kadr z filmu „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”

J.R.R. Tolkien i Gandalf zawitają do Warszawy jako patroni ulic


13 czerwca 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Pisarz J.R.R. Tolkien oraz stworzona przez niego postać Gandalfa zostaną patronami dwóch ulic w Warszawie. Siły dobra już niedługo wkroczą na mokotowski Mordor.

Mordor w Warszawie

Warszawiaków czeka niedługo dosyć ciekawa zmiana. W stołecznym Mordorze, czyli skupisku biurowców znajdującym się na Służewcu w dzielnicy Mokotów, zagoszczą J.R.R. Tolkien i Gandalf. Angielski pisarz i wykreowana przez niego postać sympatycznego czarodzieja zostaną patronami dwóch ulic, które obecnie tam powstają. Chodzi konkretnie o obszar, który wyznaczają ulice: Konstruktorska, Suwak, Postępu oraz Cybernetyki. Nowe odcinki lokalnych dróg pierwotnie miały nosić nazwę Pirytowa oraz Tytanowa.

Sprawdź także: Taylor Swift nakręci własny film? Artystka chce stanąć przed kamerą

Warszawski Mordor zaczął powstawać w latach 90. XX wieku w wyniku zakończenia działalności wielu zakładów przemysłowych wchodzących w skład Dzielnicy Przemysłowo-Składowej „Służewiec”. Duże, gotowe pod budowę tereny w dobrej lokalizacji przyciągnęły chętnych, co spowodowało powstanie lasa biurowców. Okolica zyskała żartobliwy przydomek Mordor ze względu na premierę trylogii filmów Władca Pierścieni na początku XXI wieku. Obszar słynie z korków, hałasu oraz raczej nieprzyjemnych warunków. W ostatnich latach zaczęło jednak powstawać tam coraz więcej bloków mieszkalnych oraz przestrzeni przyjaznej dla mieszkańców.

Mordor – „co za miejsce, nie do życia”

Mordor to fikcyjna, mroczna kraina wykreowana przez Johna Ronalda Reuela Tolkiena na potrzeby mitologii Śródziemia. To właśnie tam osiedlił się Sauron – tytułowy Władca Pierścieni oraz główny antagonista ze słynnych książek brytyjskiego pisarza. Również w tym miejscu powstał Jedyny Pierścień. Mordor był nieprzyjemną do życia krainą, z trzech stron otoczoną łańcuchami górskimi. Zamieszkiwały ją mroczne siły w postaci orków, trolli czy oddanych Sauronowi ludzi – Haradrimów oraz Easterlingów.

Pisarz J.R.R. Tolkien oraz stworzona przez niego postać Gandalfa zostaną patronami dwóch ulic w Warszawie. Siły dobra już niedługo wkroczą na mokotowski Mordor. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Mordor […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →