kadr z gry „Fortnite”

Twórcy „Fortnite” ukarani za naruszenia, których ofiarą padły m.in. dzieci


15 marca 2023

Obserwuj nas na instagramie:

Twórcom gry Fortnite zasądzono 245 milionów dolarów kary za nakłanianie do „zwodniczych” zakupów w grze.

Ogromna kara dla Epic Games za liczne oszustwa

To będzie jedna z największych kar zapłaconych w związku z interwencją Federalnej Komisji Handlu. Producent gry FortniteEpic Games, zapłaci 245 milionów dolarów kary. Zdaniem członków komisji, Epic użył ingerujących w prywatność ustawień domyślnych i zwodniczych interfejsów, które oszukały użytkowników gry Fortnite, w tym nastolatki i dzieci. Chodzi o wątpliwe etycznie skonfigurowanie sterowania, czyniące niechciany zakup niezwykle prostym: „Kontrintuicyjna, niespójna i myląca konfiguracja przycisków w Fortnite doprowadziła graczy do poniesienia niechcianych opłat przez naciśnięcie jednego przycisku”. Oprócz zapłacenia kary, Epic Games jest zmuszony do zaprzestania korzystania ze swoich rowiązań.

Trailer 2 sezonu 4 rozdziału Fortnite

Nie do końca legalna personalizacja

Nie jest to jednak koniec problemów twórców Fortnite’a. Zgodnie z oskarżeniami Federalnej Komisji Handlu twórcy gry dopuścili się zbierania informacji osobistych najmłodszych bez zgody rodziców, poprzez domyślne ustawienia, które dopasowywały dzieci i nastolatków do obcych osób. Skutkowało to incydentami molestowania, zastraszania i przymusu seksualnego. Jak na ten moment nie zasądzono jeszcze rozstrzygnięcia w tej sprawie. Patrząc na powagę tych zarzutów, może to jednak wyrządzić wielkie szkody firmie Epic Games.

Fortnite światowym sukcesem

Przedstawiony problem był istotny o tyle, że Fortnite stał się prawdziwą potęgą na rynku gier multiplayer. Według danych sprzed kilku miesięcy, każdego dnia w grze przebywa jednocześnie między 2 a 4,9 miliona graczy. Przeciętnie do tego świata wchodzi miesięcznie ponad 250 milionów graczy. Produkcja jest też niezwykle popularna w naszym kraju, czego skutkiem było m.in. użyczenie głosu przez Borixona i Żabsona w polskiej wersji gry.

Twórcom gry Fortnite zasądzono 245 milionów dolarów kary za nakłanianie do „zwodniczych” zakupów w grze. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia Lins Ogromna kara dla Epic Games za liczne oszustwa To […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →