fot. materiały promocyjne

Twórcy „Fortnite” zapłacą ponad pół miliarda dolarów za nadużycia, których się dopuścili


20 grudnia 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Twórcy gry Fortnite muszą zapłacić 520 milionów dolarów za naruszenie prywatności dzieci i nakłanianie do „zwodniczych” zakupów w grze.

Ścigani przez Federalną Komisję Handlu

To jedna z największych kar zapłaconych w związku z interwencją Federalnej Komisji Handlu. Producent gry Fortnite, Epic Games, zapłaci łącznie 520 milionów dolarów – zarówno w postaci grzywien, jak i zwrotów dla klientów, na mocy porozumienia osiągniętego z agencją rządową. Ugoda dotyczy naruszeń ustawy o ochronie prywatności dzieci w internecie, jakich dopuścili się twórcy Fortnite’a. Zwroty do klientów w wysokości 245 milionów dolarów są największymi, jakie kiedykolwiek zabezpieczyła w sprawie dotyczącej gier wideo Federalna Komisja Handlu. Zdaniem członków komisji Epic użył ingerujących w prywatność ustawień domyślnych i zwodniczych interfejsów, które oszukały użytkowników gry Fortnite, w tym nastolatki i dzieci.

Trailer 4 rozdziału Fortnite

Personalizacja nie do końca legalna

Twórcy gry Fortnite dopuścili się zbierania informacji osobistych najmłodszych bez zgody rodziców poprzez domyślne ustawienia, które dopasowywały dzieci i nastolatków do obcych osób. Skutkowało to incydentami molestowania, zastraszania i przymusu seksualnego. Jeśli chodzi natomiast o zwroty, chodziło o wątpliwe etycznie skonfigurowanie sterowania, czyniące niechciany zakup niezwykle prostym: „Kontrintuicyjna, niespójna i myląca konfiguracja przycisków w Fortnite doprowadziła graczy do poniesienia niechcianych opłat przez naciśnięcie jednego przycisku”, czytamy.

Fortnite światowym sukcesem

Przedstawiony problem był istotny o tyle, że Fortnite stał się prawdziwą potęgą na rynku gier multiplayer. Według danych sprzed kilku tygodni w tym samym czasie w grze codziennie przebywa między 2 a 4,9 miliona graczy! Produkcja jest też popularna niezwykle w naszym kraju, czego skutkiem było m.in. użyczenie głosu przez Borixona i Żabsona do polskiej wersji gry.

Twórcy gry Fortnite muszą zapłacić 520 milionów dolarów za naruszenie prywatności dzieci i nakłanianie do „zwodniczych” zakupów w grze. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni w remiksie Ścigani przez […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →