Ewa Farna

Ewa Farna

Ewa Farna – polsko-czeska piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, producentka, prezenterka telewizyjna i osobowość telewizyjna pochodząca z Zaolzia.

W wieku 11 lat odniosła swój pierwszy sukces, wygrywając konkurs piosenki na czeskich Morawach. Niedługo potem zwyciężyła w Europejskim Festiwalu Młodzieży w Sosnowcu i na Konkursie Piosenki Dziecięcej w Hawierzowie. Zauważył ją wtedy Leszek Wronka, producent muzyczny i autor piosenek, który zaproponował jej współpracę. Rozpoczęli pracę nad demówkami, które trafiły do czeskiego oddziału Universal Music Group. W tym samym czasie wzięła udział w programie Szansa na sukces z piosenkami, których autorem jest Jacek Cygan. Zajęła pierwsze miejsce za interpretację utworu „Za młodzi, za starzy” Ryszarda Rynkowskiego. W finałowym występie zaśpiewała wspólnie z Rynkowskim, Cyganem oraz Piotrem Rubikiem.

6 listopada 2006, mając 13 lat, zadebiutowała na czeskim rynku muzycznym z albumem studyjnym, zatytułowanym Měls mě vůbec rád, który wspiął się na szczyty rankingów sprzedaży w Czechach, uzyskując status platynowej płyty. Krążek ten przyniósł jej wiele prestiżowych nagród i wyróżnień, a także znaczną popularność w Czechach i na Słowacji. 1 października 2007 wydała drugą płytę pt. Ticho, z którą dotarła do 2. miejsca czeskiej listy przebojów. Podobnie jak pierwsza, również uzyskała status platynowej płyty. 9 listopada 2007 zadebiutowała na polskim rynku muzycznym, wydanym przez Universal Music Polska, albumem pt. Sam na sam, który jest polską wersją płyty pt. Měls mě vůbec rád. 7 listopada 2008 odbyła się premiera koncertowego DVD Blíž ke hvězdám, na której zarejestrowany został koncert w Pradze z 17 czerwca 2008. Było to najlepiej sprzedające się DVD w Czechach w 2008.

16 marca 2009 wydała drugą polskojęzyczną płytę pt. Cicho, z którą zadebiutowała na 16. miejscu polskiej listy przebojów – OLiS. Wydawnictwo promowała singlami: „Cicho”, „Dmuchawce, latawce, wiatr” i „La la laj”. Album pokrył się podwójną platyną, a także został wyróżniony Superjedynką podczas Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2009, zyskując miano Płyty roku. Na festiwalu Sopot Hit Festiwal 2009 piosenka „Cicho” uzyskała tytuł Polski hit lata 2009. 26 października 2009 wydała piąty album studyjny pt. Virtuální, którymi promowała singlami: „Toužím”, „Ty jsi král”, który poświęcony jest Michaelowi Jacksonowi oraz „Maska”. 20 listopada wydała reedycję albumu Cicho, zawierającą dodatkowe materiały wideo na płycie DVD. W lutym 2010 za Cicho uzyskała nominację do Fryderyka w kategorii Album roku pop, a także była nominowana w kategorii Artystka roku. 5 listopada wydała szósty album studyjny (i trzeci polskojęzyczny) pt. EWAkuacja, mocny utwór rockowy, który znalazł się w 10 airplay najczęściej granych utworów w radiach. Nagrania dotarły do 7. miejsca polskiej listy przebojów (OLiS). Album promowały przeboje: „EWAkuacja”, który zajął m.in. 1. miejsce w notowaniu AirPlay oraz 1. miejsce na liście AirPlay – TV, gdzie znajdował się tam przez kilka notowań z rzędu, „Bez łez”, tak jak poprzedni uplasował się na szczycie AirPlay – TV. Dwa tygodnie po premierze album uzyskał tytuł złotej płyty, a w maju 2011 – platynowej.

Na początku stycznia 2011 była nominowana do Viva Comet 2011 w pięciu kategoriach. 24 lutego na gali rozdania nagród wykonała wraz z raperem Tede utwór „Wielkie Cicho”, czyli pierwszy polski mashup, połączenie piosenek „Cicho” i „Wielkie Joł”, sama odebrała cztery statuetki za wygraną w kategoriach: Image roku, Charts Award („Ewakuacja”), Teledysk roku („Ewakuacja”), Płyta roku (Ewakuacja). 28 maja podczas Eska Music Awards 2011 zdobyła trzy statuetki – w kategoriach: Artystka roku, Hit Roku („Ewakuacja”) oraz Cyfrowy Hit Roku („Ewakuacja”). We wrześniu 2011, w związku z obchodzonymi w sierpniu osiemnastymi urodzinami, zagrała wraz z zespołem koncert urodzinowy, który odbył się 7 września w Hali Expo Silesia w Sosnowcu. Na koncercie gościnnie wystąpił zespół Afromental. Sama piosenkarka uważa koncert za swój „największy projekt muzyczny w dotychczasowej karierze”. Koncert zarejestrowany został na płycie DVD, zatytułowanej Live, której premiera miała miejsce 14 listopada. Singlem promującym album została piosenka „Nie przegap”, gdzie dotarła do 3. miejsca listy Polish Airplay Chart, 1. pozycji AirPlay – nowości oraz 1. miejsca AirPlay – TV. Drugi koncert urodzinowy odbył się 23 września w Hali Vodovej w czeskim Brnie. Również na tym koncercie gościnnie zagrał inny zespół, tym razem był to czeski Toxique. Podobnie jak polski koncert, także to wydarzenie zostało uwiecznione na płycie DVD, pt. 18 Live, a swą premierę miało 28 listopada, dokładnie dwa tygodnie po polskim DVD. Singlem promującym płytę została piosenka „Sama sobě”, które dotarło do 15. miejsca TOP 50. Na początku października 2011 wydała nowy singiel „Monster High” napisany na potrzeby kampanii reklamowej firmy Mattel wprowadzającej na polski rynek markę Monster High. W tym samym roku zdobyła Europejską Nagrodę Muzyczną MTV dla najlepszego polskiego wykonawcy. Została również nominowana do nagrody dla najlepszego europejskiego wykonawcy. Zdobyła również nagrodę dla najlepszej wokalistki w Czeskich Słowikach. W lutym 2012 otrzymała trzy nagrody na gali Viva Comet Awards: „artystka roku”, „najlepsze na VIVA-TV.PL” i „dzwonek roku” (oba za „Bez łez”). W czerwcu została nominowana do Eska Music Awards 2012 w kategoriach: „najlepsza artystka” oraz „najlepszy album” (Live).

24 marca 2013 zdobyła statuetkę Kids’ Choice Awards 2013 w kategorii „najlepsza polska gwiazda”. 4 sierpnia wraz z Eweliną Lisowską supportowała koncert kanadyjskiej wokalistki Nelly Furtado podczas The Tall Ships Races 2013 w Szczecinie. 21 października wydała czwarty polskojęzyczny album pt. (W)Inna?, który zadebiutował na 7. miejscu polskiej listy przebojów – OLiS. Album promowały single: „Znak”, który zajął m.in. 3. miejsce w notowaniu AirPlay – Top oraz 1. miejsce na liście AirPlay – TV, „Ulubiona rzecz”, „Tajna misja”, gdzie zadebiutowała na 3. pozycji listy Airplay oraz „Rutyna”. Wydawnictwo uzyskało status złotej płyty. W kwietniu 2014 otrzymała dwie nominacje do Superjedynek, odbywających się w ramach Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, w kategoriach: SuperArtystka i SuperAlbum (za (W)Inna?). Ostatecznie zdobyła statuetkę w kategorii SuperAlbum. W czerwcu otrzymała nominację Eska Music Awards 2014 w kategorii „najlepsza artystka”. 23 sierpnia 2014 na Polsat Sopot Festival otrzymała Słowika Publiczności (za piosenkę „Cicho”). 14 listopada wydała czwarty czeskojęzyczny album studyjny pt. Leporelo, z którym dotarła do 11. miejsca czeskiej listy przebojów. Album promowała singlami: „Leporelo”, który zajął m.in. 10. pozycję w notowaniu Radio Top 100 oraz 4. miejsce w Top 50, „Z nálezů a krás”, gdzie zajął 59. w notowaniu Radio Top 100. W listopadzie 2014 otrzymała nominację do Telekamer „Tele Tygodnia” 2015 w kategorii Muzyka.

W lutym 2015 zajęła 17. miejsce w plebiscycie radia RMF FM na artystę 25-lecia. 10 kwietnia wydała swój trzeci czeskojęzyczny album koncertowy pt. G2 Acoustic Stage, który dotarł do 27. miejsca w Czechach. W kwietniu rozpoczęła trasę koncertową V akustickém směru, podczas której promowała krążek. 6 listopada wydała piąty polskojęzyczny album studyjny pt. Inna, który promowany był przez singiel „Tu”. Album składał się z dwóch części, z czego pierwsza zawierała dziewięć przebojów piosenkarki w wersji akustycznej, natomiast druga – trzy premierowe piosenki i duet z Tomaszem Lubertem. Na początku lutego 2016 była jednym z gości specjalnych jubileuszowego koncertu Grzegorza Skawińskiego i Waldemara Tkaczyka, który odbył się w Ergo Arenie i był transmitowany na żywo za pośrednictwem telewizji Polsat. Na scenie zaśpiewała piosenkę „Znalazłam” oraz hit „Pokolenie” wraz z Margaret i Rudą. 8 czerwca zaprezentowała drugi singiel z płyty Inna – „Na ostrzu”, z którym dotarła do 3. miejsca na liście AirPlay – Top, zaś z jego czeskim odpowiednikiem – „Na ostří nože” – do 55. miejsca Radio Top 100. Na początku sierpnia poinformowała o zakończeniu współpracy z firmą menedżerską Lewron Music Center, która reprezentowała jej interesy zarówno w Polsce, jak i w Czechach, motywując decyzję „potrzebą rozwoju artystycznego” oraz „sprzecznym konceptem na jej dalszą karierę”. Piosenka „Na ostrzu” zajęła 8. miejsce w plebiscycie radia RMF FM „Przebój roku”. 11 listopada 2016 roku w Pradze zagrała koncert celebrujący dziesięciolecie pracy artystycznej w Czechach. Było to pierwsze przedsięwzięcie muzyczne, którego była producentką. Rok później, 30 września 2017r., w Hali Widowiskowo-Sportowej w Lubinie zagrała koncert z okazji jubileuszu dziesięciu lat obecności na polskiej scenie muzycznej. Podczas widowiska gościennie wystąpili Ewelina Lisowska oraz KaeN, którzy byli gośćmi.

W styczniu 2017 wydała singiel „Wszystko albo nic” promujący polsko-czesko-słowacką komedię o tym samym tytule. Singiel zyskał status podwójnej platyny. Od marca 2017 Farna prowadziła audycję To lubię! w RMF FM. W maju 2018 brała udział w Polsat Superhit Festiwal w koncercie „Radiowy Przebój Roku”, gdzie wykonała dwa utwory: „Wszystko albo nic” oraz „Echo”. Ponadto singiel „Echo” pokrył się platyną. Podczas koncertu „Radiowy Przebój Roku” debiutowała w roli prowadzącej. 14 września 2018 wydała polskojęzyczny singiel „Interakcja”, do którego zrealizowała teledysk. W maju 2021 roku wypuściła singiel pt. Ciało.

Wydarzenia z tym artystą (0)

Brak wydarzeń dla tego artysty

Piosenki tego artysty (4)

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →