fot. kadr z teledysku

Mariah Carey oskarżona o plagiat. Znowu!


02 listopada 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawa dotyczy jak zwykle tej samej piosenki – świątecznego megahitu All I Want For Christmas Is You. Oskarżenie złożyła ta sama osoba co ostatnio.

All I Want For Christmas Is You

Przypomnijmy: 3 czerwca 2022 roku Mariah Carey została oskarżona o plagiat swojego największego hituAll I Want For Christmas Is You z 1994 r. Oskarżenie zostało złożone przez Andy’ego Stone grającego w zespole Vince Vance & the Valiants pod pseudonimem scenicznym Vince Vance. Artysta zarzucił wokalistce naruszenie praw autorskich do utworu o tym samym tytule, który zespół skomponował pięć lat przed nagraniem wydawnictwa o tym samym tytule przez Mariah Carey.

Odetchnąć z ulgą… do czasu

Jak pisaliśmy jednak dokładnie rok temu, 2 listopada 2022 r., pozew został wycofany, a Mariah Carey mogła odetchnąć przed świętami. Ale jak widać do czasu – jak napisał właśnie „Rolling Stone”, Andy Stone odnowił właśnie swój pozew na 20 milionów dolarów, domagają się tantiem. Wniosek został złożony w sądzie w Los Angeles:

Jeśli spojrzycie na obie piosenki, zobaczycie, że 50 procent ich tekstu się pokrywa, w prawie takiej samej kolejności. Wydaje mi się, że to dość mocne roszczenie

– powiedział magazynowi „Rolling Stone” prawnik Stone’a, Douglas M. Schmidt.

Rekord wszech czasów

Trudno dziwić się Stone’owi, że po raz kolejny próbuje „coś ugrać”, szczególnie jeśli wierzy w swoją wersję. Piosenka Carey to absolutny świąteczny hit – w zeszłym roku wokalistka pobiła nią światowy rekord Spotify w liczbie streamów uzyskanych w ciągu jednego dnia. 24 grudnia na całym świecie All I Want For Christmas Is You odsłuchano aż 21 273 357 razy, co jest nowym rekordem wszech czasów w liczbie globalnych streamów Spotify dla utworu w ciągu jednego dnia. Więcej pisaliśmy o tym TU.

Podobne czy nie?

Czy faktycznie piosenki są tak podobne? Czy łączy je jedynie tytuł i część tekstu? Co ciekawe, w amerykańskim Urzędzie ds. Praw Autorskich obecnie jest aż sto siedemdziesiąt siedem utworów zatytułowanych All I Want For Christmas Is You. Sami zresztą posłuchajcie obu wersji:

Mariah Carey – All I Want For Christmas Is You

Vince Vance & The Valiants – All I Want For Christmas Is You

Sprawa dotyczy jak zwykle tej samej piosenki – świątecznego megahitu All I Want For Christmas Is You. Oskarżenie złożyła ta sama osoba co ostatnio. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →