Kadr z teledysku

Zespół Pussy Riot z nowym singlem – posłuchaj „PUNISH”


21 stycznia 2022

Podziel się newsem:

Seks- i ciałopozytywna, feministyczna grupa Pussy Riot prezentuje nowy singiel ze swojej nadchodzącej płyty wraz z teledyskiem. Sprawdź szczegóły.

O Pussy Riot

Pussy Riot to radykalna formacja feministyczna z Rosji, która zaczęła działać w 2011 roku. Muzyka to tylko jeden z filarów ich działalności – stało się o nich głośno na całym świecie za sprawą protest-akcji i happeningów, które odbywały się już w wielu nietypowych miejscach, np. na dachach trolejbusów czy w drogich butikach. Polegały one m.in. na pozorowaniu uprawiania seksu w Państwowym Muzeum Biologicznym w Moskwie w akcie protestu przeciwko wyborowi na prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, wskazanego przez Władimira Putina, i polityce rządu, który „pie*rzy ludzi”. Ich pierwsze wystąpienie publiczne miało miejsce w październiku 2011 roku, gdy na kilku stacjach metra w Moskwie wykonały utwór Wyzwól bruk, w którym nawiązując do protestów w Egipcie, zachęcały do zrobienia z placu Czerwonego drugiego Tahriru.

W grupie jest kilkanaście członkiń. Przeważnie nie ujawniają swoich prawdziwych imion i nazwisk – występują pod pseudonimami. Za nieformalną przywódczynię grupy uchodzi Nadieżda Tołokonnikowa, związana wcześniej z grupą Wojna. Zarówno w czasie występów, jak i podczas kontaktów z mediami, członkinie grupy noszą barwne kominiarki, zakrywające im całkowicie twarze i, niezależnie od pogody, lekkie sukienki i kolorowe rajstopy. Grupa nie jest zamknięta i stara się o pozyskanie nowych członkiń. Zespół współtworzą osoby zajmujące się fotografowaniem i filmowaniem występów.

Przeciwko czemu Pussy Riot się tak nagminnie sprzeciwiają? Przede wszystkim przeciw polityce rosyjskiego rządu i problemom takim jak brak równych praw płci, dyskryminacja osób LGBT czy kultura gwałtu. Jak deklarują w wywiadach, ich marzeniem jest wprowadzenie socjalizmu w stylu skandynawskim. Członkinie zespołu stale zmagają się z problemami prawnymi – ich działalność jest wysoce nie na rękę rosyjskiemu rządowi. Dwie spośród nich doczekały się wyroku za „chuligaństwo motywowane nienawiścią religijną”, do którego miało dojść podczas jednego z performance’ów. Sprawa była głośno komentowana przez wszystkie media.

Pussy Riot
Pussy Riot, fot. materiały prasowe

Pussy Riot – PUNISH (Official Music Video)

PUNISH to pierwsza audio-wizualna praca z nadchodzącego projektu Pussy Riot. Zapoznajemy Was w niej z superbohaterką, która ma magiczne moce superwoman i używa ich do walki z seksizmem. Jest silną postacią typu dominatrix i serwuje sprawiedliwość, karząc mizoginów z całego świata. PUNISH opowiada o mściwości i o tym, jak mężczyźni boją się źle zachowywać, ponieważ mają świadomość, że zemsta nadchodzi

– czytamy w opisie klipu.

Seks- i ciałopozytywna, feministyczna grupa Pussy Riot prezentuje nowy singiel ze swojej nadchodzącej płyty wraz z teledyskiem. Sprawdź szczegóły. O Pussy Riot Pussy Riot to radykalna formacja feministyczna z Rosji, która zaczęła działać w 2011 roku. Muzyka to tylko jeden z filarów ich działalności – stało się o nich głośno na całym świecie za sprawą […]

Wiemy, gdzie są najlepsze koncerty. Sprawdź!

Biletomat.pl
20 PLN
Jak kupić bilet?

Po kliknięciu "Kup bilet" przeniesiesz się do strony internetowej oficjalnego dystrybutora biletów i na jego stronie dokonasz zakupu.

Bezpieczne zakupy u oficjalnych dystrybutorów

Zakup biletu odbywa się na stronie oficjalnego dystrybutora biletów. Pamiętaj o tym, że jeżeli miejsca są numerowane, a bilety sprzedaje kilka firm, to każda z nich udostępnia inną pulę miejsc do wyboru.

Polub Rytmy.pl na Facebooku:

Sprawdź także

Imprezy blisko Ciebie w Tango App →