okładka magazynu „Vogue", fot. Luke Abby

Pierwszy raper i pierwszy mężczyzna. Mata na okładce magazynu “Vogue”


27 września 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Mata po raz kolejny zaskakuje. Został właśnie nie tylko pierwszym raperem, ale i pierwszym mężczyzną w historii, który trafił na okładkę polskiego wydania Vogue’a.

Męskie twarze Vogue’a

Tego nie spodziewał się prawdopodobnie nikt. Mata trafił na okładkę październikowego wydania magazynu Vogue. Tego, że jest to pierwszy raper w historii, który trafił na okładkę polskiego wydania magazynu, nie trzeba raczej nikomu uświadamiać, natomiast wyjątkowości sytuacji dodaje fakt, że jest to także pierwszy mężczyzna, który solowo pojawił się na coverze „Vogue Polska”. Nie było ich zresztą wielu także na świecie. W grudniu 2020 jako pierwszy na świecie pojawił się na okładce Harry Styles, a ostatnio w Wielkiej Brytanii zaszczyt ten przypadł Timothéemu Chalametowi. Mata nie byłby jednak sobą, gdyby zrobił wszystko typowo. Zamiast wywiadu udzielonego magazynowi zdecydował się na swój manifest.

Mata na okładce magazynu Vogue

Pierwszy raper i pierwszy mężczyzna. Mata na okładce magazynu Vouge

Manifest Matczaka. Nowa muzyka w drodze?

W udostępnionym przez Vogue Polska fragmencie manifestu możemy przeczytać:

Czasami patrzę na moje wersy jak na zaklęcia magiczne, a na piosenki jak na duchowe rytuały. Czasami rapuję o światach, które jeszcze nie istnieją, bo wierzę, że słowa mogą je urzeczywistnić.

Można się więc spodziewać, że całość będzie miała mocno spirytystyczny charakter. W dalszej „zajawce” nowego numeru redaktorka naczelna magazynu Ina Lekiewicz reklamuje okładkę magazynu jako zwrot w wizerunku Maty, który będzie „próbą dialogu z polską tożsamością wizualną”. Stąd w stylizacji chociażby elementy szydełkowe. Co jednak być może najważniejsze w całej informacji dotyczącej Matczaka w sesji Vogue, idąc za słowami Lekiewicz: „Wierzy, że jego nowa płyta pomoże młodym ludziom nabrać odwagi do zmieniania rzeczywistości”. Czy to oznacza, że nowa muzyka od Maty coraz bliżej? Więcej szczegółów poznamy prawdopodobnie w najbliższych miesiącach.

Mata po raz kolejny zaskakuje. Został właśnie nie tylko pierwszym raperem, ale i pierwszym mężczyzną w historii, który trafił na okładkę polskiego wydania Vogue’a. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →