“Jaki Rap Taki Podcast”: SZPAKU, morąski lew i fenomen, którego słucha cała Polska!


08 lutego 2021

Podziel się newsem:

Szpaku, najsłodszy patus w okolicy czy Młody Tupac? Grafoman, a może najszczerszy raper w branży? Ofiara monotematyczności czy nie mogący sobie poradzić ze sobą młody człowiek? O tym, jak złożoną i niejednoznaczną postacią jest Młody Simba, dowiecie się z tego artykułu i najnowszego odcinka poradnika sukcesu!

Początek roku przyniósł nam nowe albumy od dwóch czołowych reprezentantów młodego pokolenia raperów – Rewolucję Romantyczną Bedoesa oraz Różową Panterę Szpaka. Obaj raperzy są niesamowicie wyrazistymi postaciami na rynku i ich produkcje bardzo często polaryzują słuchaczy. Można ich kochać albo nienawidzić. Właśnie ta druga produkcja, reprezentanta Morąga zainspirowała nas do szczegółowego przyjrzenia się jego postaci i zbadania fenomenu w ramach trzeciego odcinka serii Poradnik Sukcesu od Jaki Rap Taki Podcast.

Szpaku – skąd wziął się fenomen rapera z Morąga?

W 2016 roku Mateusz z Morąga był nieznanym, podziemnym raperem raczkujących w pierwszej trapowej ekipie ALKOMINDZ i to właśnie we współpracy z nimi stworzył Młody Simba Mixtape. Dzięki tej produkcji dał się usłyszeć szerszemu gronu słuchaczy i najpewniej właścicielowi poznańskiej wytwórni BOR Paluchowi. Właśnie dzięki dostrzeżeniu przez Poznaniaka już drugi album Szpaka BORuto EP, mógł zostać wydany legalnym sumptem, wyprzedając cały swój trzytysięczny nakład w niecałą godzinę. Niedługo po EPce mogliśmy usłyszeć najbardziej doceniony przez fanów album Młodego Simby Atypowy, który sprzedażowo, zasięgowo czy najzwyczajniej muzycznie rozbił bank na polskim rynku. Ostatnie dwa lata wydawnicze to współpraca z Universal Music Polska w ramach oficyny Gugu i albumy Dzieci Duchy oraz Różowa Pantera. Szczegółowe omówienie dyskografii znajdziecie w ponad dwugodzinnym materiale przygotowanym przez Jacka i Bartka.

Szpaku – Różowa Pantera

Sukces i pozycję na scenie, jaką osiągnął Szpaku, nie byłaby możliwe, gdyby nie charyzma i autentyczność, które na tle często bezbarwnej konkurencji wyróżniają go. Poprzez stawianie na emocji i bezkompromisowe, bardzo obrazowe opisy osiedlowych historii Szpaku daje się nam poznać jako bardzo emocjonalny i przepełniony bólem, ale i pogodzonym ze swoim backgroundem człowiek. Niewątpliwie szkoła życia, którą odebrał w bardzo młodym wieku Mateusz z Morąga, to nie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, a co najmniej Harvard. Osiedlowe historie, do których nawiązuje, nie są prostolinijnie rapowanymi prawidłami ulicznymi, a pełnymi bólu i niezgody emocjami. Szpaku swoje teksty, podaje nam w nieszablonowy sposób, ale które są tak żywe, że jesteśmy w stanie odtworzyć je na spodzie powiek, gdy tylko zamkniemy oczy.

Szpaku - o jego fenomenie w najnowszym odcinku Jaki Rap Taki Podcast

Jednym z najciekawszych zabiegów, które mają nam ułatwić zrozumienie tak dużego ładunku emocji i lepiej zobrazować traumatyczne przeżycia są popkulturowe nawiązania. Albumy Młodego Simby pełne są Disneya, anime czy klasyki animacji z początku wieku od Cartoon Network. Dopełnieniem tego jest sprawne poruszanie się między memami, a śmiesznymi filmami rodem z JoeMonster, które dodają tylko kolorytu i są ciekawym przełamaniem czwartej ściany.

Utrzymując takie tempo nagrywania, w najbliższym czasie Szpaku może stać się rekordzistą w kategorii gościnnych występów. Od 2016 roku można ich naliczyć blisko sześćdziesiąt, będąc przy tym dość niedokładnym. Przy takiej ilości zdarzają się momenty lepsze i gorsze, ale to często kwestia gustu.

Szpaku - o jego fenomenie w najnowszym odcinku Jaki Rap Taki Podcast

Kim jest Szpaku? Dlaczego osiągnął taki sukces, a opinie o jego muzyce tak dzielą odbiorców? Dowiecie się w najnowszym odcinku Jaki Rap Taki Podcast!

Jaki Rap Taki Podcast – SZPAKU, morąski lew i fenomen, którego słucha cała Polska! Poradnik Sukcesu #3

Szpaku, najsłodszy patus w okolicy czy Młody Tupac? Grafoman, a może najszczerszy raper w branży? Ofiara monotematyczności czy nie mogący sobie poradzić ze sobą młody człowiek? O tym, jak złożoną i niejednoznaczną postacią jest Młody Simba, dowiecie się z tego artykułu i najnowszego odcinka poradnika sukcesu! Zobacz także Jeffrey Dahmer: 5 piosenek, w których wspomniano […]

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Sprawdź także


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →