fot. kadr z serialu Netflixa „Dahmer. Monster: The Jeffrey Dahmer Story”

Jeffrey Dahmer: 5 piosenek, w których wspomniano seryjnego mordercę (na długo przed serialem Netflixa)


03 października 2022

Podziel się newsem:

Główny bohater serialu Netflixa Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera to postać, która fascynuje artystów od dawna. Wybraliśmy więc pięć popularnych piosenek, w których pojawia się wzmianka o Jeffreyu Dahmerze (i które zostały wydane jeszcze przed premierą serialu).

Jeffrey Dahmer na Netflixie (na TikToku… i wszędzie)

Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera to miniserial opowiadający o losach seryjnego mordercy Jeffreya Dahmera i zbrodniach, których się dopuścił w latach 1978–1991. Główną rolę gra Evan Peters (znany z Amercian Horror Story i Mare z Easttown) a na czele produkcji stoi Ryan Murphy.

Serial zadebiutował na Netflixie 21 września i przez pierwszy tydzień zaliczył ponad 196 milionów godzin streamingu na całym świecie, co stawia go w gronie najpopularniejszych tytułów na platformie. Lepszymi wynikami może poszczycić się zaledwie kilka produkcji, między innymi Squid Game, drugi sezon Bridgertonów czy czwarta odsłona Stranger Things.

Warto przy okazji nadmienić, że miejsce seryjnych morderców we współczesnej popkulturze jest mocno dyskusyjne. Z jednej strony ludzka ciekawość i pewna fascynacja wydają się naturalne, z drugiej zaś filmowe przedstawienie mordercy zbyt często romantyzuje, a nawet tłumaczy motywy działania (anty)bohatera. Przykładów (i to świeżych) jest na pęczki. Dobry, zły, okrutny z Zackiem Efronem, Zabójstwo Versace: American Crime Story z Darrenem Crissem czy właśnie omawiany tutaj Potwór.

Przeczytaj: Rodzina ofiary Jeffreya Dahmera krytykuje serial. „Nikt nigdy nie kontaktował się ze mną w sprawie produkcji”

jeffrey dahmer top 5 piosenek
fot. kadr z serialu Netflixa Dahmer. Monster: The Jeffrey Dahmer Story

Nie można oczywiście wyciąć z popkultury wątku seryjnych zabójców, lecz pod znakiem zapytania stoi to, co wypada, a co nie wypada. Rodzina jednej z ofiar Dahmera odniosła się negatywnie do samego serialu, który w social mediach wywołał rekcję łańcuchową, czego efektem są takie TikToki, jak ten poniżej:

@the_mannii Jeffrey Dahmer vs GenZ 😂💅🏽☠️ #fyp #unbanthemanniishow #themannii ♬ Monkeys Spinning Monkeys – Kevin MacLeod & Kevin The Monkey

Tego typu „żarty” są jednoznacznie niesmaczne, nietaktowne i po prostu złe – jak więc traktować inne utwory, teksty kultury inspirujące się takimi postaciami jak Jeffrey Dahmer? Poniżej przedstawiamy pięć utworów, w których pojawiło się nawiązanie do niesławnego Potwora.

The Black Eyed Peas – Electric City (2009)

Jednym z utworów, w którym został wspomniany Jeffrey Dahmer, jest Electric City. Pochodzi on z jednego z najbardziej ikonicznych albumów The Black Eyed Peas, THE E.N.D. Mordercy została poświęcona jedna linijka, a jego działalność została niejako skontrowana muzycznym skillem will.i.ama:

Killer on the lose like I’m Jeffrey Dahmer
Ready to produce mega rhythm yes sir
Call me mad scientist, the professor
I program the rhythm
Ask ’em who killed ’em they say will.i.am. did ’em

Eminem – Must Be The Ganja (2009)

Więcej „czasu” Jeffrey Dahmer dostał w utworze Eminema Must Be The Ganja z albumu Relapse. Raper nie tylko wymienia go z imienia i nazwiska, ale również odwołuje się do jego makabrycznej historii, rzucając takie wersy, jak:

Don’t wanna end up inside my refrigerator freezer
Be used as extra topping the next time I make a pizza
How many people you know who can name every serial
Killer who ever existed in a row?

Kesha – Cannibal (Official Lyric Video) (2010)

W jeszcze innej konwencji Jeffrey Dahmer pojawia się w tytułowym utworze Keshy z EP-ki Cannibal. Tym razem jego nazwisko zostało wykorzystane w odniesieniu do dominującej pozycji Keshy wobec zainteresowanych nią mężczyzn.

Be too sweet and you’ll be a goner
Yeah, I’ll pull a Jeffrey Dahmer

I eat boys up, breakfast and lunch
Then when I’m thirsty, I drink their blood
Carnivore, animal, I am a cannibal
I eat boys up, you better run

Katy Perry – Dark Horse (Official) ft. Juicy J (2013)

W numerze Dark Horses Katy Perry, Jeffrey Dahmer przewija się w podobnym kontekście, co w utworze Keshy. Dla odmiany – jego imię i nazwisko pada na zwrotce Juicy J’a:

Uh, she’s a beast
I call her Karma (come back)
She eats your heart out like Jeffrey Dahmer (whoa!)

Juice WRLD – Bandit ft. NBA Youngboy (Directed by Cole Bennett) (2019)

Zestawienie piosenek z nawiązaniem do bohatera serialu Netflixa zamyka piosenka Juice WRLDA z płyty Death Race For Love. Tym razem nazwisko Dahmera również zostało wykorzystane w odniesieniu do romantyczno-seksualnej relacji, jednak z nieco innej perspektywy.

Bad bitch from the woods, I think she a hunter
She a killer and an eater, she a Jeffery Dahmer
I can tell when she in her feelings, I can read her like a book
No TEC, no Beretta, FN on me, am I understood?

Główny bohater serialu Netflixa Dahmer – Potwór: Historia Jeffreya Dahmera to postać, która fascynuje artystów od dawna. Wybraliśmy więc pięć popularnych piosenek, w których pojawia się wzmianka o Jeffreyu Dahmerze (i które zostały wydane jeszcze przed premierą serialu). Zobacz także Jeffrey Dahmer: 5 piosenek, w których wspomniano seryjnego mordercę TVP miało propozycję wyprodukowania „Wiedźmina”, zanim […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →