Kroki z singlem “Frazy”. Zespół wraca do śpiewania po polsku


28 czerwca 2021

Obserwuj nas na instagramie:

Zespół Kroki podzielił się swoim nowym singlem Frazy, który jest zapowiedzią nadchodzącego wydawnictwa grupy. Wyjątkowego, bo w całości napisanego po polsku. Premiera jeszcze w tym roku! Sprawdźcie szczegóły.

Wyjątkowo płodny rok dla zespołu Kroki

Zdaje się, że wrocławskie Kroki postawiły sobie na ten rok wiele wydawniczych celów, a w ich realizacji, są jak na razie nie do zatrzymania. Takiej płodności twórczej członkom grupy w składzie: Łukasz Palkiewicz (Szatt, producent), Jakub Goleniewski (Jaq Merner, wokalista) i Paweł Stachowiak (Wuja HZG, basista) mogą pozazdrościć nawet najlepsi w tej branży.

Kroki mogą się bowiem pochwalić już jedną tegoroczną premierą, którą jest świetna, anglojęzyczna EPka Underwater, na której znalazło się pięć utworów, w tym chociażby genialny, pełen emocji tytułowy singiel, z perfekcyjnie zbudowanym napięciem, które rozprasza się pod koniec w transowo-taneczny, niepokojąco przyśpieszający vibe.

Kroki – Underwater, posłuchaj

To jednak nie wszystko, co na ten rok przygotował dla nas zespół Kroki. Trio spod szyldu wytwórni Kayax szykuje w 2021 co najmniej jeszcze jedną, wyjątkową premierę. Wyjątkową, bo grupa zamierza wrócić do śpiewania po polsku.

Kroki z nowym, wakacyjnym przebojem po polsku

Trzeba przyznać, że kolektyw Kroki zdecydowanie lepiej czuje się w anglojęzycznym repertuarze, a w kierunku śpiewania w ojczystym języku stawiaj bardzo nieśmiałe – nomen omen – kroki. Jednak jak już je postawi, to z przytupem. Warto w tym miejscu przypomnieć sobie chociażby singiel z ostatniej, długogrającej płyty wrocławskiej grupy, Controlled Chaos Balon, który od razu rozbił bank przebojowości w dyskografii Kroków.

Kroki – Balon, posłuchaj

Stety, bądź niestety, posada lidera w tej “hitowej” kategorii nie jest już taka pewna, od kiedy do sieci wjechał najnowszy singiel KrokówFrazy. Wakacyjny vibe kawałka sprawia, że zyskuje on sporo na przebojowości i ma szansę wytorować Szattowi, Jaq’owi i Pawłowi drogę do sukcesu. A taka może im się zaraz przydać, bowiem Frazy to jedynie zapowiedź całej EPki, którą zespół Kroki nagrały w całości po polsku!

Frazy – nowy singiel zespołu Kroki, będącym refleksją nad brakiem refleksyjności

W swoim najnowszym singlu, mimo jego przebojowego i lekkiego brzmienia, zespół porusza istotną i trudną kwestię pomijania własnych pragnień i przekonań. Frazy to muzyczny manifest będący samokrytyką i sprzeciwem wobec tego typu zjawisk, a także refleksja na temat własnej bezrefleksyjności i podporządkowywaniu się zdaniu innych. Sam zespół mówi o swoim najnowszym utworze:

Jako ludzie jesteśmy często zachowawczy. Jesteśmy ostrożni w wypowiedzi i zachowaniu, nie potrafimy mówić wprost o tym, co widzimy i czujemy. Próbujemy się podporządkować otoczeniu i dopasować do okoliczności. Zapominamy w ten sposób o prawdziwości, o naszych pragnieniach i własnym zdaniu. A gdyby tak przestać się ukrywać za maską, zrzucić z siebie ten ciężar, uodpornić na krytykę i zaakceptować siebie, by móc na nowo poczuć wolność? O tym właśnie są Frazy.

Kroki Frazy Szkoda
Kroki – kadr z teledysku do singla “Frazy”

Singlowi towarzyszy również teledysk inspirowany nurtem cosplay’owym i kultowymi, 8-bitowymi grami. Jego główna bohaterka wychodząc w domu przywdziewa gruby kostium, idealnie oddający obecne realia, który posiada jednak jeszcze jedno, metaforyczne znaczenie – ma stanowić grubą warstwę ochronną przed toksycznym wpływem innych osób. Reżyser klipu, Wojciech Skrzypczyński opowiada o swojej koncepcji:

W życiu realnym nie jest dobrze – klimat wcześniej czy później nam się odwdzięczy. Niedługo wiele nam nie zostanie, dlatego uciekamy do życia wirtualnego. Uciekamy do Internetu, memów, na YouTube i TikToka. Idziemy w kierunku chmury informacji. Trudno – trzeba się z tym pogodzić i nie wymagam wiele, ale jedyne czego bym chciał, to żebyśmy szli w to razem.

Kroki – Frazy

Nie taka Szkoda. Kroki zapowiadają swój pierwszy album nagrany w całości po polsku. Kiedy premiera?

Premiera nowego wydawnictwa od zespołu Kroki, czyli EPki, zatytułowanej dość przekornie i wymownie – Szkoda, została zaplanowana na 23 lipca 2021 roku. Będzie to pierwszy w pełni polskojęzyczny materiał zespołu. Sami jego członkowie przyznają, że jego premiera będzie otwarciem zupełnie nowego etapu w karierze grupy, który bardzo ich ekscytuje. Nie przegapcie tego wydawnictwa!

Kroki Frazy Szkoda
Kroki, fot. Paweł Modej

Zespół Kroki podzielił się swoim nowym singlem Frazy, który jest zapowiedzią nadchodzącego wydawnictwa grupy. Wyjątkowego, bo w całości napisanego po polsku. Premiera jeszcze w tym roku! Sprawdźcie szczegóły. Zobacz także Posłuchajcie tych 7 raperek, które rozkręciły się w 2023 roku 20 seriali, do których planujemy „kiedyś wrócić” Symulator przetrwania w Polsce lat 90. Gra, na […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →