Bettmann/Getty Images

Zodiak zidentyfikowany. Seryjnego mordercy nie spotka kara


07 października 2021

Podziel się newsem:

Grupa The Case Breakers zidentyfikowała Zodiaka. Odkrycie tożsamości seryjnego mordercy zajęło ponad pięćdziesiąt lat, jednak przestępca nie zostanie ukarany.

Tożsamość Zodiaka została ujawniona

Ponad pół wieku zajęło odkrycie tożsamości psychopaty z San Francisco. Ponad czterdziestoosobowa grupa kryjąca się pod nazwą The Case Breakers pracowała nad sprawą Zodiaka. Wśród jej członków znajdują się byli agenci FBI, dziennikarze oraz oficerowie wojskowi. Grupa śledcza twierdzi, że pod pseudonimem Zodiak krył się Gary Francis Poste. Zespół opisuje go jako:

kalifornijskiego psychopatę, który postrzelił, dźgnął albo udusił prawdopodobnie około dziesięciu ofiar między 1962 a 1970 rokiem.

Poste nie zostanie jednak ukarany za swoje zbrodnie. Seryjny morderca zmarł w 2018 roku. Mężczyzna był weteranem służb lotniczych, a przez kolejne czterdzieści lat zajmował się malowaniem domów. Jednocześnie pozostawał jednym z najniebezpieczniejszych seryjnych morderców w Stanach Zjednoczonych XX wieku.

The Case Breakers rozszyfrowali tożsamość Zodiaka, dekodując listy, w którym Poste zawarł swoje prawdziwe nazwisko.

zodiak
Bettmann/Getty Images

Przerażająca historia Zodiaka

Początek historii Zodiaka datuje się na grudzień 1968 roku, kiedy tajemniczy przestępca popełnił pierwszą zbrodnię. Ofiarami Zodiaka z tego okresu byli David Faraday oraz Betty Lou Jensen – dwójka licealistów. Kolejne morderstwa to: Darlene Ferrin 4 lipca 1969, Cecelia Shepard 27 września tego samego roku oraz Paul Stine 11 października 1969. Taksówkarz z San Francisco został zastrzelony w biały dzień. Morderca zabrał ofierze kluczyki oraz portfel, następnie wyciął kawałek koszuli, która posłużyła Zodiakowi jako trofeum. Zabójca mógł zostać wówczas ujęty, jednak policjanci źle zrozumieli zgłoszenie. Dyspozytor podał patrolującym funkcjonariuszom informację, że przestępca jest Afroamerykaninem, dlatego nie zatrzymali białego mężczyzny, który pasował do rysopisu Zodiaka. Dwa dni po zdarzeniu redakcja The Chronicle otrzymała list, w którym psychopata groził kolejną zbrodnią. Zodiak dołączył do wiadomości fragment koszuli Stine’a. Zastrzelony taksówkarz to ostatnia znana ofiara Zodiaka, jednak morderca nie przestał wysyłać listów.

Znakiem rozpoznawczym mordercy, oprócz charakterystycznego symbolu, były również szyfrowane listy. W lipcu 1969 roku, zakodowane wiadomości Zodiak wysyłał do redakcji gazet: Examiner, The Chronicle oraz Times-Herald. Jednym z warunków mordercy było opublikowanie zaszyfrowanej wiadomości na pierwszych stronach gazet. W przeciwnym wypadku Zodiak groził popełnieniem kolejnych przestępstw.

Szyfr jednego z listów został rozwiązany dopiero po 51 latach, jednak nie dostarczył on nowych poszlak przydatnych w śledztwie. Ostatnia z wiadomości, którą uznaje się za autentyczną, datuje się na 29 stycznia 1974 roku.

Historia seryjnego mordercy na wielkim ekranie

Krwawa historia Zodiaka wpłynęła na dwudziestowieczną kulturę Stanów Zjednoczonych. James Vanderbilt postanowił napisać scenariusz filmowy oparty na jednej z największych zagadek kryminalnych ostatnich dekad. W wyniku pracy Vanderbilta powstał film Zodiak w reżyserii Davida Finchera. Obraz zadebiutował w kinach w 2007 roku, a na ekranie pojawiła się gwiazdorska obsada.

Zobacz: David Fincher powraca z nowym filmem

W rolę Roberta Graysmitha wcielił się Jake Gyllenhaal, inspektora Dave’a Toschiego zagrał Mark Ruffalo, z kolei Paula Avery’ego odegrał Robert Downey Jr. doskonale znany z roli Tony’ego Starka w Marvel Cinematic Universe. Film dostał dwanaście nominacji, z czego dwukrotnie otrzymał nagrodę od Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles. Pierwsze wyróżnienie przypadło na 2007 rok, plasując produkcję na 5. miejscu najlepszych filmów dekady. Trzy lata później Zodiak objął tę samą pozycję w zestawieniu.

Zodiak – oficjalny zwiastun filmu

Grupa The Case Breakers zidentyfikowała Zodiaka. Odkrycie tożsamości seryjnego mordercy zajęło ponad pięćdziesiąt lat, jednak przestępca nie zostanie ukarany. Tożsamość Zodiaka została ujawniona Ponad pół wieku zajęło odkrycie tożsamości psychopaty z San Francisco. Ponad czterdziestoosobowa grupa kryjąca się pod nazwą The Case Breakers pracowała nad sprawą Zodiaka. Wśród jej członków znajdują się byli agenci FBI, […]

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Kup Bilet Otwarty na dowolny koncert

Biletomat.pl
50 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.


Imprezy blisko Ciebie w Tango App →