fot. Audioriver 2022 - Artur „AEN" Nowicki

„Apokawixa”impreza, której potrzebowało polskie kino


15 października 2022

Podziel się newsem:

Najnowszy film Xawerego Żuławskiego to nie tylko dobre kino rozrywkowe. To przede wszystkim satyra na wiele kryzysów współczesnego świata jednocześnie. Jednak sposób, w jaki Apokawixa odpowiada na nurtujące wielu z nas pytania, jest zupełną nowością dla polskiego kina.

Pocztówka od Xawerego Żuławskiego

Syn znanego reżysera Andrzeja Żuławskiego, autora równie oryginalnych produkcji, jak Narwana miłość (1985) czy Na srebrnym globie (1987), debiutował w 2006 roku filmem Chaos. Już wówczas poznaliśmy wiodące motywy, przewijające się dalej przez produkcje młodego Żuławskiego. Surowa diagnoza nastrojów społecznych współczesnej Polski pojawiła się ponownie w Wojnie polsko-ruskiej (adaptacji tekstu Doroty Masłowskiej z 2009), jak i w Mowie ptaków (2019).

Czytaj też: „Wielka woda” światowym hitem na Netfliksie

W Apokawixie Xawery Żuławski proponuje jednak inny punkt widzenia. Niekiedy cyniczna perspektywa, jaką obierał w poprzednich produkcjach, ustąpiła miejsca próbie obśmiania największych wyzwań współczesnego świata. W filmie Żuławskiego nie znajdziemy więc martyrologii, z której polskie kino już od dawna próbuje się wyleczyć. Zamiast tego dostajemy jakościowe kino dla młodzieży, które świadomie korzysta z popkulturowych tropów.

Głównymi postaciami Apokawixy jest grupa maturzystów, którzy ostatnie lata liceum muszą kończyć w realiach pandemii. Nauczanie przed kamerą nie jest jednak największym wyzwaniem, któremu muszą sprostać. Już pierwsze kadry filmu ukazują nam świat, który chyli się ku upadkowi. Jest trawiony przez kryzys cieplarniany i niepokoje społeczne, pełen antagonizmów, brakujący perspektyw na przyszłość. Zmęczeni okresem zamknięcia, stojący u progu dorosłości bohaterowie i bohaterki Apokawixy postanawiają odreagować, organizując imprezę na wybrzeżu….

Tekst Wiktora Knowskiego w całości przeczytacie w serwisie Muno.pl

Najnowszy film Xawerego Żuławskiego to nie tylko dobre kino rozrywkowe. To przede wszystkim satyra na wiele kryzysów współczesnego świata jednocześnie. Jednak sposób, w jaki Apokawixa odpowiada na nurtujące wielu z nas pytania, jest zupełną nowością dla polskiego kina. Zobacz także Jeffrey Dahmer: 5 piosenek, w których wspomniano seryjnego mordercę TVP miało propozycję wyprodukowania „Wiedźmina”, zanim […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →