fot. Getty

Ed Sheeran dalej walczy o swoje prawa przed sądem


18 marca 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawa Eda Sheerana dalej trwa i dostarcza nam coraz to nowszych informacji. Włączeni do akcji eksperci muzyczni przedstawili właśnie dwa odmienne poglądy dotyczące rzekomego plagiatu.

Artysta broni swojego dorobku

Ostatnimi dniami Ed Sheeran raz za razem zmuszony jest do pojawiania się przed obliczem londyńskiego Sądu Najwyższego. Do trwającej obecnie (bardzo zawiłej swoją drogą) sprawy włączyło się dwóch muzykologów, którzy nie ułatwili jej rozwiązania. Usłyszeliśmy bowiem dwa odmiennie poglądy dotyczące praw autorskich sądzonych piosenek.

Przeczytaj także: Ed Sheeran wyznaje przed sądem, że współpracował z Aaronem Dessnerem z „The National”

ed sheeran
JMEnternational/Getty

Ekspert w dziedzinie muzykologii powiedział londyńskiemu Sądowi Najwyższemu, że Shape Of You Eda Sheerana jest „przypadkowo podobny” i słychać w nim „charakterystyczne różnice” w stosunku do rzekomo kopiowanej piosenki.

Ed Sheeran – Shape of You, posłuchaj!

Sami Switch – Oh Why, posłuchaj!

Teraz, jak donosi Sky News, Anthony Ricigliano – amerykański muzykolog sądowy – stwierdził, że jest „obiektywnie nieprawdopodobne”, aby jakiekolwiek podobieństwa między tymi dwoma utworami „wynikały z kopiowania”. Ricigliano powiedział sądowi podczas toczącego się procesu o prawa autorskie, że jest „całkowicie bezstronny” i przyznał, że uważa, iż zakres rzekomych podobieństw jest „zawyżony” i Ed Sheeran nie dopuścił się plagiatu.

Ogólny projekt i muzyczny rozwój zawartości melodycznej, harmonicznej i lirycznej w odpowiedniej frazie w ‘Shape Of You’ różnią się wyraźnie od tego użytego w ‘Oh Why’

– wyjaśnił Ricigliano w pisemnych dowodach.

Jednak inny znawca muzykologii, Christian Siddell, powiedział, że zauważył podobieństwa melodyczne „tak liczne i uderzające, że możliwość samodzielnej kreacji jest… wysoce nieprawdopodobna”.

Przeczytaj także: Ed Sheeran w ogniu oskarżeń. Sąd rozstrzygnie, czy „Shape Of You” jest plagiatem

Do sprawy dołączył się także sam Ed Sheeran, który wyjaśnił, że zarówno Shape Of You, jak i Oh Why oparte są na “molowej pentatonice”, a to usprawiedliwia częściowe podobieństwa obu utworów.

Jak więc myślicie – czy wokaliście uda się rozwiązać całą sprawę? Słyszycie jakieś podobieństwo między tymi dwoma utworami?

Sprawa Eda Sheerana dalej trwa i dostarcza nam coraz to nowszych informacji. Włączeni do akcji eksperci muzyczni przedstawili właśnie dwa odmienne poglądy dotyczące rzekomego plagiatu. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny wam się spodobać Początki polskiego rapu: pierwsze kasety, dissy i nadejście Scyzoryka WROsound 2024. Zagrają m.in. Małpa, susk, Bisz i Kasia […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →