kadr z teledysku Idles do „Grace”

Chris Martin z Coldplaya jako deepfake w teledysku Idles. Zgodził się na to!


16 lutego 2024

Obserwuj nas na instagramie:

Właśnie ukazał się Tangk – piąty album studyjny brytyjskiego zespołu Idles. Jednym z singli promujących wydawnictwo jest Grace, do którego powstał ciekawy teledysk.

Początki Coldplay

Pamiętacie początki zespołu Coldplay? Zanim Chris Martin i jego koledzy podbijali świat i zapełniali stadiony, byli grającym alternatywny rock kwartetem i potencjalną „nową nadzieją” lub nawet „następcami Radiohead”. Ich debiutancki album Parachutes z 2000 roku okazał się trampoliną do gigantycznej kariery. Duża w tym zasługa singli, w tym Yellow, któremu towarzyszył bardzo prosty teledysk.

Śpiewać dwa razy szybciej

Klip nakręcony został na plaży w Studland w hrabstwie Dorset. Z pozoru jest bardzo prosty – „gwiazdą” jest tu wokalista, Chris Martin, który idzie po plaży i śpiewa. Ale szybko można dostrzec, że zastosowano pewną sztuczkę. Wszystko jest tu bowiem spowolnione, choć usta artysty układają się idealnie w słowa piosenki. Okazuje się, że Martin musiał tu śpiewać z dwukrotną prędkością. Przypomnijmy:

Czytaj też: Chris Martin z Coldplay je tylko jeden posiłek dziennie. Zainspirował go Bruce Springsteen

Pomysł, który się przyśnił

Klipem do Yellow zainteresował się Joe Talbot, lider zespołu Idles. Pomysł przyszedł do niego we śnie. Postanowił odtworzyć kultowy klip Coldplaya, wykorzystując tym razem inną sztuczkę godną naszych czasów – technologię deepfake AI. Dzięki odpowiedniemu wytrenowaniu algorytmu powstało wrażenie, że Chris Martin śpiewa piosenkę Grace z nowej płyty Idles.

Błogosławieństwo i pomoc

A co na to sam Chris Martin i jego zespół? Będzie pozew? Nic podobnego, wprost przeciwnie. Frontman Coldplaya nie tylko dał swoje błogosławieństwo, aby pomysł stał się rzeczywistością, ale także pomógł później wyszkolić sztuczną inteligencję, aby jego występ wokalny wyglądał bardziej realistycznie. Zapraszamy na seans:

Właśnie ukazał się Tangk – piąty album studyjny brytyjskiego zespołu Idles. Jednym z singli promujących wydawnictwo jest Grace, do którego powstał ciekawy teledysk. Zobacz także Nowe seriale, na które warto czekać w 2024 roku Hania Rani zagrała Tiny Desk Concert w ramach prestiżowej serii NPR „Pies i Suka”, czyli Ralph Kaminski i Mery Spolsky połączeni […]

Obserwuj nas na instagramie:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →