylko LEGO. Wyjątkowe portrety polskich artystów z taśmy magnetofonowej
Okładki w wersjach LEGO to jednak nie jedyny oryginalny pomysł Mikołaja, który wcześniej tworzył także portrety polskich artystów wykonane z… taśmy magnetofonowej! Prace te robią nie mniejsze wrażenie niż jego nowe wersje okładek popularnych albumów.
Do tworzenia portretów magnetofonowych, zainspirowała mnie twórczość Eriki Iris Simmons. Artystka, w swoich pracach wykorzystuje twórczy recykling, korzystając z przedmiotów zazwyczaj wyrzuconych przez ludzi.
Portrety magnetofonowe są połączeniem dwóch technik – analogowej i cyfrowej. Wszystkie portrety na początku zostały wykonane z taśmy magnetofonowej. W kolejnym kroku zostały sfotografowane i uzupełnione wizualizacjami kaset magnetofonowych, dobranych do danego muzyka.
Więcej okładek płyt w wersjach LEGO znajdziecie na profilu @lego_okladki_albumow na Instagramie. Obserwujcie, abyście już niedługo mogli pochwalić się, że lubiliście, zanim to było modne!
Na Instagramie pojawił się intrygujący profil, na którym regularnie pojawiają się okładki polskich albumów… w wyjątkowych wersjach z klocków LEGO! Sprawdźcie! Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Polska muzyka a […]
Obserwuj nas na instagramie: