Mata

Mata

Mata, także Skute Bobo, właśc. Michał Matczak – polski raper, piosenkarz oraz twórca tekstów.

W październiku 2018 wydał album koncepcyjny Fumar Mata, który następnie w kwietniu 2019 wydał również w formie minialbumu. 11 grudnia 2019 za pośrednictwem wytwórni SBM Label został opublikowany w serwisie YouTube teledysk do jego singla „Patointeligencja”. W ciągu kilku dni utwór został odsłuchany prawie 10 mln razy. Treść utworu była komentowana w ogólnopolskich mediach, głównie ze względu na tekst piosenki, opisujący zachowania dzieci i młodzieży z dobrych domów, m.in. zażywanie substancji psychoaktywnych, w tym twardych narkotyków i uzależnienia od nich; ustawiczne picie alkoholu w szkole, w tym w czasie lekcji; rekrutacje na najlepsze światowe uczelnie; samobójstwa czy nieplanowane nastoletnie ciąże. „Patointeligencja” została wykorzystana przez dziennikarzy Telewizji Polskiej do krytyki polskich sędziów (także ojca rapera, wspierającego stronę sędziowską) w reportażu Bunt „sędziowskiej kasty”, którego autorem był Konrad Wąż, wyemitowanym 15 grudnia 2019 w głównym, wieczornym wydaniu „Wiadomości”.

18 styczniu 2020 Mata wydał debiutancki album studyjny 100 dni do matury, który uzyskał status poczwórnie platynowej płyty. Album został oceniony przez krytyków muzycznych jako „przyzwoity [krążek], z naprawdę dobrymi momentami”, „udany debiut”; choć spotkał się też z mniej entuzjastycznymi recenzjami, niektórzy krytycy stwierdzili, że płyta jest nierówna pod względem prezentowanej jakości. Recenzenci zwrócili uwagę na obecną w tekstach autoironię Maty, jego „językową sprawność”, „dojrzałość w myśleniu o języku”, „uczniowską perspektywę”, „umiejętność obserwacji i naiwną wrażliwość na otaczający świat” oraz „niezłą technikę i szerokie zainteresowania”. We wrześniu 2020 roku otrzymał cztery statuetki w konkursie branży hip-hopowej „Popkillery” (kategorie – odkrycie roku oraz singiel roku).

30 marca 2021 roku raper wydał nowy singiel „Patoreakcja”. W utworze autor przedstawia jego odczucia związane z chaosem jaki powstał po sukcesie „Patointeligencji”, w dosadny sposób odpowiada na wypowiedzi m.in. Jacka Kurskiego, Krystyny Pawłowicz czy Jarosława Jakimowicza odnośnie jego oraz jego ojca. W utworze Mata pochyla się także nad własną twórczością, zarówno mówiąc o przeszłości, jak i przyszłości.

Kolejnym singlem z albumu Młody Matczak okazał się utwór „Kiss cam (podryw roku)”. Album Młody Matczak, wydany 21 września 2021, już w 6 godzin od uruchomienia sprzedaży w preorderze został zakupiony w 15 tysiącach egzemplarzy, uzyskując status złotej płyty. 16 sierpnia SBM poinformowało za pośrednictwem swoich mediów, że album pokrył się platyną.

7 lipca 2021 singel „Kiss cam (podryw roku)” trafił na globalną listę Global 200 Excl. US(ang.) (czyli utworów spoza Stanów Zjednoczonych) magazynu „Billboard”. Napisał ją dla dziewczyny (o czym poinformował podczas Fryderyków 2021). Piosenka Maty jest pierwszym polskojęzycznym utworem, który znalazł się na tej liście. 5 sierpnia 2021 podczas gali Fryderyków raper poinformował, że utwór uzyskał status diamentowej płyty.

Wydarzenia z tym artystą (21)

Piosenki tego artysty (4)

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →