screen YouTube/Mateusz Kaniowski

Cypis – patorap ku pokrzepieniu serc? Polskich i ukraińskich


14 marca 2022

Obserwuj nas na instagramie:

Cypis robi liczby na kontrowersjach. Z jednej strony, czysty cynizm, biorąc pod uwagę powierzchowność jego twórczości, z drugiej, te piosenki nieprzerwanie brzmią na marszach i manifestacjach. Utwór Putin stał się ważnym wyrazem wsparcia dla Ukraińców. Ukraińska armia słucha rapera i… nagrywa do jego muzyki na TikToku.

Cypis – może to patorap, ale grzeje serduszko

Funkcjonując w przestrzeni kulturowej, proste, że ocieramy się po drodze o twory, które zostały wyplute z nastawieniem na jakieś tam szokowanie, może w początkowej fazie rozbawienie, traktowane specjalnie i z przymrużeniem oka. Trochę jak źle sklejone kinder jajko, które nie wejdzie do sprzedaży, bo trochę wstyd, ale w sumie można je zjeść, bo nadal smakuje nieźle. Muzyka tworzona przez Cypisa to najprostsza kompilacja dźwięków, najprostszy tekst, często wulgarny i… no chyba nie muszę się rozwodzić, dlaczego to zażera. Poruszanie chodliwych tematów gra tu pierwsze skrzypce, a w przypadku politycznego nastroju w Polsce czy rosyjskiej agresji na Ukrainę, cynizm czy nie – rzecz się klika. I spotyka przeważnie z pozytywnym odbiorem.

W okolicach strajków kobiet numer JBĆ PIS stał się no może nie hymnem, ale internetowym viralem. W rok zrobił 12 milionów wyświetleń i do dziś grają go na studniówkach. Putin ma podobny potencjał. Dodany dwa tygodnie temu utwór ma 6,5 miliona viewsów i obecnie drugie miejsce na karcie na czasie YouTube’a. No i co ciekawe – rozniósł się nie tylko polskim, ale i międzynarodowym echem, jednak inaczej niż to było w przypadku śpiewającego kaktusa.

Drodzy Polacy, przepraszam za mój polski (nie znam tego języka, więc tłumaczę w tłumaczu Google), ale dziękuję wszystkim za to, że jesteście teraz z Ukrainą. Ta piosenka stała się szalenie popularna wśród Ukraińców, a nasze wojsko kręci teledysk do tej piosenki na tik-tok) Czujemy wasze wsparcie! Cieszymy się bardzo, że jesteś również przeciwko temu pieprzonemu szalonemu dyktatorowi, który próbuje zniszczyć nasz naród. Z miłością do Polski z Ukrainy!

– napisał w komentarzu pod utworem użytkownik Kaрина St
Cypis Putin Ukraina
Facebok/Cypis

Cypis – Putin

Usłyszała o nim Ukraina

Polscy artyści szeroko zaangażowali się w pomoc Ukrainie. Od charytatywnych koncertów, poprzez finansowe wsparcie i wykorzystywanie swoich zasięgów do szerzenia informacji. Cypis także pomógł, ponieważ Putin ewidentnie wpływa na morale obywateli, uchodźców oraz ukraińskich żołnierzy, co można wyraźnie zobaczyć na załączonym filmiku.

@aligwih

нихуя, я научилась делать норм Эдиты😎💅

♬ оригинальный звук – .

Nie wszędzie jednak twórczość Cypisa spotyka się z podobnie ciepłym przyjęciem. Ostatnio raper zagrał koncert na rzecz Ukrainy w Inowrocławiu, a organizator, Kujawskie Centrum Kultury, zapowiedział, że na tym kończy się ich współpraca z raperem.

Cypis robi liczby na kontrowersjach. Z jednej strony, czysty cynizm, biorąc pod uwagę powierzchowność jego twórczości, z drugiej, te piosenki nieprzerwanie brzmią na marszach i manifestacjach. Utwór Putin stał się ważnym wyrazem wsparcia dla Ukraińców. Ukraińska armia słucha rapera i… nagrywa do jego muzyki na TikToku. Zobacz także Co obejrzeć po „Reniferku”? Te seriale powinny […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →